تست همراه اول

سرویس خبر
20 مهر 1399 ساعت 10:53
0 نظر

 

چراغ سبز همکاری با هوآوی به همراه یک هشدار برای TSMC

شرکت TSMC لایسنس همکاری با هوآوی به همراه یک اخطار را از دولت آمریکا دریافت کرد.

همان طور که استحضار دارید، از ماه می سال گذشته میلادی (2019) شرکت هوآوی تحت تحریم‌های سخت و ظالمانه دولت آمریکا قرار گرفت و به این ترتیب، امکان همکاری این برند چینی با کمپانی‌های آمریکایی دیگر مسیر نبود. اما دقیقا یک سال پس از این ماجرا، دولت ترامپ پا را فراتر گذاشت و از شرکت‌های آمریکایی درخواست کرد تا بدون هماهنگی و دریافت لایسنس مربوطه، به همکاری با هوآوی ادامه ندهند.

این موضوع یک اتفاق دردناک برای کمپانی هوآوی به حساب می‌آمد. چرا که آن ها امکان تهیه چیپست‌های 5 نانومتری کایرین 9000 را نداشته و به این ترتیب، امکان عرضه میت 40 پرو به بازار برای آن ها میسر نبود. علاوه بر گوشی هوشمند یاد شده، هوآوی در نظر داشت تا از تراشه Kirin 9000 در Mate X2 و تجهیزات مخابراتی مبتنی بر نسل پنجم (5G) نیز استفاده کند. از همین روی، آقای ریچارد یو مدیر عامل هوآوی در اظهارات خود به این موضوع اشاره کرد که کایرین 9000 احتمالا آخرین تراشه پرچمدار این کمپانی خواهد بود.


 

طبق اعلام وبسایت Sina.com و در پی گزارش آسوشیتد پرس به نقل از منبعی نزدیک به این اتفاق، ظاهرا کمپانی TSMC موفق به دریافت گواهینامه مربوطه از دپارتمان صنعت و تجارت آمریکا شده و به این ترتیب، امکان همکاری مجدد این دو شرکت میسر شده است. البته در این موافقت نامه، یک پیام هشدار نیز وجود دارد. تراشه‌هایی که کمپانی TSMC در اختیار هوآوی قرار خواهد داد، باید با استفاده از گره‌های فرآیند بالغ تولید شوند. متأسفانه زمانی که صحبت از گوشی‌های هوشمند امروزی به میان می‌آید، این تکنولوژی دیگر کاربردی نخواهد داشت.

حاصل و نتیجه کار گره‌های فرآیند بالغ در واقع تراشه‌‌هایی با معماری 28 نانومتری یا ارقامی بالاتر خواهد بود. به این ترتیب امکان در اختیار قرار دادن پردازنده‌های 16، 10، 7 و 5 نانومتری از سوی شرکت TSMC به کمپانی هوآوی وجود نخواهد داشت. این بدان معناست زمانی که صحبت از گوشی‌های هوشمند یا تجهیزات شبکه به میان می‌آید، این موافقت نامه در واقع برای شرکت هوآوی هیچ تأثیری نخواهد داشت. شرکت‌های AMD و Intel نیز موفق به دریافت موافقت نامه فوق شده‌اند. اما امکان در اختیار قرار دادن چیپست‌های پنج نانومتری نیز از آن‌ها سلب شده است.

هوآوی در ابتدای امر، درخواست تولید 15 میلیون تراشه کایرین 9000 را به کمپانی TSMC داده بود، اما به دلیل تحریم‌های اعمال شده از سوی دولت آمریکا، تنها 8.8 میلیون از آن‌ها را دریافت کرد. افرادی که در این زمینه مطلع هستند، بر این باورند که دپارتمان صنعت و تجارت آمریکا قصد اعمال فشار بالا روی هوآوی برای دریافت این چیپست‌ها را ندارد. اما مسئولان هوآوی به دنبال راه و روشی هستند تا این تحریم‌های اعمال شده را دور زده و تمامی سفارش‌های خود را به میزان دلخواه، از تأمین کنندگان آمریکایی تحویل گیرند.

اگر به خاطر داشته باشید، شرکت TMSC در ماه می سال جاری میلادی، اعلام نمود که آن ها دفتر اختصاصی و خط تولید خود را در ایالت آریزونا راه اندازی خواهند کرد که این روند تا سال 2023 طول خواهد کشید. در این قسمت در حال حاضر، تراشه‌های پنج نانومتری در حال تولید است. اما طبق اعلام مسئولان TSMC، خط تولید پردازنده‌های سه نانومتری از سال 2023 افتتاح خواهد شد. برخی تحلیل گران بر این باور هستند که یکی از اهداف مدیران TSMC برای راه اندازی خط تولید اختصاصی در کشور آمریکا، دریافت مجوز مربوطه برای ادامه همکاری با هوآوی از دولت ترامپ بوده است. اما مسئول دفتر وزارت صنعت و تجارت آمریکا چندی پیش به صورت عمومی اعلام کرد که دولت آمریکا هیچ گاه چنین تضمینی را به کمپانی TSMC نخواهد داد.


 

روز گذشته، گزارش مالی شرکت تی‌اس‌ام‌سی منتشر شد که درآمد 73.9 میلیون دلاری را در نیمه دوم سال جاری میلادی با خود به همراه داشت که در مقایسه با نیمه اول با رشد 14.7 درصدی و در مقایسه با سال گذشته، با رشد 21.65 درصدی همراه بوده است. همچنین آن‌ها موفق شده‌اند تا رکوردی جدید در این حوزه را به ثبت برسانند.

مدیران و مسئولان هوآوی در این رویا هستند که ریاست جمهوری آمریکا در انتخابات پیش رو تغییر پیدا کرده و آن‌ها موفق شوند تا سفارش‌های پیشین خود را تحویل گرفته و همکاری مجدد با شرکت‌های آمریکایی را آغاز کنند. در حالی که کمتر از یک ماه تا انتخابات کشور آمریکا باقی مانده است، به نظر نمی‌رسد که تغییر در نگرش ایالات متحده در مورد این پرونده، بتواند اثر سریعی روی این روند بگذارد.  20 مهر 1399
0 نظر
5.00
  2 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری