سرویس خبر
7 آذر 1401 ساعت 14:12
2 نظر

 

خداحافظی آیفون ۱۵ با طراحی تخت؛ آیا اندرویدی‌ها مجددا کپی خواهند کرد؟

اپل ممکن است از سال دیگر با طراحی جعبه‌شکل و تخت آیفون 14 خداحافظی کند و فرم جدیدی را به آیفون 15 بیاورد.

از جمله شایعاتی که در مورد سری آيفون ۱۵ مطرح می‌شود، می‌توان به دوربین پریسکوپ (دست کم برای یک مدل)، داینامیک آیلند برای تمامی مدل‌ها، تراشه ۳ نانومتری برای مدل‌های پرو و درگاه USB-C برای تمامی مدل‌ها اشاره کرد.

اما شخصی که پیش از رونمایی رسمی در مورد تبدیل ناچ به یک فضای کپسولی شکل اخبار موثقی را منتشر کرده بود، حالا مدعی شده است که اپل در این سری با طراحی تخت مجددا خداحافظی خواهد کرد.


 

خداحافظی با طراحی تخت؛ اپل به طراحی آیفون 5C باز‌می‌گردد یا آیفون X؟

یکی از کاربران سرشناس توییتر با نام کاربری ShrimpApplePro به تازگی این موضوع را مطرح کرده است که اپل در طراحی بدنه پشتی آیفون ۱۵ از لبه‌های تیز و طراحی تخت صرف نظر خواهد کرد و این گزینه، جای خود را به لبه‌های منحنی شکل خواهد داد، اما این انحنا از سمت قسمت نمایشگر نخواهد بود!

به این ترتیب اولین محصولی که ذهن ما به سمتش حرکت خواهد کرد، آیفون 5C خواهد بود. این گوشی هوشمند از قسمت لبه‌های منتهی به پشت بدنه با انحنا همراه بود و در جهت مقابل، زمانی که به قسمت منتهی به نمایشگر می‌رسد، اثری از انحنا نبوده و لبه تیز را شاهد هستیم.

اما از سوی دیگر ممکن است کوپرتینویی‌ها طراحی جدید و چیزی شبیه به پیکسل یا پیکسل ۲ گوگل را در ذهن خود داشته باشند. اگر به خاطر داشته باشید، نخستین مدل پیکسل در کناره بدنه از طراحی تخت برخوردار بود و این قسمت تخت زمانی که به پشت بدنه می‌رسید، با یک انحنای کم همراه بود که چیزی شبیه به قالب صابون را در خاطر ما زنده می‌کرد. مطمئنا این توضیحات آنچنان که باید و شاید دقیق نیست و تصویر زیر می‌توانید به خوبی این موضوع را به نمایش بگذارد.


 

این زبان طراحی اگر روی آيفون ۱۵ اجرا شود، حالت تخت کناره نسل‌های پیشین را با خود به همراه داشته و لبه‌های منحنی نیز گرفتن این محصول در دست را بسیار آسان‌تر و راحت‌تر خواهد کرد.

اگر به تصویر زیر نگاه کنید، می‌بینید که اپل هر چند نسل یک بار، به زبان طراحی گذشته در آيفون‌ها بازگشته است. به این ترتیب محصولات زیر از زبان طراحی یکسان برخوردار بودند:

  • آیفون۶، آیفون ۷ و آیفون ۸
  • آیفون X، آيفون XS و آيفون ۱۱
  • آیفون ۱۲، آیفون ۱۳ و آیفون ۱۴


روند تغییرات طراحی آیفون‌ها از ابتدا

پس اگر آیفون 6S را کنار بگذاریم (که عمدا در دسته بندی بالا آن را کنار گذاشتیم)، می‌بینیم که هر ۳ سال یک بار زبان طراحی آیفون‌ها تغییر پیدا کرده است. به این ترتیب در آيفون ۱۵ می‌توانیم انتظار تغییرات در حوزه طراحی را داشته باشیم.

اگر از جمله کاربران آيفون باشید،‌ مطمئنا می‌دانید که ابعاد نمایشگر این محصول رفته رفته بزرگ‌تر شده و وزن آن نیز سنگین‌تر شده است. یکی از دلایل این موضوع، استفاده از استیل ضد زنگ است که باعث می‌شود وزن نهایی دیوایس افزایش پیدا کند. 

حالا که صحبت از وزن به میان آمد، طبق شایعات اپل در نظر دارد تا از متریال تیتانیوم در آیفون ۱۵ اضافه کند که در مقایسه با استیل از وزن کمتری برخوردار بوده، اما همچنان در مقایسه با آلومینیوم سنگین‌تر خواهد بود. البته بعید به نظر می‌رسد که تمامی مدل‌ها میزبان این تغییر بوده و به این ترتیب تنها نسخه‌های پرو به بدنه‌ای از جنس تیتانیوم مجهز خواهند بود.


 

آیا کپی برداری گوشی‌های اندرویدی از آیفون ۱۵ آغاز خواهد شد؟

اگر به خاطر داشته باشید، آیفون ۱۲ در سال ۲۰۲۰ با طراحی تخت همراه بود و سازندگان محصولات اندرویدی در مدت کوتاهی زبان طراحی آن را کپی برداری کرده و روی محصولات خود قرار دادند. این اتفاق به هیچ عنوان جای تعجب ندارد، اما مطمئنا باعث خوشحالی کاربران نخواهد بود.

از آن جا که پیشرفت و بهبود گوشی‌های هوشمند در نهایت به نفع خریداران است، لذا این که کدام شرکت از محصولات رقیب خود کپی برداری می‌کند موضوع آنچنان مهمی نخواهد بود. اما معمولا طراحان اپل بیشتر به نیاز کاربران توجه می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود تا تولید کنندگان محصولات اندرویدی از این موضوع استفاده (یا سوء استفاده) کنند. به همین دلیل است که انتظار می‌رود کمپانی‌های دیگر مانند سامسونگ، شیائومی و Oppo مجددا دست به تغییراتی زده و دیوایس‌های جدید خود را به گونه‌ای طراحی کنند که به ذائقه کاربران خوش آید.  7 آذر 1401
2 نظر
5.00
  1 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری