تست همراه اول

سرویس خبر
14 فروردین 1400 ساعت 11:30
0 نظر

 

برترین موتورهای وانت در سال 2020

در این مطلب به برترین موتورهای ساخته شده برای وانت‌ها در سال 2020 می پردازیم.

وانت‌ها دسته بسیار محبوبی در بین خودروها در جهان هستند. خودروهایی که مخصوص جابه به جایی وسایل و تجهیزات در شهر هستند و کاربرد بسیار گسترده و عمده‌ای در تمامی اصناف دارند. حتی بعضی‌ها از وانت‌ها یا تراکها به عنوان خودروهای حمل نقلی روزانه خود استفاده می کنند. نمونه بارز استفاده روزمره از وانت‌ها را می توان در ایالات‌ متحده دید که مردم بخش مرکزی این کشور و به ویژه مردم ایالت تگزاس علاقه بسیار زیادی به وانت‌ها دارند.

اما مهم ‌ترین وظیفه تراکها همان جابه‌جایی تجهیزات و اجسامی است که خودروهای معمولی نمیتوانند آن‌ها را حمل کنند. البته از تراکها بعضا در قسمت آفرود نیز استفاده میشود. آن چیزی که برای یک وانت بیش از هر قسمت دیگری اهمیت دارد قسمت موتور است. خودروهای وانت باید بتوانند به راحتی از پس وظایف محوله بر بیایند و لازمه این کار نیز بهره‌مندی از قوای فنی بالا است.

در این مطلب می خواهیم به پنج موتوری که تا به حال برای وانت‌ها ساخته شده‌اند و در بین همنوعان خود برترین‌ها به شمار میروند، اشاره کنیم.

Ford PowerBoost

شکی نیست که اولین جایگاه این لیست متعلق به شرکت فورد است که یکه تاز بازار وانت‌ها در جهان به شمار می‌آید. فورد از موتور اختصاصی بی نظیر خودش موسوم به POWER BOOST در سری وانت‌های معرکه F150 استفاده می کند. برترین وانت جهان به قوی‌ترین و البته کارآمد ترین موتور مخصوص وانت‌ها در جهان مجهز شده است. البته استفاده از این موتور به طور گسترده در محصولات این شرکت به چشم میآید. اما این موتور از اختراعات خاص خود فورد است.

فورد ادعا می کند که این موتور 30 درصد راندمان بیشتر و 15 درصد مصرف سوخت کم تری نسبت به رقبای خود دارد. فورد از این موتور نمونه‌های مختلفی ساخته که برترین آن‌ها متعلق به وانت F150 است. وانت فورد F150 به یک نمونه ECO BOOST مجهز شده است. این موتور یک نمونه 6 سیلندر با ظرفیت 3.5 لیتر است که در کنار خود یک سیستم توربوشارژ دوقلو دارد.

البته فورد در کنار این موتور یک یک موتور الکتریکی 35 کیلوواتی قرار داده است. به لطف راندمان بالا و البته تکنولوژی خاص و پیچیده فورد این موتور می تواند 430 اسب بخار توان تولید نماید. گشتاور تولیدی این موتور به راحتی از بسیاری از موتورهای 8 سیلندر بازار بیشتر است. اما آن چیزی که باعث می شود موتور فورد از لحاظ کارایی و هزینه‌ای از رقبای خود با ارزش تر به نظر برسد به مصرف سوختش بر می گردد. در مجموع بر اساس امتیازات کسب شده توسط این خودرو و نظرات خریداران به راحتی می توان موتور فورد را یکی از برترین موتورهای ساخته شده برای وانت‌ها نامید.

GM 6.2-Liter V8

در جهان خودروسازها همه GMC را به عنوان یکی از غول‌های ساخت موتورهای سنگین و پر بازده می‌گویند. این شرکت در طول تاریخ تقریباً 80 ساله خود از ابتدا خود را به عنوان یک کارخانه کامل تلقی می‌کرد و به همین خاطر بخش اعظمی را از هر خودرو را خودش می‌ساخت.

GMC در حال حاضر یکی از اصلی ترین محصولات خودش را وانت‌های بزرگ سایز و قدرتمندش می‌داند. مشخصه اصلی وانت‌های این شرکت آمریکایی موتورهای فوق‌العاده قوی و توانمند این دسته خودرویی است. یکی از نمونه‌های ممتاز GMC در زمینه موتور برای وانت‌ها، یک نمونه V8 است که حجمی برابر 6.8 لیتری دارد. این موتور نام اختصاری L8 را در اختیار دارد و پسوند آن هم Eco tec است که به تکنولوژی ساخت بالا و آلایندگی کمتر آن نسبت به موتوروهای هشت سیلندر دیگر اشاره دارد. این موتور فوق‌العاده قوی به طور تنفس طبیعی کار می‌کند و می‌تواند 420 اسب بخار توان تولید کند. میانگین گشتاور تولیدی این موتور بین 400 تا 500 نیوتون بر متر است که نشان می‌دهد این موتور توانمند، توانایی کشیدن یا حمل اجسام سنگین را دارا است.

موتور توانمند GMC در تمامی نمونه‌هایش به همراه گیربکس فوق‌ العاده 10 سرعه اوتومات همراه است تا خیال راننده‌ها راحت کند. در پایان می‌توان به راحتی ادعا کرد که این موتور در بین رقبای خود جزو برترین‌ها است.

Ram/Jeep EcoDiesel

اما جایگاه سوم این لیست می‌رسد به موتوری که محصول مشترک شرکت‌های آمریکایی «رم» و «جیپ» است. این موتور در توان نمی‌تواند هم پای موتورهای ذکرشده دیگر قرار بگیرد اما به راحتی می‌تواند در زمینه تولید گشتاور و البته مصرف سوخت موتورهای دیگر را جا بگذارد. 

این موتور یک نمونه 6 سیلندر است و حجمی برابر با  3 لیتر دارد. البته در کنار این موتور یک سیستم توربوشارژ نیز قرار گرفته است. این مجموعه توانمند می‌تواند تا 260 اسب بخار توان تولید نماید. گشتاور تولید این موتور نیز به 650 نیوتون بر متر می‌رسد که برای هر خودرویی عددی به شدت قابل قبول است. همان طور که قبلاً اشاره شد یکی از امتیازات برتر این موتور نسبت به نمونه‌های رقیبش به مصرف سوخت پایین آن بر می‌گردد. این موتور توانمند در خودروهای پر فروش RAM 1500 و چیپ ورنگلر قرار گرفته است.

موتور یاد شده نه تنها یک انتخاب معقول برای وانت‌هاست بلکه برای خودروهای سدان نیز انتخاب بسیار خوب و مناسبی به نظر می رسد.

Ford Power Stroke & Godzilla

اما دو موتور آخر لیست را در یک جایگاه در کنار هم قرار دادیم چرا که این دو موتور متعلق به شرکت فورد و البته متعلق به یک وانت فورد یعنی F-250 است. موتور اول موتور به شدت توانمند POWER STROKE است. این موتور یک موتور حجیم با حجم 6.7 لیتری است که 8 سیلندر است. این موتور توانمند یک نمونه تنفس طبیعی است. البته این موتور در سال 1994 توسط فورد برای همین وانت ساخته شد. 

نمونه اولیه این موتور یک نمونه 5.7 لیتری است. این موتور توانمند می تواند 475 اسب بخار توان تولید نماید. گشتاور این موتور توانمند و قدرتمند به 1235 نیوتون بر متر نیز می‌رسد. به لطف این گشتاور بی‌نظیر، خودروی مجهز شده به این موتور می‌تواند اجسامی را که نزدیک به 17 تن وزن داشته باشند را به راحتی جا به جا کند.

اما موتور دیگری که برای این خودرو به کار می‌رود موتور عظیم الجثه گودزیلا است. این موتور جزو حجیم ترین موتورهای ساخته شده توسط فورد تا به امروز است. این موتور یک نمونه 8 سیلندر است و حجمی برابر 7.3 لیتر دارد. موتور گودزیلا یک موتور تنفس طبیعی است. این موتور می تواند 450 اسب بخار توان تولید نماید. گشتاور این موتور به 644 نیوتون بر متر می‌رسد. موتور گودزیلا یکی از برترین موتورهای توسعه پیدا کرده توسط فورد برای وانت‌ها است.  14 فروردین 1400
0 نظر
5.00
  3 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری