جی پلاس

تست همراه اول

سرویس خبر
4 آذر 1399 ساعت 12:45
5 نظر

 

هوآوی، کوآلکام و اوپو نوآورترین شرکت‌ها در حوزه فناوری‌های بی‌سیم بوده‌اند

بر اساس گزارشی تازه به نظر می‌رسد که هوآوی علی‌رغم تمام تحریم‌ها توانسته خودش را به‌عنوان نوآورترین شرکت در حوزه فناوری‌های بی‌سیم معرفی کند.

اگر بگوییم هوآوی نوآورترین شرکت در دنیای فناوری‌های بی‌سیم است، این گزاره شاید با توجه به فعالیت‌های گسترده این شرکت در زمینه ارتباطات برای عده‌ای چندان غافل‌گیرکننده نباشد، اما اگر با هوآوی آشنا نباشید احتمالا از این ادعا تعجب می‌کنید. 

هوآوی با سری گوشی‌های میت هر سال محصولاتی را معرفی می‌کند که در دنیای موبایل پیشگام هستند. با این حال، تراشه ۵ نانومتری Kirin 9000 به خاطر تحریم‌های آمریکا با چالش‌هایی روبرو شده که حجم تولید آن‌ها را محدود کرده است. این تراشه‌ها توسط TSMC تولید می‌شوند و قوانین به این شرکت اجازه نمی‌دهد که بدون دریافت مجوز از آمریکا بتواند تراشه‌هایی با فناوری‌های آمریکایی تولید کند.

حالا گزارشی از سوی رسانه South China Morning Post مدعی شده که هوآوی از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا ماه اکتبر ۸۶۰۷ پتنت در زمینه فناوری‌های بی‌سیم ثبت کرده است. با این حساب، آن‌ها با اختلاف خوبی بالاتر از کوآلکام قرار گرفته‌اند که در همین بازه زمانی ۵۸۰۷ پتنت به ثبت رسانده است. رده سوم با ۵۳۵۳ پتنت نیز متعلق به شرکت چینی دیگری به‌نام اوپو است. اطلاعات موجود در این گزارش از سوی شرکت incoPat اعلام شده که مقر اصلی آن در پکن قرار دارد.

به گفته incoPat، چین و آمریکا به‌صورت مشترک پیشگامان عرصه فناوری‌های بی‌سیم هستند و هر کدام ۳۲ درصد از پتنت‌های بازه زمانی ژانویه تا اکتبر را در دست گرفته‌اند. ژاپن در رتبه سوم و کره جنوبی در رتبه چهارم قرار دارند و به‌ترتیب سهم ۱۵ و ۷ درصدی را تصاحب کرده‌اند. این شرکت می‌گوید اطلاعات آن‌ها از داده‌هایی گردآوری شده که در مراجع مربوط به فناوری‌های ارتباطی بی‌سیم در دسترس عموم قرار دارد.

5G نسل جدید ارتباطات بی‌سیم است و کشورهایی که کنترل 5G را در دست بگیرند نسبت به بقیه دست بالا را خواهند داشت. شاید بتوان یکی از دلایل تحریم هوآوی را همین موضوع تلقی کرد. حالا شرکت‌های آمریکایی فعالیت بیشتری در زمینه توسعه استانداردهای جهانی 5G دارند.

هوآوی رهبر پروژه 3GPP در زمینه استانداردهای 5G است. 3GPP استانداردهایی را پوشش می‌دهد که به ایجاد پروتکل‌های دنیای ارتباطات موبایلی می‌پردازد. طبق اعلام South China Morning Post، امسال 3GPP مجموعه جدیدی از استانداردهای 5G را تکمیل کرد که شامل کاربردهای احتمالی از 5G در حوزه اتومبیل‌های خودران، کارخانه‌های هوشمند و جراحی‌های از راه دور بود.

وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین چند هفته پیش اعلام کرد که این کشور با احداث حدود ۷۰۰ هزار ایستگاه ارتباطی در سال ۲۰۲۰ هدف ۵۰۰ هزارتایی خود را پشت سر گذاشته است. هوآوی به‌عنوان بزرگ‌ترین تامین‌کننده تجهیزات شبکه بازیگر مهمی در زمینه ایستگاه‌های 5G به حساب می‌آید. گزارش‌ها نشان می‌دهد که هوآوی امسال با از پیش برداشتن اریکسون به بزرگ‌ترین دارنده ایستگاه‌های 5G تبدیل می‌شود.

انتظار می‌رود که سهم بازار اریکسون در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل از ۳۰ به ۲۶.۵ درصد کاهش پیدا کند. در آن سو، هوآوی احتمالا سهم خود را نسبت به پارسال از ۲۷.۵ به ۲۸.۵ درصد می‌رساند. با این حال، باید ببینیم که هوآوی با وجود تحریم‌های ایالات متحده چه کار خواهد کرد و تا چه اندازه در پیشبرد اهداف خود موفق خواهد بود.  4 آذر 1399
5 نظر
5.00
  1 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری