سرویس خبر
2 بهمن 1401 ساعت 15:50
6 نظر

 

برخی سرویسهای فیلتر شده طی روزهای آینده رفع فیلتر می‌شوند

عیسی زارع‌پور: تلاشمان این است محدودیت‌هایی که قابلیت برطرف شدن دارند، برداشته شود و انشاالله طی دو روز آینده، خبرهای خوشی در این زمینه خواهید شنید اما دو پلتفرم اینستاگرام و واتس‌اپ فعلا شامل این اتفاق نمی‌شوند.

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در حاشیه مراسم رونمایی از ناوگان موتوری برقی شرکت ملی پست صحبت می‌کرد، در زمینه اختلالات مدت اخیر اینترنت کشور گفت که روز چهارشنبه و پنج شنبه در مرکز تبادل ترافیک تهران مشکلی را طی یک الی دو ساعت داشتیم که با همت دوستان برطرف شد و الان هیچ مشکلی در مرکز تبادل ترافیک وجود ندارد.

زارع‌پور درباره رفع فیلتر از پلتفرم‌های مورد استفاده کاربران نیز گفت که من قبلا اعلام کرده‌ام که کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، متولی فیلترینگ است و حدود ۱۳ عضو دارد که دولت یکی از اعضای آن است‌. تلاشمان این است محدودیت‌هایی که قابلیت برطرف شدن دارند، برداریم و انشاالله طی دو روز آینده خبرهای خوشی در این زمینه خواهید شنید.

وی همچنین ادامه داد که البته دو پلتفرم اینستاگرام و واتس‌اپ که با مصوبه نهادهای امنیتی مسدود شدند، فعلا مشمول این اتفاق نیستند و در این زمینه نهادهای امنیتی تصمیم گرفتند اما سرویس‌ها و خدماتی هستند که از نظر ما قابلیت بازنگری دارند و اکنون مسیری را دنبال می‌کنیم که این اتفاق رخ دهد. مشخصا کلاب هاوس طی روزهای آینده رفع فیلتر می‌شود.
زارع‌پور همچنین درباره حاشیه‌های پیش آمده در مورد قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور سراسری نیز گفت که ما به سازمان سنجش اعلام کردیم این بار آخری است که اینترنت به خاطر کنکور قطع می‌شود و حتما باید برای دور بعدی کنکور به فکر راهکاری جایگزین باشند و به هیچ وجه دیگر اینترنت را به خاطر کنکور قطع نمی‌کنیم.

زارع‌پور در زمینه پنجره ملی خدمات هوشمند نیز گفت که همان گونه که اعلام شد، بیش از ۹۱ درصد دستگاه‌های اجرایی به پنجره ملی خدمات هوشمند متصل شدند و امیدوارم تا دهه فجر بقیه دستگاه‌ها هم خود را برسانند. اتفاق بزرگی است که تمام دستگاه‌های اجرایی خدمات خود را از طریق پنجره ملی خدمات هوشمند ارایه می‌کنند و تا پایان امسال حدود ۵۰ درصد خدمات و امیدواریم در سال آینده شاهد ارایه صد در صدی خدمات همه دستگاه‌های اجرایی کشور از طریق این پنجره باشیم. حرکت به سمت هوشمند سازی و الکترونیکی کردن خدمات در راستای کاهش آلایندگی در سفرها در این دولت آغاز شده و هدفشان این است که با هوشمند سازی همه بخش‌های کشور آلایندگی را کاهش دهیم و این شدنی است.

وی ادامه داد که فاز اول این موضوع را در دهه فجر افتتاح خواهیم کرد و امیدوارم اقدامی در جهت رفاه عمومی و کاهش مراجعات مردم به دستگاه‌های اجرایی باشد. همچنین پلیس هم به این دستگاه متصل شده و بخشی از خدمات عمومی خود مانند گرفتن خلافی خودرو، کارت پایان خدمت و گواهی نامه را که خودم بررسی  کردم، در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند آورده است. امسال قانون تکلیف کرده بود ۳۰ درصد خدمات تا شهریورماه و ۵۰ درصد تا پایان سال باید از این طریق ارائه شود، طبیعی است که بخشی از خدمات در سال آینده ارائه خواهند شد و اولین گام انجام شده است.

زارع‌پور همچنین گفت که پنجره واحد خدمات دولت هوشمند که دهه فجر با حضور حداکثری دستگاه‌ها رونمایی می‌شود تا تردد مردم در ادارات را کاهش دهد و امیدوارم تا پایان دولت سیزدهم شاهد ارائه تمام ۶۰۰۰ خدمت دولتی از طریق پنجره هوشمند دولت باشیم. تا پیش از این پست هوشمند مورد تاکید بود اما اکنون به پست هوشمند سبز نیاز داریم و باید در راستای آن قدم برداریم.

زارع‌پور رونمایی از ناوگان موتور سیکلت‌های برقی شرکت پست را حائز اهمیت دانست و افزود که امروز آغاز حرکت مهم در این زمینه بود و طبیعی است که شهردار محترم تهران اعلام کردند حدود دو و نیم میلیون موتور سیکلت وجود دارد و در شرکت ملی پست تهران حدود ۱۲۰۰ موتور سیکلت موجود است اما با اتفاق بزرگی که امروز رخ داد، شاهد خدمات رسانی یک موتور سیکلت ایرانی تولید شرکت‌های دانش بنیان بودیم که آلودگی صوتی نداشته و از استانداردهای لازم برخوردار است و در شرکت ملی پست به عنوان اولین ارگان دولتی به صورت گسترده از آن استفاده خواهیم کرد.

وزیر ارتباطات همچنین درباره تغییر تعرفه تلفن ثابت نیز گفت که نظر ما این است که نظر شورای رقابت نظر کارشناسی نیست و گروهی از دوستان سازمان تنظیم مقررات ارتباطات را مامور کردیم تا پاسخ لازم را برای این مصوبه تهیه کنند و حتما به این مصوبه اعتراض خواهیم کرد و انحصاری وجود ندارد. هیچ تعرفه‌ای افزایش پیدا نکرده است. تعرفه تعریفی دارد و این است که حداقل‌های هزینه کارکرد را برای تلفن ثابت پرداخت کنند. تعهدی که از شرکت مخابرات ایران گرفتیم و جزو الحاقیه پروانه آن شده این است که بخش قابل توجهی از این درآمد را به سمت توسعه زیرساخت‌ها ببرد و شبکه انتقال در استان‌ها را ارتقا دهد.

زارع‌پور درباره قطعی اینترنت در زمان کنکور سراسری مجددا خاطر نشان کرد که همان گونه که در گذشته اعلام کردم، مخالف این اقدام بودیم. دوستان سازمان سنجش تقاضایشان بیش از این بود اما با مخالفتی که وزارت ارتباطات انجام داد، این میزان قطعی به حداقل ممکن رسید و تلاش شد فقط در حوزه برگزاری کنکور اینترنت قطع شوند اما همان گونه که می‌دانید سیگنال‌های بی‌سیم محدوده را پوشش می‌دهد و طبیعی است که فقط در همان نقطه نیست.  2 بهمن 1401
6 نظر
4.00
  2 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری