سرویس خبر
23 آذر 1401 ساعت 15:06
0 نظر

 

اپل ممکن است در نهایت اجازه نصب اپلیکیشن خارج از اپ استور صادر کند!

در گزارشی تازه از بلومبرگ، اپل در حال کار برای باز کردن عناصر مهم پلتفرم‌های خود، به منظور اجازه بارگذاری جانبی برنامه‌ها خارج از اپ استور است؛ چیزی که یکی از ویژگی‌های اندروید از بدو تولد این سیستم عامل به حساب می‌آید.

به گزارش بلومبرگ، اپل قصد دارد پیش از قوانین اروپایی که این شرکت را ملزم به پشتیبانی از بارگذاری جانبی می‌کند، به فروشگاه‌های اپلیکیشن جایگزین برای آیفون و ایپد اجازه فعالیت دهد.

این تغییر به مشتریان امکان می‌دهد بدون نیاز به استفاده از اپ استور، برنامه‌ها را دانلود کنند و به این معنی است که توسعه‌دهندگان دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های ۱۵ تا ۳۰ درصدی اپل ندارند، اما برای شروع، اپل تنها در حال برنامه‌ریزی برای اجرای پشتیبانی جانبی در اروپا است.


 

اگر کشورهای دیگر قوانین مشابهی را معرفی کنند، فروشگاه‌های اپلیکیشن جایگزین می‌توانند فراتر از اتحادیه اروپا گسترش پیدا کنند. به عنوان مثال، آمریکا در حال بررسی قانونی است که اپل را ملزم می‌کند تا بارگذاری جانبی را مجاز کند. اپل ادعا کرده است که بارگذاری جانبی «حفاظت‌های حریم خصوصی و امنیتی» را که کاربران آیفون به آن متکی هستند، تضعیف می‌کند و افراد را در برابر بدافزارها، کلاهبرداری‌ها، ردیابی داده‌ها و سایر موارد آسیب‌پذیر می‌کند.

قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا که از اول نوامبر (۱۰ آبان) اجرایی شد، شرکت‌ها را ملزم می‌کند تا خدمات و پلتفرم‌های خود را برای سایر شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان باز کنند. قانون بازارهای دیجیتال (DMA)، تاثیر زیادی بر پلتفرم‌های اپل خواهد داشت و می‌تواند منجر به ایجاد تغییرات عمده در اپ استور، پیام‌ها، فیس تایم، سیری و غیره شود. اپل تا ۶ مارس ۲۰۲۴ (۱۶ اسفند ۱۴۰۲) فرصت دارد تا از قوانین اتحادیه اروپا پیروی کند.

به گفته بلومبرگ، کارمندان مهندسی نرم افزار و خدمات اپل، در تلاش هستند تا عناصر کلیدی پلتفرم‌های اپل را باز کنند و این شرکت از مقدار قابل توجهی از منابع برای این تغییر استفاده کند. اپل در نظر دارد این قابلیت برای iOS 17 در سال ۲۰۲۳ آماده شود که آن را جلوتر از موعد مقرر قرار می‌دهد. برخی از کارمندان به بلومبرگ گفته‌اند که این خطر وجود دارد که این بروزرسانی‌های شدید، بر روی ویژگی‌های جدید در نظر گرفته شده برای iOS 17 تاثیر گذارد.


 

برای محافظت کاربران در برابر خطرات ناشی از بارگذاری جانبی، اپل در نظر دارد الزامات امنیتی مانند تایید را پیاده‌سازی کند، فرآیندی که می‌تواند به جای جمع‌آوری پول از فروش برنامه، هزینه‌ای را برای آن دریافت کند. اپل یک سیستم راستی آزمایی در مک دارد که به کاربران امکان می‌دهد در عین حال که به آنها اجازه می‌دهد به برنامه‌های خارج از اپ استور مک دسترسی داشته باشند، ایمن هم باشند.

اپل می‌تواند چارچوب‌های برنامه و رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی اساسی را برای توسعه دهندگان برنامه‌های شخص ثالث باز کند و دسترسی عمیق‌تری به عملکردها و سخت افزار اصلی سیستم فراهم کند. برنامه‌های شخص ثالث در آینده می‌توانند به فن‌آوری‌های دوربین که اکنون در دسترس نیستند، دسترسی داشته باشند و اپل در تلاش است تا NFC را به روشی محدود باز کند که بتواند جایرگزین‌های Apple Pay را نیز امکان‌پذیر کند. اپل همچنین در نظر دارد شبکه Find My را برای سازندگان لوازم جانبی مانند Tile باز کند. از هم اکنون اپل به سازندگان دستگاه‌های شخص ثالث اجازه می‌دهد لوازم جانبی Find My ایجاد کنند، اما الزامی وجود دارد که مانع از کار آنها با برنامه‌ها و سرویس‌های غیر از Find My می شود.

جنبه‌ای از قانون بازارهای دیجیتال وجود دارد که اپل را ملزم می‌کند تا به توسعه دهندگان اجازه دهد که سیستم‌های پرداخت شخص ثالث را در برنامه‌های خود نصب کنند و اپل هنوز تصمیم نهایی را در مورد اینکه آیا با این قانون خود را مطابقت دهد یا خیر، اتخاذ نکرده است. اپل همچنین درباره نحوه در دسترس قرار گرفتن برنامه Messages برای سرویس‌های شخص ثالث تصمیمی ندارد، زیرا قانون بازارهای دیجیتال به قابلیت همکاری بین پلتفرم‌های پیام‌رسان نیاز دارد.

اپل باید از قانون بازارهای دیجیتال پیروی کند، زیرا اتحادیه اروپا می‌تواند یک شرکت را تا ۲۰ درصد از درآمد جهانی خود در صورت نقض قوانین جریمه کند. اگر اپل این تغییرات را اعمال نکند، جریمه آن می‌تواند به ۸۰ میلیارد دلار برسد.

علاوه بر ایجاد تغییرات عمده در اپ استور و سایر سرویس‌های اپل، قوانین اروپایی نیز اپل را مجبور به استفاده از پورت USB-C در همه دستگاه‌های خود می‌کند، تغییری که گفته می‌شود اپل در سال ۲۰۲۳ آن را ایجاد خواهد کرد.  23 آذر 1401
0 نظر
0.00
  0 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری