تست همراه اول

سرویس خبر
19 اردیبهشت 1400 ساعت 12:15
0 نظر

 

کمیسیون صنایع مجلس خواستار لغو گرانی خودرو شد

مجلس خواستار تجدید نظر در تصویب مصوبه افزایش قیمت خودروها داخلی شد.

طی هفته‌های گذشته اخباری حاکی از افزایش قیمت خودروهای داخلی منتشر شده بود که شورای رقابت مصوبه‌ای را بر اساس نرخ تورم بخشی سالیانه قیمت‌های خودروهای داخلی را تا ۸.۹ درصد افزایش تصویب کرد. در این مصوبه قیمت خودروهای سایپا به طور میانگین ۸.۹ درصد و خودروهای ایران خودرو به صورت متوسط تا ۸.۲ درصد شامل افزایش قیمت خواهند شد. زمان اعمال این مصوبه جدید شورای رقابت هم از شهریور امسال خواهد بود و قرار است روی تمامی خودروهای تولید داخل در ۱۴۰۰ اعمال شود.

البته که یک بند در این مصوبه وجود دارد که افرادی که در سال ۱۳۹۹ ثبت‌نام کرده‌اند و پیش پرداخت را هم پرداخت کردند، شامل این مصوبه نمی‌شوند و افزایش قیمت برای آن‌ها اعمال نخواهد شد. اما حالا امروز یعنی شنبه ۱۸ اردیبهشت، کمیسیون صنایع در مجلس شورای اسلامی، مخالفت خودش را در رابطه با این مصوبه اعلام کرد.


 

هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس از به موضوع افزایش خودرو در شورای رقابت ورود کرد و خواستار تجدید نظر در تصمیم شورای رقابت شد. بسیاری از کارشناسان گفته بودند که با پایین آمدن قیمت دلار، بالا رفتن قیمت‌‌های خودروها منطقی نیست. از این رو مجلس دست به کار شده است و در این قضیه ورود کرد.

مصطفی رضا حسینی قطب آبادی، از مخالفتش با تصمیم شورا رقابت در مورد افزایش قیمت خودرو در کارخانه گفته است که: «متاسفانه در مسائل اقتصادی کشور نظم و نسق خاصی دیده نمی‌شود، مردم از لحاظ اقتصادی به دلیل شیوع ویروس کووید ۱۹ تحت فشار هستند و بسیاری از کسب‌ و کار‌ها منحل شده‌اند، افزایش قیمت خودرو اصلا منطقی نیست».

یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، این افزایش قیمت خودروها را کاری غیر کارشناسه تلقی کرد و افزود که این گرانی نه تنها باعث شوک بازار می‌شود بلکه بر روی سایر کالا ها نیز تاثیر گذار خواهد بود. وی ادامه داد: سیر نزولی نرخ ارز‌ در ماه‌های گذشته، و همچنین مذاکرات وین و حتی کاهش فاصله قیمت خودرو در کارخانه و بازار، بیانگر ضرورت کاهش قیمت خودروها است در حالی که شورای رقابت به جای کاهش قیمت، مصوبه‌ای در مورد افزایش قیمت‌ها را تصویب کرده است!

این نماینده در ادمه با اشاره به این موضوع که به نظر می‌رسد برخی دوست ندارند که در جامعه آسایش و رفاه برقرار شود، گفت: شورای رقابت باید در تصمیمش تجدید نظر کند و باید مشخص شود شورای رقابت بر چه اساسی به خودروسازان اجازه افزایش قیمت را داده است.

در نهایت عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: کمیسیون صنایع و معادل مجلس به موضوع افزایش قیمت خودرو ورود خواهد کرد و خواستار ارائه توضیحات لازم از سوی رئیس و اعضای شورای رقابت خواهد بود.هر چند که ایشان برای تصمیمات خود بهانه تراشی خواهند کرد اما مجلس نسبت به این موضوع عکس‌العمل نشان خواهد داد.

باید صبر کرد و دید که این موضوع به نفع چه کسانی تمام خواهد شد، آیا قیمت‌های خودروها با همین کیفیت‌های نسبتا کم  قیمتشان از این چیزی که هست بالاتر خواهد رفت یا اینکه مجلس در برابر این قضیه جدی ایستادگی میکند و خواستار کاهش قیمت می‌شود؟

نظر شما نسبت به این افزایش قیمت‌ها چیست؟ آیا منطقی است با توجه به کاهش نرخ دلار و ارز که این قیمت‌ها افزایش یابد یا خیر؟  19 اردیبهشت 1400
0 نظر
1.00
  1 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری