تست همراه اول

سرویس خبر
1 مهر 1399 ساعت 19:18
1 نظر

 

آخرین تلاش‌های اپیک گیمز در دادگاه: اپل انحصار طلب و دروغگو است!

درگیری‌های اپل و Epic Games هنوز به قوت خود باقی است.

از آغاز دعوای حقوقی میان توسعه دهنده بازی فورتنایت، یعنی شرکت اپیک گیمز و کمپانی اپل، تمام هم و غم Epic Games بر این بود که به دادگاه کشور آمریکا ثابت کند کلیه قوانین اهالی کوپرتینو که برای اپ استور در نظر گرفته شده، غیر قانونی است.

موضوع این بحث در مورد پرداخت های درون برنامه‌ای است. متأسفانه یا خوشبختانه، اپل به توسعه دهندگان دیگر اجازه نمی‌دهد تا درگاه پرداخت اختصاصی خود را درون برنامه‌های قرار گرفته در اپ استور همراه داشته باشند و برای بهره گیری از این موضوع، باید از سیستم پرداخت درون برنامه‌ای اپل استفاده کنند. در حال حاضر، اهالی کوپرتینو در هر پرداخت، 30 درصد مبلغ را برای خود برداشته و 70 درصد ما بقی را به حساب توسعه دهنده اپلیکیشن مورد بحث واریز می‌کند.

کمپانی اپیک گیمز معتقد است که اپل در زمینه پرداخت‌های درون برنامه‌ای یا در روند توسعه اپلیکیشن‌ها بسیار انحصار طلبانه برخورد می‌کند. اپیک گیمز در متن شکایت نامه خود، این طور عنوان کرده است:

اپل در مورد کنترل کامل خود بر توزیع برنامه برای بیش از یک میلیارد کاربر iOS یا پردازش پرداخت درون برنامه ای و همچنین محدودیت‌هایی که این کنترل را حفظ می‌کند، اختلاف نظر ندارد. با این حال اپل با طعنه‌‌ای ادعا می کند که انحصارطلب نیست.


 

پس زمانی که شرکت اپیک گیمز برای گیمرهایی که بازی فورتنایت را روی دستگاه خود نصب کرده و مشغول آن هستند، درگاه پرداخت درون برنامه‌ای شخصی خود را طراحی کرد تا کاربران پرداخت‌های خود را به صورت مستقیم به حساب آن ها واریز کنند. اما اپل این بازی معروف را به سرعت از اپ استور حذف کرد و اکانت آی او اس و مک او اس اپیک گیمز را نیز از دسترس خارج کرد. به همین دلیل مسئولان اپیک گیمز به سرعت به دادگاه مراجعه کرده و در مورد حذف اپلیکیشن فورتنایت و از دسترس خارج شدن اکانت دولوپر به این مرجع قضایی شکایت کردند.

در روز جمعه هفته گذشته، اپیک گیمز گزارش کوتاهی از طرح درخواست صدور قرار قانونی علیه کمپانی اپل را مطرح کرد. در پرونده بایگانی، مسئولان Epic Games به تعدادی از اتفاقی‌های غیر واقعی و دروغ‌های آشکاری که به منظور نشان دادن این شرکت به عنوان شخصیت بد داستان اشاره داشت، واکنش نشان دادند. به عنوان مثال، اهالی کوپرتینو مدعی شده‌اند که شرکت اپیک گیمز، درگاه پرداخت درون برنامه‌ای را از داخل بازی فورتنایت حذف کرده است. مسئولان Epic Games با بیان جملات زیر، این موضوع را رد کردند:

این موضوع نادرست است. بروزرسانی اخیر فورتنایت، پرداخت درون برنامه‌ای و پرداخت مستقیم Epic را به صورت همزمان ارائه کرده است. پرداخت درون برنامه‌ای، تا زمانی که اپل آیدی تیم ما، یعنی اکانت شماره 84 را غیر فعال نکرده بود، به قوت خود باقی بود.


 

حال که صحبت از آپدیت به میان آمد، اپل مدعی شده است که بروزرسانی اخیر فورتنایت با خطرات امنیتی نیز مواجه بود که توسعه دهندگان، منکر این قضیه شده‌اند. همچنین اپیک گیمز اضافه کرده است که اپل، به هیچ عنوان نمی‌تواند مدارک و مستنداتی در این خصوص ارائه کند. در ادامه آمده است که ادعای اپل مبنی بر کاهش علاقه گیمرها به فورتنایت و اقدام قانونی علیه این قضیه به هیچ عنوان صحت ندارد. برای اثبات چنین اتفاقی، اپل به بازه زمانی اکتبر 2019 تا جولای 2020 اشاره کرده است و آمار و ارقام ارائه شده را از Google Trends دریافت کرده است. اما این آمار صحت نداشته، چرا که در اکتبر 2019 کمپانی اپیک گیمز رویدادی را در بازی فورتنایت اجرا کرد که مورد استقبال خیل عظیمی از کاربران قرار گرفت. در این دوره زمانی، همچنین تعداد کاربران بازی فورتنایت طبق اعلام اپیک گیمز، به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

این در حالی است که اپل از ارائه خدمات نرم‌افزاری به کاربران، سودی را برای خود در نظر می‌گیرد که با خدمات ارائه شده توسط درگاه پرداخت فورتنایت تفاوت‌های فاحشی دارد. افرادی که بازی فورتنایت را انجام می‌دهند، قادر خواهند بود تا از سیستم پرداخت درون برنامه‌ای این شرکت، یا سیستم پرداخت درون برنامه‌ای اپل به صورت دلخواه استفاده کنند.

مسئولان اپیک گیمز اظهار کرده‌اند که در طول شکایات خود، قصد دارند به این موضوع برسند که قوانین اپل برای اپ استور، به هیچ وجه انسان دوستانه نیست. اپل مدعی شده است که اپیک گیمز با طراحی درگاه پرداخت درون برنامه‌ای اختصاصی، به صورت خودکار مشکل بزرگی را ایجاد کرده است که مخالف قوانین اپ استور است و حالا راه حل این معضل را در دستان اپیک گیمز می‌داند. تمام کاری که اپیک گیمز باید انجام دهد، حذف لینک درگاه پرداخت اختصاصی است.

باید منتظر بمانیم و نظر دادگاه در مورد این پرونده را با هم ببینیم. به این ترتیب، سرنوشت دعوای حقوقی میان اپل و اپیک گیمز به این صورت مشخص خواهد شد.  1 مهر 1399
1 نظر
0.00
  0 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری