سرویس خبر
20 آبان 1400 ساعت 16:16
0 نظر

 

مشخصات موتور TU5 پلاس از سوی ایران خودرو اعلام شد

گروه خودرو سازی ایران خودرو مشخصات دقیق و مدل هایی که قرار است با موتور TU5 پلاس وارد بازار شوند را اعلام کرد.

گروه خودرو سازی ایران خودرو مشخصات دقیق و مدل‌هایی که قرار است با موتور TU5 پلاس وارد بازار شوند را اعلام کرد. موتور مذکور در حال حاضر در تارا به کار رفته است. این موتور نمونه بهینه سازی شده TU5 است و به نوعی می‌توان آن را نمونه ایرانیزه شده موتور EC5 پژو دانست که در پژوی ۳۰۱ هم به کار رفته بود. موتور TU5 عادی هم در مدل های پژو ۲۰۶ تیپ ۵، پژو ۲۰۶ صندوقدار V8، رانا، پژو ۴۰۵ SLX، پژو ۲۰۷i و... در ایران خودرو به کار گرفته شد.

به گفته ایران خودرو موتور TU5 پلاس نسل جدید موتور TU5 و ارتقا یافته از نظر قدرتی همراه با کاهش مصرف سوخت است و منطبق برآخرین استانداردهای زیست محیطی است. این موتور نسبت به موتور TU5 از بهبود عملکرد ۵ تا ۷ درصد بیشتر در توان و گشتاور برخوردار است.
در حال حاضر محصولات تارا با گیربکس دستی، تارا اتوماتیک ۶ سرعته و رانا پلاس سقف شیشه ای با گیربکس ۶ سرعته دستی مجهز به موتور TU5P می‌باشند و بزودی محصولات پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۶ سرعته و پژو ۲۰۷ دستی ۶ سرعته نیز به این موتور مجهز می‌گردند.

 

تکنولوژی CVVT

یکی از تکنولوژی‌های بکار رفته در موتور TU5 پلاس زمان بندی مداوم متغیر سوپاپ یا CVVT است که در خودرو‌های مجهز به این موتور مورد استفاده قرار گرفته است. CVVT مخفف Constantly Variable Valve Timing به معنی زمان بندی مداوم متغیر سوپاپ‌ها است. این سیستم می‌تواند در تمام دور‌های موتور زمان بندی سوپاپ‌ها را بدون توجه به موقعیت پیستون در اختیار بگیرد و به این ترتیب سوپاپ‌ها می‌توانند به صورت مستقل باز و بسته شوند. سیستم زمان بندی متغیر، پروسه ای از تغییر زمان رفت و آمد سوپاپ‌ها و بیشتر برای بهتر شدن راندمان و کارایی، صرفه جویی در سوخت و خروج بهینه دود طراحی شده است.


 

زایای موتور TU5 پلاس

 • ارتقاء تکنولوژی موتور (اضافه شدن CVVT یا زمان بندی مداوم متغیر سوپاپ ها)
 • کاهش مصرف سوخت
 • بهبود شتابگیری خودرو (ارتقاء عملکردی موتور به لحاظ توان و گشتاور)
 • کاهش اصطکاك‌های داخل موتور (پیستون‌های ضد سایش)
 • ارتقاء استانداردآلایندگی به یورو ۵
جدول مشخصات موتور TU5 پلاس
نوع موتورTU5 پلاس
حجم موتور (سی سی)۱۵۸۷
تعداد سیلندرچهار سیلندر خطی
حداکثر قدرت۱۱۳ اسب بخار در ۵۸۰۰ دور در دقیقه
حداکثر گشتاور۱۴۴ تیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه
نوع سوختبنزین
تعداد سوپاپ۱۶
استاندارد آلایندگییورو ۵

  برای اطلاع از شرایط فروش خودرو‌ها به جی اس ام مراجعه کنید.    20 آبان 1400
  0 نظر
  4.33
    6 رای
  نظرات کاربران

  در حال بارگذاری