زیتل ۱


سرویس نقد و بررسی تخصصی
27 خرداد 1396 ساعت 12:50
6 نظر

 

کشف بیش از 800 اپلیکیشن آلوده در گوگل پلی

ترند میکرو بدافزار جدیدی را کشف کرده است که می‌تواند خود را از دید بررسی‌های گوگل پلی پنهان کند و با نصب شدن روی دستگاه‌های اندرویدی اطلاعات شخصی کاربران را بدزدد.

کارشناسان شرکت امنیتی ترند میکرو بدافزاری را یافته‌اند که با آلوده کردن گوشی‌های اندرویدی اطلاعات کاربران را به سرقت می‌برد. Xavier نام این بدافزار است که بیش از 800 اپلیکیشن اندروید (مثل ویرایشگر عکس، والپیپیر و...) به آن آلوده هستند و توسط کاربران میلیون‌ها بار دانلود شده‌اند.

بدافزار Xavier در واقع یک لایبرری تبلیغاتی است که توسعه دهندکان از آن برای نمایش تبیلغ و کسب درآمد استفاده می‌کنند. اگرچه نسخه قدیمی این بدافزار خیلی خطرناک نبود، نسخه تکامل یافته آن خطر بیشتری برای کاربران ایجاد می‌‌کند.

یکی از اپلیکیشن‌های آلوده شده به بدافزار Xavier

Xavier می‌تواند خود را دید بررسی‌های امنیتی پنهان کند و در خفا به جمع‌آوری اطلاعات حساسی مثل آدرس‌های ایمیل، شماره و مدل دستگاه، نسخه سیستم عامل، کشور، سازنده دستگاه، اپراتور سیمکارت، رزولوشن نمایشگر و نرم‌افزاری نصب شده بپردازد.

این برای چندمین بار است که در یک سال اخیر بدافزاری کشف می‎‌شود که گوگل پلی قادر به تشخیص آن نیست که نشان دهنده ضعف امنیتی این سیستم عامل است. کارشناسان همیشه به کاربران توصیه می‌کنند اپلیکشن‌های خود را فقط از گوگل پلی دریافت کنند ولی به نظر نمی‌رسد اپ‌های این فروشگاه بی خطر باشند.

   27 خرداد 1396
2052 بازدید
6 نظر
3.86
  7 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری