تست همراه اول

سرویس خبر
6 اسفند 1390 ساعت 14:22
9 نظر

 

هزینه تمام شده هر دستگاه آیفون و مونتاژ آن چقدر است

گروه خبری GSM: آی‌فون پول‌سازترین گجتی است که ..

گروه خبری GSM: آی‌فون پول‌سازترین گجتی است که اپل می‌سازد، به تازگی شبکه ABC مستند جالبی به نام A Trip to the iFactory پخش کرده است که در آن اطلاعات جالبی مطرح شده است. یکی از نکات جالب در این مستند، اطلاعاتی در مورد مراحل ساخت آی‌فون از مرحله تأمین قطعات تا موناژ و بسته‌بندی و ارسال به بازار است.

به گزارش یک پزشک، قیمت متوسط یک دستگاه آی‌فون حدود ۶۵۰ دلار است و هزینه ساخت هر آی‌فون ۲۹۳ دلار است.

از ۲۹۳ دلار مصرفی، حدود ۲۰۰ دلار صرف تأمین قطعات و مواد اولیه می‌شود، پس ۹۳ دلار برای ساخت و جایگزینی دستگاه‌های معیوب و نقل و انتقال آی‌فون به فروشگاه باقی می‌ماند.

تحلیل‌گران برآورد می‌کنند که هزینه مرحله ساخت یا مونتاژ آی‌فون تنها ۱۲٫۵ تا ۳۰ دلار باشد.

جالب است بدانید که برای ساخت آی‌فون ۱۴۱ مرحله در خط تولید باید انجام شود، کامل شدن هر آی‌فون ۲۴ ساعت طول می‌کشد.

از این ۲۴ ساعت، ۶ تا ۸ ساعت، صرف نصب و تست نرم‌افزار می‌شود، پس ۱۷ ساعت برای مونتاژ سخت‌افزارها باقی می‌ماند.به کارگران خط تولید در ازای هر ساعت کار به طور متوسط ۱٫۷۸ دلار دستمزد داده می‌شود.

از ضرب ۱۷ ساعت، زمان لازم برای مونتاژ آی‌فون در ۱٫۷۸، عدد ۳۰ به دست می‌آید که هزینه کل مونتاژ سخت‌افزاری هر آی‌فون است.

اما باید در نظر گرفت که ممکن است بعضی از مراحل ساخت به صورت خودکار با دستگاه انجام شود و به علاوه ممکن است که در بعضی از مراحل کارکنان در انتظار پایان یک مرحله برای شروع مرحله بعد بمانند. تخمین زده می‌شود، که انجام هر مرحله ۳ دقیقه زمان لازم داشته باشد، در این صورت طول زمان کل مونتاژ را تنها ۷ ساعت می‌توان تخمین زد و هزینه مونتاژ حدود ۱۲ دلار می‌شود.

البته باید تأکید کنم که همه محاسبات بالا تخمینی هستند و فکر نکنید که اپل از هر دستگاه آی‌فون بیشتر از ۳۵۰ دلار به جیب می‌زند، چرا که باید هزینه تحقیقات و توسعه، طراحان و مهندسان و بازاریابی را هم به حساب بیاورید.

منبع  6 اسفند 1390
9 نظر
3.51
  79 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری