تست همراه اول

سرویس خبر
22 آذر 1399 ساعت 22:53
1 نظر

 

تأثیرگذارترین خودروها در فرهنگ عمومی

در این مطلب به معرفی برترین خودروها در فرهنگ مردمی می پردازیم.

بعضی از خودروها آن‌ قدر خوش‌شانس هستند که تبدیل به عضوی از بطن جامعه می‌شوند و در روح و فکر مردم رسوخ می‌کنند. این خودروها آن ‌قدر در فرهنگ عمومی خوب جا می‌افتند که دیگر با گذشتن چند سال نیز کسی قادر به بیرون کردن آن‌ها از یاد و خاطره مردم نیست. نام این خودروها به راحتی به ذهن می‌رسند. البته اگر بخواهیم قضاوت کنیم این اصل که خودروها جزوی از فرهنگ‌ها می‌شوند به ‌شدت در آمریکا که بهشت خودروها است به چشم می‌آید؛ اما ما در این مطلب قصد داریم تا به این خودروها که به ‌شدت در فرهنگ عمومی خود را جا انداخته‌اند اشاره‌ای کنیم.

 


 

Chevrolet Corvette


 

بدون شک اگر بخواهیم از یک خودرو با اصالت و البته قدرتمند نام ببریم کوروت همیشه جزو فهرستمان قرار گرفته. نخستین بار در اوایل سال 1950 بود که‌ این هیولای تمام ‌عیار به جهان معرفی شد و از آن موقع به بعد تبدیل به رویای هزاران نفر در جهان و به ‌خصوص آمریکا شد؛ اما خودرو بی ‌نظیر کوروت تا به ‌حال در 7 نسل تکامل پیدا کرده است و هر نسل جذاب‌تر از نسل گذشته خود شده است. شاید همیشه وجه تمایز این خودرو با دیگر رقبایش طراحی عجیب و فوق‌العاده آن نسبت به رقبا بوده است. البته این خودرو یکی از گران‌ترین خودروهای ساخت شرکت شورلت است؛ اما دلیل اصلی این‌ که ‌این خودرو این ‌قدر در فکر مردم محبوب و شناخته ‌شده است به این خاطر است که تا به‌ حال بیش از ده‌ها بار در موسیقی‌های خوانندگان مطرح آمریکایی از این خودرو نام ‌برده شده است. شاید یکی از بهترین مثال‌ها همان شعر کوروت قرمز کوچک ساخته خواننده آمریکایی پرنس باشد که باعث شد این خودرو خیلی زود محبوب شود. البته تا به ‌حال نام این خودرو بسیار در شعرهای خوانندگان مطرح دیگر نیز تکرار شده است. بدون شک کوروت دوست‌ داشتنی یکی از بهترین‌ها و سریع‌ترین خودروهای تاریخ است که می‌شناسیمش.

 

Ford Crown Victoria


 

اگر از طرفداران فیلم‌های اکشن هالیوودی یا حتی سری بازی‌های محبوب GTA باشید بدون شک با این خودرو آشنایی کامل دارید. خودرو معرکه فورد که یک سدان فول سایز است و در سال 1991 برای رقابت نفس‌گیر در این گروه در بازار توسط فورد ساخته شد یک سوپراستار تمام عیار سینما در بین سال‌های ساختش یعنی 1991 تا 2011 بوده است. این خودرو تا به ‌حال در 5 نسل تکامل پیدا کرده است. این سوپراستار تمام‌ عیار تا به ‌حال در 2335 صحنه سینمایی با نقش خودرو پلیس ظاهر شده است. گاهی ستاره تعقیب و گریزهای خیابانی بود و یا گاهی هم 3 یا 4 تا از این خودروها را در یک صحنه منفجر می‌کردند؛ اما درنهایت از این خودرو دوست‌ داشتنی یک ذهنیت تماماً مثبت در ذهن همه‌ی عاشقان سینما به ‌جا ماند. البته این خودرو بعد از نقش خودرو پلیس در نقش خودروهای تاکسی بیشترین حضور را ثبت کرده است. البته نقش‌های دیگری هم داشته است. البته طبق گفته‌های پلیس آمریکا هنوز در بعضی از مناطق جنوبی این کشور آخرین نسخه‌ این خودرو هنوز مشغول به انجام کار برای پلیس است. ویکتوریا دوست ‌داشتنی که چند سالی است که از کارخانه بازنشسته شده است اما هنوز مشتری‌های پر و پا قرصی از طرف هالیوود دارد. شکی نیست که می‌توان این خودرو را یکی از بهترین و تأثیرگذارترین خودروها در فرهنگ عمومی به‌ویژه سینما دوستان نام برد.

 

Ford Mustang


 

اما بازهم یک سوپراستار دیگر هالیوودی با این فرق که ‌این مدل تنها مدلی است که حتی مدل‌های قدیمی‌اش هم‌ چنان خواهان دارد. این خودرو تقریباً در تمامی نقش‌هایش یک سوپراستار تمام‌ عیار بوده است. این خودرو دوست‌ داشتنی که روح‌ بخش آرم اسب دونده است در سال 1964 به دنیا معرفی شد. در آن زمان به ‌واسطه طراحی بی‌ نظیر و البته خشنی که داشت توجه تهیه‌ کنندگان و کارگردان‌های هالیوودی را به خود جلب کرد. البته این خودرو یک هیولای تمام ‌عیار و به ‌واسطه قیمت مناسبش یک گزینه با صرفه اقتصادی محسوب می‌شود؛ اما بدون شک نسخه‌ای از این خودرو وجود دارد که نام ماستانگ عمده شهرتش را وام‌ دار این خودرو دوست‌ داشتنی است. ماستانگ محبوب سبز رنگ مدل 1968 که در فیلم فوق‌ العاده BULLITT توسط افسانه محشر هالیوود استیو مک کویین استفاده می‌شد آغازگر راه پرافتخار ماستانگ در تاریخ هالیوود است. البته بعضی‌ها معتقدند که عمده شهرت این خودرو به‌ واسطه حضور مدل 1971 آن با آن رنگ زرد زیبایش در فیلم «فرار در 60 ثانیه» بوده است. از بازیگران مطرح این فیلم می‌توان به نیکلاس کیج که سوپراستار گذشته هالیوود بود و البته آنجلینا جولی اشاره کرد که البته در آن زمان‌ به ‌شدت جوان بود. تا اینجا هر چه گفتیم به مدل‌های قدیمی این خودرو مربوط بود اما کافی است سری به سری سریع و خشن بزنید تا ببینید که مدل‌های جدید در آن سری چه دلبری می‌کنند. شاید آخرین فیلمی که نگاه همه را به خود جلب کرد و حضور ماستانگ در آن به ‌شدت به چشم می‌آمد فیلم محبوب و اکشن «جان ویک» بوده است. به‌ هرحال نمی‌توان این را انکار کرد که‌ این خودرو یکی از بزرگ‌ترین خودها در تاریخ است و آنچه مشخص است این است که به‌ هیچ ‌وجه نمی‌توان آن را از ذهن و یاد مردم بیرون کرد.

 

Dodge Charger


 

اگر فیلم مطرح «بولیت» که یکی از فیلم‌های بی ‌نظیر استیو مک کویین است را دیده باشید بدون شک می‌دانید که کار مک کویین تنها معرفی کردن خودرو ماستانگ به ‌عنوان یک قهرمان همه‌فن‌حریف نبود. در آن زمان خودرویی درصحنه تعقیب و گریز سان ‌فرانسیسکوی فیلم نیاز بود که در حد و اندازه ماستانگ دوست داشتی باشد. به همین دلیل تهیه ‌کنندگان تصمیمی گرفتند تا از یک خودرو دوج چارجر R/T 1968 استفاده کنند. این خودرو بی ‌نظیر اولین بار در سال 1966 معرفی شد. البته خیلی‌ها معتقدند که مجموعه تلویزیونی Dukes Of Hazzard باعث مطرح‌ شدن این خودرو شد و بعدها به ‌واسطه شناخته شدن این خودرو در این سری مورد توجه بسیاری از فیلم‌سازان دیگر شد؛ اما یکی از صحنه‌هایی که تقریباً نقش عجیبی در شهرت این خودرو دارد به فیلم‌های سریع و خشن برمی‌ گردد. جایی که Domenic Toretto با بازی وین دیزل معروف برای مسابقات درگ از یک مدل 1970 چارجر با آن طراحی معروفش استفاده می‌کند. البته عمده شهرت این خودرو تنها به ‌واسطه حضورش در هالیوود نیست بلکه به علت حضور در مسابقات متفاوت و بعضاً خطرناکی است که این خودرو در آن‌ها شرکت داشته است.

 

Range Rover


 

مگر می‌شود که از خودرو رنج روور غافل شد. این خودرو به خاطر چند علت به ‌شدت معروف شده است. اول این ‌که ‌این خودرو نماد شاسی ‌بلندها و آفرودهای بی ‌نظیر در جهان است که تا به الآن کسی جرت رقابت با این خودرو بی ‌نظیر را نداشته است. دلیل دیگر به فعالیت‌های سینمایی این خودرو برمی‌ گردد. البته برخلاف دیگر خودروهایی که در لیستمان تا به‌ حال به آن‌ها اشاره کردیم این خودرو بیشتر به خاطر ایفای نقش برای افراد منفی در فیلم‌ها مطرح است. در اکثر فیلم‌هایی که‌ این خودرو وجود دارد افراد حال به هم زن فیلم و یا همان نقش منفی‌ها از این خودرو استفاده می‌کنند؛ اما دلیل آخری که ‌این خودرو را این‌ قدر جذاب کرده است استفاده اکثر افراد مشهور دنیا به ‌خصوص در آمریکا از این خودرو است. شاید از معروف افرادی که علاقه خاصی به استفاده از این خودرو دارند می‌توان به خواننده معروف جاستین ببر، مجری معروف برنامه تلویزیونی «THE LATE LATE SHOW» یعنی جیمز کوردن و یا مدل معروف کندال جنر اشاره کرد. درمجموع خودرو رنجروور برخلاف دیگر خودروهای این لیست خودرو گران ‌قیمتی است و شاید به همین خاطر است که در اکثر فیلم‌ها توسط نقش منفی‌ها استفاده می‌شود. درمجموع می‌توان با قاطعیت این خودرو را یکی از بهترین خودروها در فرهنگ عمومی نام برد.

 

Austin Mini


 

مگر می‌شود مستر بین را دیده و آن خودرو مطرح و دوست ‌داشتنی کوچکش را به یاد نیاورید. این خودرو به ‌شدت دوست‌ داشتنی و همه ‌فن‌حریف است. شاید اکثریت از این خودرو انتظاری نداشتند که به یک خودرو برای سرعت و یا تعقیب و گریز تبدیل شود اما در نسخه اورجینال «شغل ایتالیایی» با بازی مایکل کین بازیگر نام دار انگلیسی این خودرو برای تعقیب و گریز البته سرقت به کار گرفته‌ شده است. همین کار باعث شد که در نسخه بازسازی‌ شده این فیلم که ستارگانی همچون مارک والبرگ، جیسون استتهام و شارلیز ترون در آن به ایفای نقش می‌پرداختند از خودروهای مینی استفاده شد. البته یکی از دلایلی که باعث می‌شود این خودرو در نظر بسیاری دوست‌ داشتنی باشد اندازه کوچک و دوست‌ داشتنی این خودرو است. در نهایت می‌توان این خودرو دوست‌ داشتنی را یکی از برترین خودروها در فرهنگ مردم نامید.

 

Mercedes S-Class


 

اما نمی‌شد نامی از سری S به میان نیاورد. این خودرو دیگر به معنای واقعی یک سوپراستار تمام ‌عیار است. این خودرو در موسیقی و دنیای سینما و البته دنیای واقعی یک افسانه تمام عیار است. شاید عمده شهرت این خودرو این باشد که در مراسم‌های معتبر و به ‌ویژه برای جا به جایی رهبران دنیا یا مقامات مهم از این خودرو استفاده می‌شود. البته این خودرو با حضور در خیلی از ویدیو موزیک‌ها و فیلم‌ها جزوی از مشاهیر این عرصه‌ها به ‌حساب می‌آید. خودروهای بی ‌نظیر این سری شاید خیلی گران باشند اما ازنظر خیلی‌ها یک خودرو تمام و کامل هستند که هیچ عیبی ندارند.

 

Bugatti Veyron


 

بدون شک این خودرو یکی از مفاهیم ثروت در زمان خودش بود. هر کس که می‌خواست نشان دهد که ازلحاظ ثروت تمام و کمال است یک بوگاتی ویرون داشت. البته بوگاتی هم در فیلم‌ها یا ویدیو موزیک‌های بسیاری ظاهر شده است اما عمده شهرتش بدون شک به دلیل قیمت و البته سرعت باورنکردنی‌اش است. خودرو بوگاتی اولین خودرو در جهان بود که توانست رکورد سرعت‌ها را به بیش از 400 کیلومتر جا به ‌جا کند. این خودرو برای مدت طولانی سریع‌ترین خودرو جاده‌ای جهان بود. البته این خودرو اولین خودرو در قرن جدید بود که به یک موتور هیولای 16 سیلندری مجهز شده بود که می‌توانست 1500 اسب بخار توان تولید کند. بدون شک همین حالا اگر جایی حرفی از سرعت به میان بیاید می‌توانید خیلی راحت نام بوگاتی را بشنوید. البته مدل ویرون خیلی قدیمی محسوب می‌شود اما واقعیت این است که ‌این خودرو شروع‌ کننده داستان بی ‌رقیبی بوگاتی در بیت رقبا بوده.

 

Nissan GT-R 

آخرین خودرو این لیست سهم ژاپنی‌هاست. خودرو بی‌ نظیر GT-R قهرمان بی‌رقیب در زمینه دریفت در جهان است و هنوز که هنوز هیچ خودرویی نتوانسته است رکورد فوق‌العاده این خودرو در زمینهٔ دریفت را بشکند؛ اما خودرو ژاپنی‌ها از دیرباز تاکنون ستاره سینمایی تمام ‌عیاری بوده و البته که هنوز هم هست. خودرو نیسان همیشه ظاهر جذاب و دوست‌ داشتنی داشته است اما بیشتر به خاطر شهرتش در بحث سرعت و پایداری بی ‌نظیرش در تمامی فیلم‌هایی که به تعقیب گریز نیاز دارند این خودرو انتخاب اکثر سینمایی‌ها است. در پایان می‌توان محصول بی‌ نظیر نیسان را یکی از بهترین خودروهایی نامید که بسیاری از افراد نمی‌توانند آن را از یاد ببرند.

 


   22 آذر 1399
1 نظر
5.00
  4 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری