تست همراه اول

سرویس خبر
7 مهر 1399 ساعت 21:28
0 نظر

 

تحریم‌های آمریکا، علیه یک شرکت چینی دیگر صادر شد!

دولت آمریکا باز هم یک شرکت چینی را تحریم کرد.

شرکت SMIC، یکی از فعال ترین عناوین در حوزه تکنولوژی در کشور چین، مورد تحریم دولت آمریکا قرار گرفت. طبق اعلام Financial Times، کمپانی های آمریکایی برای ادامه همکاری و ارسال یا دریافت خدمات برای شرکت یاد شده، باید از دولت آمریکا لایسنس مربوطه را دریافت کنند. یکی از دلایل این تحریم، مورد استفاده قرار گرفتن چیپ‌های تولید شده توسط سیستم نظامی و ریسک‌های ناشی از این اتفاق عنوان شده است.

شرکت SMIC روز گذشته نامه‌ای را از وزارت صنعت و تجارت آمریکا در این مورد دریافت کرد. مسئولان SMIC در جواب این نامه و طی ارسال ایمیلی، اعلام کردند که آن ها به هیچ عنوان، با ارتش و سیستم نظامی کشور چین در ارتباط نبوده و تراشه‌های مورد نیاز آن ها را تولید نکرده و نخواهند کرد.

مجازات های اعمال شده علیه کمپانی SMIC به اندازه مجازاتی که ایالات متحده برای هوآوی وضع کرده است، نیست. با این حال، گفته می‌شود ایالات متحده اقدامات شدیدتری را علیه SMIC از جمله امکان قرار دادن این شرکت در لیست موجود را در نظر دارد.

اگر به خاطر داشته باشید، در ماه می سال گذشته میلادی (2019)، دولت آمریکا کمپانی هوآوی را در لیست سیاه خود قرار داد و به این ترتیب، امکان ادامه همکاری و ارائه سرویس از سوی شرکت‌های آمریکایی به این برند چینی سلب شد. همچنین کمپانی‌های آمریکایی برای ارائه سرویس و خدمات مختلف به شرکت هوآوی، ملزم به دریافت لایسنس مربوطه از دولت آمریکا شدند.


 

تفاوت میان قرار گرفتن در لیست عدم امکان خدمت به سیستم‌های نظامی و لیست موجود توسط آقای کوین ولف، یکی از قضات مشهور آمریکایی به صورت زیر اعلام شده است:

قوانین سیستم نظامی به این صورت خواهد بود که شرکت نام برده، امکان ارائه خدمت به سازمان های نظامی را نخواهد داشت. اما قرار گرفتن در لیست سیاه، امکان ارائه خدمت و تبادل اطلاعات به صورت کامل را از شرکت نام برده سلب می‌کند.

طبق اعلام موسسه تحقیقاتی و امنیتی Jefferies، دولت آمریکا قصد دارد تا حمله تحریمی خود به شرکت‌های چینی را گسترش داده و در آینده نزدیک، نام‌های دیگری نیز به این لیست اضافه خواهند شد. همان طور که انتظار می‌رود، دولت چین از این اقدام به هیچ عنوان خوشنود نیست. سخنگوی دولت چین در این باره چنین گفت:

اقدامات آمریکا در این راستا بسیار خسمانه است. آن چه آن ها انجام می‌دهند، خلاف قوانین تجارت بین الملل است و به این ترتیب، زنجیره‌ّای عرضه جهانی صنعت ضعیف‌تر از پیش شده و به طور حتم، به منافع ملی ایالات متحده و چهره این دولت آسیب وارد خواهد شد. ما از دولت ترامپ می‌خواهیم که مفهوم امنیت ملی را بیش از این خدشه دار نکرده و دست از سرکوب شرکت‌های خارجی بردارد.

موسسه Jefferies معتقد است که نیمی از فعالیت‌های کمپانی SMIC از طریق مشارکت با همکاران آمریکایی آن انجام پذیر است و این شرکت 29 میلیارد دلاری، فعالیت‌های تجاری زیادی با کمپانی‌هایی از جمله کوالکام و Broadcom دارد.

زمانی که دولت آمریکا در ماه می سال گذشته تحریم‌های جدید علیه هوآوی را صادر کرد، به کمپانی TSMC نیز اعلام کرد که تنها تا 5 سپتامبر سال جاری میلادی (2020) امکان ارسال سفارش و همکاری با این برند چینی را خواهد داشت.

به نظر می‌رسید که هوآوی برای تأمین نیازهای خود به سراغ SMIC برود و چنین اتفاقی نیز روی داد. اما آن ها به دلیل استفاده از معماری 14 نانومتری و عدم آمادگی برای تولید تراشه‌های 5 نانومتری مورد نیاز در گوشی هوشمند میت 40 و همچنین عدم توانایی آن ها در تولید مودم‌های مبتنی بر نسل پنجم شبکه مخابراتی، انجام چنین امری امکان پذیر نشد. بد نیست بدانید که تراشه‌های 14 نانومتری در حال حاضر میزبان 35 میلیون ترانزیستور هستند و این رقم برای چیپست‌های 5 نانومتری به عدد 171.3 میلیون می‌رسد.

تکنولوژی N + 1 کمپانی SMIC در حال حاضر قادر خواهد بود تا سیستم تولید تراشه آن ها را به سمت معماری 7 نانومتری سوق دهد که باعث می‌شود تا 20 درصد در حوزه پردازش و 57 درصد در حوزه مصرف انرژی نسبت به تراشه‌های 4 نانومتری پیشرفت داشته و سایز آن ها نیز 55 درصد کوچکتر خواهد شد. به نظر می‌رسد که در سال آینده میلادی، کمپانی SMIC قادر به تأمین سفارشات هوآوی در این زمینه باشد که به این ترتیب، با سه سال تأخیر نسبت به TSMC این روند اجرایی خواهد شد.



  7 مهر 1399
0 نظر
5.00
  1 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری