تست همراه اول

سرویس خبر
27 فروردین 1400 ساعت 20:11
0 نظر

 

وانت هیوندای سانتا کروز معرفی شد

وانت جدید هیوندای جانشین سوبارو Baja و شورولت EL camino و امثال این خودروهای از دست رفته خواهد شد.

هیوندای برای توصیف سانتا کروز از اصطلاح «خودروی اسپرت برای ماجراجویی» استفاده کرده است. اما مطمئنا یک وانت است حتی اگر کاملا یک truck به حساب نیاید. هسته اصلی سانتا کروز یک توسان است که برای ساده سازی زیاد از حد، سقف خود در پشت صندلی ردیف دوم شکسته شده است و پشت آن تبدیل به کابین یک وانت شده است.

این ایده به سال ۱۹۵۷ از فورد رانچرو (Raanchero) و شورولت ال کامینو سال ۱۹۵۹ بر می‌گردد. نکته اصلی این است که سانتا کروز اگرچه خودروی جدیدی است اما ایده‌ پشت طراحی آن برای خیلی قبل است.

سانتا کروز در درجه اول در استودیوهای هیوندای کالیفرنیا طراحی شده ، دارای ناهمواری زاویه ای است که در توسان گم شده است. این خودرو نه یک Truck سنتی است، نه یک وانت معمولی دیگر در بازار؛ این خودرو چه لحاظ توان و چه ظاهر، به پای دیگر خودروهای هم‌رده خود نمی‌رسد.

یک عنصر متمایز از طراحی، چراغ های روشنایی روز (Day Light) است که از پشت مشبک بیرون می‌آیند، و با لوگوی هیوندای از هم جدا می‌شوند. این طراحی که از هیوندای توسان جدید الهام گرفته شده، هم جسورانه و هم جذاب است اما ابهت کافی برای قرارا گرفتن در دسته وانت‌ها را ندارد.

فاصله دو محور سه متری اینچی سانتا کروز، حدود ۲۵ سانتی‌متر از توسان جدید بیشتر است و طول کلی سانتا کروز با ۴۹۷ سانتی‌متر، ۳۱.۵ سانتی‌متر از توسان بیشتر است. این فاصله محوری همچنین ۳۵.۵۶ سانتی‌متر بیشتر از سوبارو باجا ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ است که به نظر می رسد سانتا کروز یک جانشین معنوی برای آن است. حتی طول سوباری قدیمی با طول کلی ۴۹۱ سانتی‌متر، تنها ۶ سانتی‌متر از طول سانتا کروز کمتر است.

اگر برآمدگی عقب سوبارو باجا رویاهای شما را آزار داده است، اینجا راه فرار از کابوس‌ها است. اما این را در نظر داشته باشید که هیوندای سانتا کروز هرچقدر هم طولش از سوبارو بیشتر باشد، یک ساختار یکپارچه دارد که از هیوندای توسان به ارث برده است.

پلتفرم اصلی - بیشتر کفپوش، معماری دماغه، سازه های درب و دور شیشه جلو - با توسان یکی است. شیشه جلو پنجره اصلی بین دو خودرو می‌تواند جابه جا شود چون کاملا یکی هستند. در داخل سانتا کروز، رابطه این دو حتی بیشتر آشکار است چون که تقریبا تمام قسمت‌های داخلی خود را با نسل جدید کراس اوور هیوندای توسان یکسان کرده است.

این شامل صفحه جلو داشبورد و نمایشگر پشت آمپر برای راننده هم می‌شود. تفاوت داخلی این دو خودرو، دسته دنده‌ای است که در توسان حذف شده و به صورت دکمه‌ای در وسط کنسول قرار گرفته است اما در سانتا کروز به صورت یک دسته دنده سنتی در وسط کنسول قرار گرفته است.

طراحی سیستم تعلیق نیز با توسان مشترک است. این قسمت جلویی آن توسط یک جفت پایه MacPherson نگه داشته می‌شود، در حالی که پشت ماشین روی یک سیستم چند پیوندی (مولتی لینک) سوار شده است. اندازه رنگ چرخ‌ها بین ۱۸ تا ۲۰ اینچ خواهد بود و تایرها عمدتا دارای درجه بندی تمام فصول و جاده محور هستند.

جایی که سانتا کروز ممکن است یک مزیت آشکار داشته باشد، در پیشرانه آن است. موتور استاندارد این خودرو، چهار سیلندر ۲.۵ لیتری خواهد بود که هیوندای در بسیاری از محصولات از جمله سدان سوناتا و کراس اور توسان استفاده می‌کند. هیوندای قول داده است که این پیشرانه ۱۹۰ اسب بخار قدرت داشته باشد. تنها گیربکس این موتور یک گیربکس اتوماتیک هشت سرعته معمولی است که یا چرخ های جلو را تغذیه می‌کند و یا یک سیستم چهار چرخ متحرک را. قسمت امیدوار کننده ماجرا این است که یک نسخه توربوشارژ از این موتور نیز وجود دارد که توان خروجی ۲۷۵ اسب بخار را دارد. نسخه‌ توربوی این خودرو با یک گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک دو کلاچه و سیستم چهار چرخ متحرک عرضه خواهد شد. اگر هیوندای بتواند وزن خالص این خودرو را به طور منطقی پایین نگه دارد، سانتا کروز ممکن است سریع باشد.

هیوندای گفته است که نسخه ۲.۵ لیتری توربو با سیستم چهار چرخ متحرک احتمالا ۲تن و ۲۰۰ کیلو وزن خواهد داشت که این یعنی ۶۸۰ کیلو سنگین‌تر از نسخه تنفس طبیعی خواهد بود و می‌توانیم نتیجه بگیریم که خودروی سریعی نیست. در حالی که پیشرانه چهار سیلندر استاندارد ۲.۵ لیتری توسان با سانتا کروز مشترک است، اما به عنوان یک مدل هیبریدی نیز در دسترس است. هیوندای در مورد نسخه هیبریدی سانتا کروز چیزی اعلام نکرده است. در طرف مقابل، پیشرانه ۲.۵ لیتری توربو هم برای توسان در دسترس نخواهد بود.

از همه این‌ها که بگذریم، نوبت رسیده به صحبت کردن درباره بخش پشتی ین وانت. بخش بار در هیوندای سانتا کروز بین ۱۲۲ تا ۱۳۲ سانتی‌متر طول دارد که با توجه به مدل انتخابی، اندازه بخش بار متفاوت خواهد بود. با این وضعیت، بخش بار این خودرو حدود ۳۰ سانتی‌متر کوتاه‌تر از خودروهایی مثل تویوتا تاکوما، نیسان فرانتیر و یا هوندا Ridgeline خواهد بود. جالب‌تر اینکه برخلاف دیگر خودروهایی که در همین کلاس بودند مثل شورولت آوالانچ قدیمی، هیچ راهی برای گسترش بخش بار با خواباندن ردیف دوم صندلی‌ها وجود ندارد. این یعنی این خودرو حتی روح یک تراک را هم ندارد و از همین حالا از نظر بخش بار جزو کوچک‌ترین وانت‌ها به حساب می‌آید. 

اسم این خودرو از شهر سانتا کروز در کالیفرنیا گرفته شده که یکی از عجیب‌ترین شهرهای این ایالت است. این شهر در امتداد ساحل شمالی مرکزی واقع شده و یکی از بزرگ‌ترین شهرهای کالیفرنیا است که به بزرگراه بین ایالتی یا شریان اصلی مثل آزادراه ۱۰۱ متصل نیست. این شهر همچنین محلی است که دانشگاه سانتا کروز، دانشگاه عجیب کالیفرنیا، در آن واقع شده که زمانی تصمیم گرفته بود به دانشجویان نمره ندهد! سانتا کروز شهری است که با افتخار عجیب است و شاید هیوندی سانتا کروز بهترین خودرویی باشد که می‌تواند این شهر را توصیف کند.

هیوندای با زدن عبارت «طراحی شده در کالیفرنیا» در بخش پشتی خودروی جدید خود، میراث کالیفرنیا را به سمت جلو هل می‌دهد؛ مثل آیفون‌های اپل که در چین تولید می‌شوند و عبارت «طراحی شده در کالیفرنیا» را با خود یدک می‌کشند.

در مورد قیمت گذاری ، هیوندای سانتا کروز ۲۰۲۲ شروع قیمتش از ۳۰ هزار دلار خواهد بود و با تمام آپشن‌ها و بهترین مدل این قیمت به ۴۰ هزار دلار افزایش پیدا می‌کند. البته که قیمت گذاری نهایی باید نزدیک به تاریخ فروش سانتا کروز در تابستان امسال باشد.  27 فروردین 1400
0 نظر
5.00
  3 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری