تست همراه اول

سرویس خبر
18 بهمن 1399 ساعت 18:45
0 نظر

 

قیمت احتمالی و رزولوشن عینک واقعیت AR/VR اپل فاش شد

نشریه The Information در گزارشی می‌گوید هدست واقعیت افزوده یا واقعیت مجازی اپل سال آینده معرفی می‌شود و حالا به قیمت و وضوح صفحه نمایش آن دسترسی داریم.

اولین گزارش در مورد این‌که اپل مشغول کار روی یک هدست واقعیت افزوده (AR) است در سال ۲۰۱۷ منتشر شد و از آن زمانی تاکنون شایعات مختلفی به سطح اینترنت راه پیدا کرده است. هدست اپل احتمالا سال آینده میلادی بالاخره معرفی می‌شود، اما این محصول دستگاهی برای مصرف‌کنندگان عادی نخواهد بود. نشریه The Information به نقل از منابع آگاه می‌گوید، هدست اپل احتمالا با قیمتی در حدود ۳ هزار دلار معرفی می‌شود ولی از پیشرفته‌ترین سخت‌افزارهایی استفاده می‌کند که تاکنون دیده شده است.

اپل در سال‌های اخیر با کمک حسگر لایدار در آیفون و آیپد زمینه توسعه هدست خود را فراهم کرده بود. این عینک دو نمایشگر 8K خواهد داشت. سیستم ردیابی چشم این دستگاه امکان رندرینگ بر اساس موقعیت چشم (Foveated rendering) را فراهم می‌کند که بدون کاهش قابل توجه کیفیت باعث کاهش بار GPU می‌شود. در این سازوکار تصویر فقط در ناحیه‌ای به‌صورت تمام رزولوشن رندر می‌گردد که چشم کاربر روی آن فوکوس دارد.

عینک واقعیت افزوده اپل با کمک حسگرهای لایدار نقشه اتاق را تهیه کرده و حرکت سر کاربر را شناسایی می‌کند. این شرکت فعلا مشغول آزمایش چند نوع کنترل مختلف از جمله ردیابی دست، ردیابی چشم، دکمه‌های فیزیکی روی بدنه و وسیله‌ای جانبی موسوم به Thimble است.

بلومبرگ قبلا در گزارشی گفته بود که اپل چیپستی اختصاصی برای این دستگاه طراحی می‌کند. این چیپست شبیه تراشه M1 خواهد بود اما قدرت پردازشی بیشتری دارد (و احتمالا شبیه تراشه M2 است که شایعات مربوط به آن را شنیده بودیم). در بیرون بدنه هم از پارچه تنیده‌شده خاصی استفاده می‌شود تا وزن دستگاه پایین نگه داشته شود.

گفته شده که عمده کارکرد این دستگاه به عنوان هدست واقعیت مجازی خواهد بود و چند کارکرد محدود در زمینه واقعیت افزوده نیز به آن اضافه می‌شود. اپل احتمالا این محصول را در سال ۲۰۲۲ معرفی می‌کند، ولی برخی منابع معتقدند که هنوز زمان بیشتری لازم است و در زودترین حالت این هدست را در سال ۲۰۲۳ خواهیم دید.  18 بهمن 1399
0 نظر
0.00
  0 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری