جی پلاس

تست همراه اول

سرویس خبر
30 تیر 1399 ساعت 13:18
0 نظر

 

مدارس آماده باشند؛ نوجوانان به‌اندازه بزرگسالان ناقل ویروس کرونا هستند

بر اساس تحقیقی با جامعیت بالا که در کره جنوبی انجام شده، به نظر می‌رسد که بچه‌های بازه سنی 10 تا 19 سال درست به اندازه بزرگسالان ناقل کووید-19 به حساب می‌آیند.

با داغ شدن بحث بازگشایی مدارس در اواخر تابستان و شروع فصل پاییز، سوال مهم موجود این است که کودکان تا چه اندازه می‌توانند ناقل ویروس کرونا باشند. مطابق تحقیق بزرگی که در کشور کره جنوبی صورت گرفته، ظاهرا اکنون پاسخی برای این سوال داریم: کودکان کوچک‌تر از ۱۰ سال به مقدار بسیار کمتری به بزرگسالان ویروس منتقل می‌کنند اما این مقدار صفر نیست. علاوه بر این، افراد بین ۱۰ تا ۱۹ سال به اندازه بزرگسالان ناقل کووید-۱۹ در نظر گرفته می‌شوند.

محققان هشدار داده‌اند که بر اساس یافته‌ها بازگشایی مدارس می‌تواند موجب افزایش میزان آلودگی در تمامی سنین جوامع شود. مایکل استرهولم، متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه مینه‌سوتا، می‌گوید: «می‌ترسم هنوز این تفکر وجود داشته باشد که کودکان آلوده نمی‌شوند یا ابتلای آن‌ها مشابه بزرگسالان نیست. باید پذیرفت که کودکان هم می‌توانند کرونا بگیرند و باید این واقعیت را در برنامه‌هایمان در نظر بگیریم.»

مطالعات گوناگون در اروپا و آسیا نشان داده بود که کودکان و نوجوانان کمتر در معرض ابتلا و انتقال ویروس کرونا قرار دارند. با این حال، دکتر آشیش ژا، رئیس موسسه سلامت جهانی هاروارد، می‌گوید این مطالعات ناقص بود و جامعه آماری پایینی داشت. تحقیق حاضر با دقت زیادی انجام شده، سیستماتیک است و جامعه آماری بالایی را پوشش می‌دهد. دکتر ژا اظهار دارد: «این تحقیق یکی از بهترین تحقیقاتی است که تاکنون درباره این بیماری صورت گرفته است.»

سایر متخصصان نیز مقیاس و دقت این مطالعه را تحسین کرده‌اند. محققان کره جنوبی ۵۷۰۶ نفر از اولین کسانی را که در حد فاصل ۲۰ ژانویه تا ۲۷ مارس از بروز علائم کووید-۱۹ در خانه خود خبر داده، شناسایی کرده‌اند. این بازه زمانی همان برهه‌ای است که مدارس تعطیل بوده است. آن‌ها سپس ۵۹٫۰۷۳ ارتباط میان این موارد شاخص با سایرین را شناسایی کرده‌اند. محققان تمامی افرادِ در معرض ارتباط داخل خانه را صرف‌نظر از وجود علائم آزمایش کردند اما در خارج از خانه صرفا ارتباطاتی را مورد آزمایش قرار دادند که منجر به بروز علامت شده است.

اولین کسانی که در هر خانه علامت‌دار شده‌اند لزوما اولین کسانی نبوده‌اند که به ویروس کرونا آلوده شده‌اند. احتمال بروز علائم در کودکان کمتر از بزرگسالان است، به همین خاطر، این تحقیق ممکن است شمار کودکانی را که آغازکننده زنجیره انتقال خانگی ویروس بوده‌اند دست‌کم گرفته باشد.

کودکان کوچک‌تر از ۱۰ سال تقریبا به‌اندازه نصف بزرگسالان ناقل ویروس بوده‌اند و این نتیجه با سایر مطالعات تطابق دارد. شاید علت چنین اتفاقی این باشد که کودکان به‌طور کلی هوای کمتری را به درون ریه‌های خود می‌کشند یا بازدم خود را در فاصله نزدیک‌تری به زمین بیرون می‌دهند، در نتیجه افراد کمتری ممکن است آن هوا را تنفس کنند.

با این وجود، تحقیق حاضر هشدار داده که ممکن است تعداد مبتلایان جدیدی که توسط کودکان آلوده می‌شوند با بازگشایی مدارس بیشتر شود. در بخشی از این مقاله آمده است: «با پایان دوره تعطیلی مدارس، کودکان می‌توانند نرخ خطرسازی بیشتری برای انتقال کووید-۱۹ در جامعه داشته باشند.» تحقیقات دیگر نیز نشان می‌دهد که گستردگی ارتباطات کودکان در مدارسی که زمان زیادی از روز خود را در آن می‌گذارنند، می‌تواند ریسک پایین‌ترِ ناقل بودنِ آن‌ها را از بین ببرد.

کیتلین ریورز، متخصص همه‌گیری دانشکده سلامت عمومی جانز هاپکینز بلومبرگ، می‌گوید محققان صرفا ارتباطات کودکانی را دنبال کرده‌اند که احساس بیماری می‌کردند، بنابراین مشخص نیست که کودکان بی‌علامت تا چه اندازه ناقل ویروس هستند. او ادامه می‌دهد: «فکر می‌کردم همیشه بنا بر این بوده که کودکان علامت‌دار ناقل هستند، ولی سوال اصلی پیرامون نقش کودکان بیشتر حول محور این پرسش است که آیا بی‌علامت‌ها هم ناقل‌اند یا نه.»

دکتر ریورز جزوی از اعضای هیئیتی است که چهارشنبه هفته پیش پیشنهاد بازگشایی مدارس کودکان معلول و دبستان‌ها را دادند، چون گفته می‌شود که این دو گروه با بیشترین مشکلات در حوزه آموزش آنلاین روبرو هستند. او معتقد است که این یافته‌های جدید پیشنهاد قبلی آن‌ها را تغییر نمی‌دهد.

این مطالعه بیشتر در خصوص کودکان و نوجوانان دوره اول و دوم متوسطه است. تحقیقات می‌گوید این گروه می‌توانند حتی از بزرگسالان نیز بیشتر ناقل ویروس کرونا باشند. این دسته از بچه‌ها معمولا قد و قامتی در اندازه بزرگسالان دارند ولی گاها درست مثل بچه‌های کوچک‌تر بهداشت را رعایت نمی‌کنند. البته نتایج این تحقیق می‌تواند متاثر از شرایط نوجوانان کره جنوبی و جامعه این کشور باشد.

دکتر استرهولم می‌گوید: «می‌توانیم تمام روز درباره این موضوع گمانه‌زنی کنیم، اما ما واقعا چیزی نمی‌دانیم. لب کلام این است: انتقال ویروس رخ خواهد داد.» او و همکارانش می‌گویند مدارس باید آماده افزایش آلودگی‌ها باشند. به‌جز در نظر گرفتن فاصله‌گذاری اجتماعی، ضدعفونی دست‌ها و استفاده از ماسک، مدارس باید تصمیم بگیرند که چگونه و چه زمانی می‌خواهند دانش‌آموزان و کادر خود را – که شامل سرویس ایاب و ذهاب هم می‌شود – آزمایش کنند. باید مشخص شود که افراد باید چه مدت و چگونه در قرنطینه بمانند و چه زمانی باید تصمیم به تعطیلی یا بازگشایی مدارس گرفته شود.

منتها متخصصان می‌گویند چالش بسیار بزرگی بر سر راه آموزشگاه‌ها قرار دارد زیرا هنوز فاصله زیادی تا نتیجه‌گیری درباره نرخ احتمالی انتقال در مدارس باقی مانده است. برخی کشورها مثل دانمارک و فنلاند با موفقیت مدارس خود را بازگشایی کرده‌اند، ولی برخی مثل چین و کره جنوبی مجبور به تعطیلی مجدد مدارس شده‌اند.

جفری شمن، متخصص همه‌گیری دانشکده میلمن دانشگاه کلمبیا، می‌گوید: «افراد مختلف بسته به ایده‌ای که درباره بازگشایی مدارس دارند، به ارائه شواهد گوناگونی برای حمایت از نظر خود می‌پردازند. باید از چنین رویکردی اجتناب شود.» او اظهار داشت که اگرچه تحقیقات جدید پاسخ صریحی ارائه نمی‌کند، ولی نشان می‌دهد که بازگشایی مدارس می‌تواند سطح ابتلا به ویروس را درون جوامع بالا ببرد.

آقای شمن گفت: «تا زمانی که بچه‌ها به‌طور کامل از چرخه انتقال ویروس حذف نشده باشند، قرار دادن آن‌ها در مدارس و فرستادن آن‌ها به کنار معلمان و سایر دانش‌آموزان باعث می‌شود نرخ انتقال ویروس بین افراد افزایش یابد.» البته او متذکر شد که بچه‌ها نباید سال‌های حیاتی آموزش و کسب مهارت‌های اجتماعی خود را از دست بدهند. مسئولیت سخت بر دوش کسانی است که باید در این زمینه تصمیم‌گیری کنند: «یافتن تعادلی مناسب پیرامون این موضوع سخت است.»  30 تیر 1399
0 نظر
0.00
  0 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری