سرویس خبر
28 آذر 1401 ساعت 17:43
1 نظر

 

تولد ۹ سالگی مک پرو استوانه‌ای مبارک!

مک پرو استوانه‌ای که به سطل آشغال هم مشهور است، ۹ ساله شده است. این مک پرو به عملکرد بد و خنک کنندگی ضعیف مشهور بود اما شاید اگر امروز اپل چنین کامپیوتری با اپل سیلیکون معرفی کند، اوضاع برای این «سطل آشغال» فرق کند!

مک پرو با زبان طراحی استوانه‌ای، جذاب و شکیل خود ۹ سال پیش در چنین روزی به صورت رسمی به دنیای تکنولوژی معرفی شد. سبک و سیاق طراحی این دستگاه در زمان خود فوق العاده هیجان انگیز بود و همین موضوع باعث شده بود تا خریداران آن، به عنوان یک عضو در دکور منزل نیز بتوانند از آن استفاده کنند!

در مراسم معرفی این دستگاه، شاهد یک جسم با ظاهر استوانه‌ای بودیم که از جنس آلومینیوم ساخته شده بود. تمامی قطعات این محصول به صورت دایره وار حول یک محور قرار گرفته بودند و که به کمک یک فن، هوای محیط از قسمت پایین وارد شده، گرمای قطعات سخت افزاری را به خود جذب کرده و از بالای دستگاه خارج می‌شد. صدای تولیدی این فن به قدری کم بود که حتی حین انجام عملیات پردازشی سنگین، به ندرت می‌توانستید صدای آن را بشنوید.

مک پرو استوانه‌ای در سال ۲۰۱۳ در رویداد WWDC به دنیای تکنولوژی معرفی شد. پیش از آن، کاربران حرفه‌ای مک‌ها مدت‌ها به دنبال ارائه یک دستگاه جدید بودند که بتوانند حرفه‌ای‌تر و با قدرت بیشتر نسبت به قبل به انجام کارهای خود بپردازند. فیل شیلر در این رویداد به این موضوع اشاره کرد که تیم متخصصان و مهندسان کوپرتینویی همواره این دسته از افراد را در ذهن داشته و در تلاش هستند تا بهترین گزینه را در اختیار آن‌ها بگذارند.


 

به گفته اپل، عملکرد این دستگاه نسبت به نسخه پیشین دو برابر شده و به لطف سیستم خنک کنندگی جدید، مصرف انرژی آن ۸/۱ نسل پیشین است. تراشه Xeon اینتل به همراه پردازنده گرافیکی دوگانه AMD FirePro قدرت ۷ ترافلاپسی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

در سال ۲۰۱۹، اپل تغییراتی را در زبان طراحی این محصول ایجاد کرد و به شکل کیسی‌های مرسوم موجود در بازار درآمد که امکان اتصال دیوایس‌ها و گجت‌های مختلف به آن نیز از این طریق فراهم شد. اما با تمام این تفاسیر، زبان طراحی مک پرو استوانه‌ای هنوز هم در نوع خود فوق العاده جذاب به نظر می‌رسد. نظر شما در این مورد چیست؟



  28 آذر 1401
1 نظر
0.00
  0 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری