تست همراه اول

سرویس خبر
5 بهمن 1390 ساعت 00:10
16 نظر

 

چرا شرکت اپل، آیفون را در آمریکا تولید نمی‌کند؟ + دو عکس از کارخانه سازنده محصولات اپل

گروه خبری GSM: روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش بسیار جالبی را در این خصوص ..

گروه خبری GSM: پاسخ اولیه بسیار ساده است. بله درست است! نیروی کار ارزان! اما آیا این تنها دلیل این موضوع است که اپل و سایر شرکت‌های آمریکایی به تولید محصولات خود در چین به جای ایالات متحده روی آورده‌اند؟ نه مطمئنا دلایل بیشتری وجود دارد.

بنابر گزارش فارنت، روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش بسیار جالبی را در این خصوص به نگارش درآورده است که چرا اپل برای تولید آیفون آمریکا را نادیده می‌گیرد و چرا این تصمیم اپل برای این شرکت بهتر است.

جالب است بدانید که این دقیقا همان سوالی بود که در جریان ضیافت ناهار باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا با حضور سران شرکت‌های بزرگ فناوری سیلیکون‌والی ، رئیس‌جمهور امریکا از استیو جابز پرسید: چرا آیفون در ایالات متحده تولید نمی‌شود؟ و اینکه آیا اصلا اپل علاقه‌ای به تولید آیفون در ایالات متحده دارد؟در حقیقت اپل در قدیم به اینکه محصولات این شرکت در آمریکا تولید می‌شوند افتخار می‌کرد اما در دهه معاصر ۲۰۰۰ اپل بیشتر محصولات خود را در خارج از ایالات متحده تولید کرده است. چرا؟ پاسخ این چرا، ترکیبی از نه تنها نیروی کار ارزان بلکه نیروی کار بهتر، کارخانجات بهتر و دقیق‌تر است.

یکی از اعضای هیات‌مدیره اپل در گفتگو با نیویورک‌تایمز می‌گوید:

هیات‌مدیره اپل در این خصوص تخمین زده‌اند که در حدود ۸۷۰۰ مهندس و طراح صنعتی برای هدایت و راهنمایی ۲۰ هزار مونتاژکار خطوط تولید آیفون نیاز خواهد بود. تحلیلگران شرکت اپل بر این باورند که برای پیدا کردن این میزان نیروی کار متخصص و باکیفیت در ایالات متحده به ۹ ماه زمان نیاز داریم اما این درحالیست که برای همین کار در چین تنها به ۱۵ روز زمان نیاز است.در همین حال انعطاف‌پذیری، سرعت و دقت در کارگران آمریکایی به این میزان وجود ندارد. اپل تاکید دارد که در خصوص استفاده از کارگران چینی نباید مورد انتقاد قرار بگیرد بخاطر اینکه ایالات متحده آموزش و پرورش افراد متخصص مورد نیاز ما را متوقف کرده است. در ایالات متحده به اندازه کافی نیروی کار متخصص وجود ندارد که در رده تحصیلی پایان تحصیلات دبیرستان تا دانشگاه باشند. این دقیقا همان چیزیست که اپل در کارخانه‌های خود می‌خواهد و چین به این شرکت می‌دهد.

حالا بر می‌گردیم سر دلیل اول و سوالی که شاید بارها از خود پرسیده‌اید که مگر نیروی کار در چین چقدر ارزانتر از آمریکا است؟ حقیقت این است که نیروی کار برای خطوط تولید شرکت‌های تامین‌کننده قطعات این شرکت بسیار کم‌اهمیت هستند و واقعا این طور است که تقریبا تمامی شرکت‌های تامین‌کننده قطعات الکترونیکی در چین فعالیت می‌کنند و شرایط بد زندگی و کار ۲۴ ساعته در این کارخانه‌ها باعث آن شده که هر چند هفته یکبار شاهد خبر خودکشی کارگران در یکی از همین شرکت‌ها باشیم.

بهرحال نیروی کار ارزان دردسرهای خود را دارد! شاید نیروی کار چینی ارزان‌قیمتی که روزی همین آیفون شما را ساخته اکنون در دیار باقی باشد!


  5 بهمن 1390
16 نظر
3.00
  64 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری