جی پلاس

تست همراه اول

سرویس خبر
7 مرداد 1399 ساعت 17:05
0 نظر

 

گزارش CDC: علائم ویروس کرونا در یک‌سوم مبتلایان از بین نرفته است

مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری‌های آمریکا در گزارشی می‌گوید که حدود یک‌سوم از مبتلایان قبلی کووید-19 همچنان با برخی از علائم این ویروس درگیر هستند.

گزارش جدید مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) می‌گوید بسیاری از کسانی که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند با گذشت چند هفته و حتی چند ماه از ابتلای اولیه هنوز علائم این بیماری را در خود مشاهده می‌کنند. این گزارش به‌طور خاص بر افرادی تمرکز دارد که به کووید-۱۹ متبلا شده و نشانه‌های حادی نداشته‌اند که کار آن‌ها را به بستری شدن بکشاند.

بر اساس گزارش CDC، حدود یک سوم کسانی که تست کووید-۱۹ آن‌ها مثبت بوده بعد از گذشت دو تا سه هفته از تشخیص اولیه هنوز به شرایط عادی سلامتی خود بازنگشته‌اند. این تحقیق می‌گوید در گروه مبتلایان ۱۸ تا ۳۴ ساله، با فرض این که افراد بیماری‌های مزمن نداشته‌اند، از هر پنج نفر یکی نتوانسته سلامت کامل خود را بازیابد.

دسته‌ای از علائم ویروس کرونا از جمله خستگی، سرفه، کوفتگی، نفس‌تنگی، از بین رفتگی حس چشایی و بویایی، درد قفسه سینه و گیجی به احتمال زیاد تا چند هفته پس از تشخیص قطعی همراه فرد باقی می‌ماند. اما احتمالش کم است که علائمی مثل استفراغ، حالت تهوع، و تب و لرز پایدار باشد.

گفتنی است، سازمان جهانی بهداشت (WHO) در ماه مه در گزارشی گفته بود که در برخی از موارد احتمال برگشت علائم حتی پس از بازگشت شرایط به حالت عادی وجود دارد. یکی از مدیران این سازمان به نام دکتر مایک رایان گفته بود: «قطعا نمونه‌هایی از بازگشت علائم گزارش شده و مردم دوباره به این علائم دچار شده‌اند. تلاش‌های زیادی در حال انجام است تا ببینیم که آیا افراد دوباره به ویروس آلوده شده‌اند یا این اتفاق بخشی از روند مزمن بیماری است.»

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید عده‌ای از مبتلایان قبلی با مشکلات درازمدت در بحث کمبود انرژی مواجه هستند. این اطلاعیه با گزارش پیشین CDC مطابقت دارد و از مشکلات مربوط به خستگی بیماران نقاهت‌یافته حکایت می‌کند. پزشکان هنوز متوجه نشده‌اند که دقیقا چرا علائم برخی از بیماران تا هفته‌ها پس از ابتلا از بین نرفته است.

با توجه به این که صرفا چند ماه از ورود جهان به همه‌گیری ویروس کرونا می‌گذرد، مشخص نیست که این علائم تا ابد همراه مبتلایان خواهد ماند یا بالاخره از بدن این افراد رخت برخواهد بست. پیش‌تر در گزارش‌هایی اثبات شده بود که اگرچه کووید-۱۹ نوعی بیماری تنفسی است، ولی می‌تواند سایر ارگان‌های مهم بدن را درگیر کند. با این همه هنوز برای نتیجه‌گیری زود است.

آیا شما هم به ویروس کرونا مبتلا شده‌اید؟ تجربیات خود را با ما و کاربران جی‌اس‌ام در میان بگذارید.  7 مرداد 1399
0 نظر
0.00
  0 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری