تست همراه اول

سرویس خبر
31 فروردین 1400 ساعت 14:16
0 نظر

 

هزینه واکسن کرونا وارد شده توسط ۳ شرکت ایرانی مشخص شد

بالاخره به نظر می‌رسد که ۳ شرکت ایرانی توانسته‌اند مجوز واردات واکسن از شرکت‌های آسترازنکا سوئد و اسپوتنیک روسیه را دریافت کنند و حالا قیمت هر دوز واکسن هم مشخص شده است.

امروز ناصر ریاحی، رییس کمیسیون اتقصاد سلامت اتاق بازرگانی، در حاشیه جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و درباره ورود واکسن کرونا به کشور توسط بخش خصوصی، اظهارات مهمی داشت. گویا آنطور که مشخص شده، ۳ شرکت خصوصی تا به امروز توانسته‌اند برای واردات واکسن کرونا مجوز دریافت کنند.

آنطور که ریاحی تشریح کرده، هر کدام از این سه شرکت، در مجموع ۶ میلیون دوز واکسن از شرکت‌های آسترازنکا سوئد و اسپوتنیک روسیه خریداری کرده‌اند. 

البته باید در نظر داشت که هنوز این ۶ میلیون دوز خریداری شده وارد کشور نشده‌اند زیرا هنوز عملیات پرداخت‌ به صورت کامل صورت نگرفته است!  آنطور که ریاحی گفته، «هزینه حمل نیز پرداخت شده و هم اکنون منتظر باز شدن درگاه‌های پرداختی هستیم، تا در چند روز آینده وارد کشور شوند».


 

حالا سوال اساسی اینجاست که این ۶ میلیون دوز قرار است به چه شکل توزیع شوند؟ آنطور که ریاحی توضیح داده، این ۶ میلیون دوز در اختیار ستاد ملی مقابله با کرونا قرار می‌گیرند و این ستاد قرار است واکسن‌ها را بین گروه‌هایی که در اولویت نیستند اما جزو گروه‌های حساس به حساب می‌آیند، توزیع کند. برای مثال می‌تونیم به فعالان در کارگاه‌های تولیدی و توزیعی اشاره کنیم.

گویا شرط بخش خصوصی برای توزیع واکسن بین کارگاه‌های تولیدی هم این است که کارفرمایان مربوطه، هزینه تزریق واکسن همه کارگران را به عهده بگیرند و در این میان از کارگران ریالی بابت تزریق واکسن دریافت نشود.

رییس کمیسین اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی همچنین در مورد قیمت این واکسن‌ها ابراز کرده که:

هزینه هر کدام از این واکسن‌ها که به کمک بخش خصوصی ورد می‌شود، بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است.

در نهایت به نظر می‌رسد کار واردات واکسن تازه آغاز شده زیرا شرکت‌های خصوصی بیشتری هم وجود دارند که متقاضی واردات واکسن به کشور هستند. در حال حاضر همه شرکت‌های متقاضی در صف دریفت مجوز از سوی وزارت بهداشت هستند. امیدواریم هرچه زودتر هریک از این شرکت‌ها بتوانند جواز واردات واکسن به کشور را دریافت کنند.  31 فروردین 1400
0 نظر
5.00
  5 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری