زیتل ۲


سرویس نقد و بررسی تخصصی
1 تیر 1395 ساعت 11:01
13 نظر

 

در آرزوی برترین‌ها: واردات خودروهای بالای 2500 سی سی و زیر 100 هزار دلار آزاد شد

رسانه ها می گویند قانون ممنوعیت واردات بر حسب حجم موتور برداشته شد تا از این به بعد تحولی اساسی در ورود خودروهای خارجی به کشور صورت گیرد.

می گویند بعد از چندسال فرازونشیب فراوان بالاخره قانون ممنوعیت واردات خودرو تغییر کرده است. تا قبل از این خودروهایی با حجم بیشتر از 2500 سی‌سی در گروه لوکس قرار می‌گرفتند و وارداتشان ممنوع بود، اما همین قانون راه را برای ورود خودروهای صدها میلیون تومانی هموارتر از قبل کرد!

کافی است ماجرای جنجالی واردات دو خودرو ب‌ام‌و i8 و همچنین آلفارومئو 4C را به یاد بیاورید. ب‌ام‌و i8 خودرویی هیبریدی است و انجین بنزینی آن تنها 1.5 لیتر حجم دارد، اما همین خودرو خیلی راحت از دروازه‌های گمرک گذشت و ناگهان با قیمت میلیاردی پا به خیابان‌های ایران گذاشت. آلفارومئو نیز از همین شکاف قانونی استفاده کرد و مدل 4C آن را، که انجین 1.75 لیتری دارد، با قیمتی حدود 400 تا 600 میلیون تومان به ایران فرستاد.

اما ظاهرا این شکاف قانونی که در ممنوعیت واردات خودروها وجود داشت درحال پُرشدن است. اقتصاد نیوز نوشت: طبق قانون جدید، ملاک لوکس بودن خودروها دیگر حجم انجین‌شان نیست بلکه ارزش دلاری آنهاست. بدین ترتیب مطابق قانون جدید:

ممنوعیت واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی برداشته شد، اما از این به بعد خودروهایی که ارزش قیمتی آنها بیش از 100 هزار دلار باشد، وارداتشان ممنوع است. این قانون جدید مشمول خودروهای مناطق آزاد هم می‌شود.

صحت و سقم این خبر هنوز توسط مراجع مربوطه مشخص نشده، اما اگر خبری که این روزها شاهد پخش شدن آن در رسانه های داخلی هستیم روزی تبدیل به واقعیت شود باید منتظر دیدن دوباره برترین ها در ایران باشیم.

با کالایاب خودرو در «کانال کالایاب خودرو تلگرام» و «اینستاگرام کالایاب خودرو» همراه شوید  1 تیر 1395
9148 بازدید
13 نظر
4.82
  11 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری