سرویس خبر
12 دی 1401 ساعت 13:29
0 نظر

 

آیفون ۱۵ پرو ۳۵ درصد مصرف انرژی کمتری خواهد داشت

همانطور که می‌دانید آیفون ۱۵ پرو امسال اپل قرار است از تراشه A17 Bionic استفاده کند، تراشه‌ای که با استفاده از فن‌آوری ۳ نانومتری ساخته خواهد شد و به میزان قابل توجهی مصرف باتری را کاهش می‌دهد.

همانطور که پیش‌تر در گزارش‌ها داشتیم، انتظار می‌رود اپل از تکنولوژی پردازش ۳ نانومتری برای تراشه آیفون‌های سال ۲۰۲۳ خود استفاده کند، بنابراین تراشه A17 ‌‌Bionic برای مدل‌های رده بالای آیفون ۱۵ امسال، به لطف استفاده از فن‌آوری پردازش جدیدتر تراشه‌های ۳ نانومتری، می‌تواند ۳۵ درصد کارآمدتر از پردازنده‌های فعلی آیفون باشد.

تراشه فعلی A16 Bionic از فرآیند ۴ نانومتری شرکت TSMC استفاده می‌کند که کارایی و عملکرد بهتری را در مقایسه با A15 که بر اساس فرآیند ۵ نانومتری سال قبل ساخته شده، ارایه می‌کند.

تولید انبوه تراشه های ۳ نانومتری TSMC از هفته قبل آغاز شد و نشریه بلومبرگ به نقل از مارک لیو رییس این شرکت، گزارش داد که فرآیند جدید ۳ نانومتری به ۳۵ درصد انرژی کمتر نیاز دارد و همچنین عملکرد بهتری را به نسبت فرآیند ۵ نانومتری ارایه می‌دهد. به نظر می‌رسد که به مانند قبل، اپل بزرگترین مشتری TSMC برای فن‌آوری ۳ نانومتری باشد و طبق گزارشها از آن برای تراشه‌های M2 Pro و M2 Max، همچنین A17 Bionic برای آیفون ۱۵ پرو استفاده کند.


 

هفته گذشته یک گزارش، چالش‌های جدیدی را که اپل در هنگام توسعه تراشه A16 Bionic برای آیفون ۱۴ پرو و ۱۴ پرو مکس با آن روبرو بود، آشکار کرد. طبق این گزارش اپل برنامه‌های تهاجمی‌تری برای بهبود بیشتر پردازنده گرافیکی روی تراشه‌های خود داشته و آن را «جهش نسلی» نامیده است. اپل در ابتدا می‌خواسته ردیابی اشعه‌ای را برای پردازنده گرافیکی A16 Bionic قرار دهد، اما این برنامه‌ها پس از داغ شدن بیش از حد تراشه مذکور شکست خورده و منجر به عمر باتری ضعیف شده است. در نهایت اپل در آخرین لحظه برنامه‌ها را تغییر داده و یک پردازنده گرافیکی مبتنی بر تراشه A15 Bionic سال گذشته را در نظر گرفته است.

فقدان پردازنده پیشرفته‌تر در تراشه A16 Bionic می‌تواند به این معنی باشد که امسال شاهد پیشرفت‌های قابل توجه‌تری برای A17 Bionic خواهیم بود که قرار است در آیفون ۱۵ پرو به کار گرفته شود. برای اولین بار با سری ۱۴، اپل تنها تراشه جدید A16 را به مدل‌های سری پرو اختصاص داد، در حالی که مدل‌های استاندارد آیفون ۱۴ از همان پردازنده A15 Bionic سال قبل استفاده می‌کردند؛ بنابراین انتظار می‌رود همین روند در آیفون‌های امسال سری ۱۵ نیز تکرار شود و تنها مدل‌های رده بالای آیفون ۱۵ پرو تراشه A17 Bionic را دریافت کنند و آیفون‌های استاندارد سری ۱۵ از تراشه A16 سال ۲۰۲۲ استفاده کنند.

جزییات مربوط به آیفون ۱۵ و آیفون ۱۵ پرو رده بالاتر و احتمالا آیفون ۱۵ اولترا بسیار ناچیز است، اما ما منتظر بهبودهایی در دوربین‌ها هستیم که شامل لنز پریسکوپ می‌شود، همچنین گفته شده داینامیک آیلند در تمامی مدل‌های آیفون ۱۵، از جمله سری استاندارد آن، استفاده خواهد شد.  12 دی 1401
0 نظر
4.00
  1 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری