زیتل ۲


سرویس نقد و بررسی تخصصی
10 بهمن 1394 ساعت 16:03
9 نظر

 

چرا آیفون شارژر وایرلس ندارد؟

طبق اخبار منتشرشده، به نظر می‌رسد اپل قصد دارد پشتیبانی از شارژ وایرلس را به‌دستگاه‌های خود اضافه کند. اما برای استفاده از این شارژرها باید تا سال 2017 صبر کنید! در این مطلب این موضوع را از دیدگاه طرفداران اندروید و آی او‌ اس بررسی می‌کنیم.

اپل تصور می‌کند استانداردهای شارژ وایرلسی که کمپانی‌ها در حال حاضر از آنها استفاده می‌کنند به‌اندازه کافی خوب نیست و گفته‌ می‌شود این کمپانی درحال کار روی جایگزینی برای سیستم‌های فعلی است. این موضوع باعث می‌شود برای شارژ وایرلس آی‌دیوایس‌ها نیاز به پد شارژ مخصوص نداشته باشید.
اما سوال اینجاست: آیا واقعا چنین کاری لازم است؟ آیا این تکنولوژی تا این حد ارزشمند است که به‌خاطرش تا 2017 صبر کنیم؟ یا اپل باید خیلی زودتر از اینها شارژرهای وایرلس را روانه بازار می‌کرد؟
این مسئله را از دو دیدگاه Killian Bell و Luke Dormehl از نویسندگان سایت‌های Cult of Android و Cult of Mac دنبال می‌کنیم تا ببینیم شارژ‌ وایرلس اپل واقعا ارزش این همه صبر کردن دارد یا خیر!

 

 

Killian Bell:

اپل سرانجام تصمیم گرفته شارژر وایرلس را به آیفون بیاورد، ولی، طبق اخبار منتشرشده از بلومبرگ، باید حداقل یک سال دیگر برای دیدن این وسیله صبر کنیم. این مسئله جای تعجب دارد که چرا تاکنون اپل این قابلیت‌ را به آیفون خود نیاورده است و به‌دنبال سیستم دوربرد می‌گردد، درحالی که سیستم‌هایی که در حال حاضر با آنها سروکار داریم به‌اندازه کافی خوب و کار راه‌اندازند.
اپل پیش‌تر از Qi Charching در اپل‌واچ استفاده کرده، پس چرا این ویژگی‌ را تاکنون به آیفون نیاورده است؟
شارژ وایرلس برای بیشتر مردم چیز جذابی نیست، اما ویژگی‌‌ای است که سبب فروش بیشتر می‌شود. این ویژگی از آن دست ویژگی‌های ساده است که اپل می‌تواند دوستش داشته باشد و اگر این کمپانی قصد دارد افراد بیشتری را تشویق کند تا از اندروید به آی‌اواس مهاجرت کنند، باید تمام ویژگی‌هایی را که اندروید ارائه می‌دهد در خود بگنجاند. اگر یک‌ بار گوشی هوشمندی داشته باشید که از شارژر وایرلس پشتیبانی می‌کند، همیشه دوست خواهید داشت که گوشی بعدی‌تان نیز این ویژگی را داشته باشد.

 

 

Luke Dormehl:

به‌عنوان سردمدار تجارت گوشی‌های هوشمند باید گفت که اپل نیز ویژگی شارژ وایرلس را دوست دارد و درصدد است آن را به آیفون‌های خود اضافه کند. ایده استفاده از شارژر وایرلس بسیار جذاب است، نه‌فقط به‌دلیل اینکه فرایند شارژ کردن را سریع‌تر می‌کند، بلکه این قابلیت سبب فروش بیشتر محصول می‌شود. نیازی به داشتن علم بازاریابی یا آی‌تی نیست تا بتوان این موضوع را درک کرد، حتی خود اپل نیز چندان نیازی به تحقیقات R&D ندارد تا متقاعد شود شارژر وایرلس می‌تواند به فروش بیشتر دستگاه‌های آیفون منجر شود.
اما سوال اینجاست: چرا این کمپانی تاکنون این ویژگی را در آیفون‌های خود به‌کار نبرده است؟
این‌طور به نظر می‌رسد که راهکارهای موجود برای شارژرهای وایرلس خلاف سلیقه اپل  است و از نظر این کمپانی استانداردهای شارژ وایرلس مناسب نیست. یکی از اصلی‌ترین دلایل ممکن است بیشتر بودن زمان شارژ در حالت وایرلس نسبت به شارژ با کابل باشد. بسیاری از تولیدکنندگان گوشی اندرویدی سیستم‌های شارژ سریع را برای گوشی‌های خود ارائه می‌کنند، ولی متاسفانه شارژرهای وایرلس، برخلاف شارژرهای کابلی، از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کنند.
یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده آیفون از شارژر وایرلس پشتیبانی نکند این موضوع است که هیچ گوشی‌ هوشمند آلومینیومی را نمی‌توان بدون داشتن قاب پلاستکی اضافه با شارژرهای وایرلس شارژ کرد. در حال حاضر زمزمه‌هایی به‌گوش می‌رسد مبنی بر این که کوالکام توانسته راه‌حلی برای این مسئله پیدا کند و این موضوع برای جانی آیو و علاقه وافرش به ساخت دستگاه‌های تمام‌فلزی شاید خبر خوبی باشد.
البته گزارش‌های دیگری منتشر می‌شود که در آنها به این نکته اشاره می‌شود که اپل در حال کار روی راه‌حل‌های مختص خود است و احتمالا این راه‌حل به حذف پد شارژرهای وایرلس منجر شود. اگر این اتفاقات واقعا در شرف وقوع باشند، به نظر می‌رسد کابران آی‌اواس حاضرند یک سال دیگر صبر کنند تا شارژرهای وایرلس مخصوص اپل را بدون پد شارژر ببینند.

 

 

Killian:

قبول! شارژر‌های وایرلس به‌اندازه شارژرهای کابلی سریع نیستند، اما این تکنولوژی در حال توسعه است و در آینده سریع‌تر از چیزی می‌شود که اکنون می‌بینیم.
در مورد پد شارژر وایرلس باید گفت که می‌توان چندین پد داشت. به‌عنوان مثال، یک پد را می‌توان روی میز کار، یک پد را در اتاق نشیمن و یک پد را کنار تخت‌خواب قرار دارد تا به‌راحتی و در‌هرجا با قرار دادن گوشی روی آن بتوان شارژش کرد. از آنجا که اکثر مردم گوشی‌های خود را شب‌ها و هنگام خواب شارژ می‌کنند، باید گفت که مهم نیست شارژ کردن وایرلس چقدر زمان می‌برد. اپل بهتر است فکری به‌حال افزایش ظرفیت باتری آیفون بکند تا باتری آیفون 1 روز کامل دوام بیاورد و کاربران فقط در طول شب به شارژ کردن گوشی نیاز پیدا کنند.

 

 

Luke:

تکنولوژی‌های شارژ وایرلس کنونی که از پدهای Qi استفاده می‌کنند با مشکلات بزرگی همراه‌اند. اولین مشکل این است که، برخلاف شارژرهای کابلی، سرعت این شارژرهای وایرلس پایین است. اما مشکل اصلی این است که وقتی گوشی ‌شما روی پد Qi است نمی‌توانید از گوشی‌تان استفاده کنید. در حال حاضر داک آیفون به شما اجازه می‌دهد گوشی‌تان را کنار میزتان شارژ کنید و همزمان به پیام‌ها و تماس‌ها پاسخ دهید و مشکلی برای شارژ شدن دستگاه پیش نیاید.
شارژ وایرلس ویژگی‌ خوبی است که کاربران اپل از آن استقبال می‌کنند و دوست دارند آیفونشان از این ویژگی پشتیبانی کند، اما این را هم دوست دارند که اپل بهترین نوع این تکنولوژی را در اختیار آنها قرار دهد و حتی‌الامکان مشکلات موجود در سایر شارژرهای وایرلس در شارژرهای اپل دیده نشود. کاربران اپل دوست ندارند اپل عجله کند و ویژگی نصفه‌ونیمه‌ای ارائه دهد، آن هم فقط به این دلیل که کمپانی‌ای مانند سامسونگ محصولاتش را با قابلیت شارژ وایرلس تولید می‌کند.

 

 

نظر شما درباره این موضوع چیست؟ با کاربران اندروید موافقید یا کاربران آی‌اواس؟!
نظرات کاربران

در حال بارگذاری