جی پلاس

تست همراه اول

سرویس خبر
23 تیر 1399 ساعت 10:49
0 نظر

 

سازمان جهانی بهداشت انتقال ویروس کرونا از طریق هوا را به‌رسمیت شناخت

سازمان جهانی بهداشت در اطلاعیه تازه‌ای پذیرفت که ویروس کرونا می‌تواند در شرایط خاص به‌صورت ریزذراتِ معلق در هوا باقی بماند و افراد را به کووید-19 مبتلا کند.

هفته گذشته در مجامع جهانی بحث‌های زیادی پیرامون روش‌های انتقال ویروس کرونا به‌وجود آمد. گروهی متشکل از ۲۳۹ متخصص از سازمان جهانی بهداشت (WHO) درخواست کردند تا انتقال کووید-۱۹ از طریق هوا را به رسمیت بشناسد. آن‌ها می‌گویند ویروس کرونا می‌تواند پس از خروج از بدنِ مبتلایان به صورت ذرات معلق در هوا (ائروسل) در محیط باقی بماند.

سازمان جهانی بهداشت تا پیش از این در مقابل تغییر دستورالعمل‌های خود مقاومت می‌کرد و هنوز قطرات تنفسی را به عنوان اصلی‌ترین راه انتقال بیماری می‌داند. قطرات تنفسی بزرگ‌تر از بزاقی هستند که به ذرات معلق در هوا تبدیل می‌شوند. این قطرات معمولا بر روی سطوحی می‌نشینند که در نزدیکی افراد مبتلا وجود دارد. سازمان جهانی بهداشت حالا به‌تازگی انتقال کووید-۱۹ از طریق هوا را به رسمیت شناخته، اما این اطلاعات را به عنوان «شواهد نوظهور» معرفی کرده و می‌گوید باید تحقیقات بیشتری در این باره صورت بگیرد.

این سازمان در دستورالعمل‌های جدید خود همچنان بر اهمیت انتقال کووید-۱۹ از طریق قطرات تنفسی تاکید دارد و پیشنهاد می‌کند که با شستشوی دست‌ها و ضدعفونی خطر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش دهید. این دستورالعمل‌ها اکنون به انتقال ویروس از طریق هوا نیز اشاره می‌کند و می‌گوید که این اتفاق می‌تواند در شرایط خاصی رخ دهد.

سازمان جهانی بهداشت در مقاله جدید خود بخش تازه‌ای را به انتقال ویروس از طریق هوا اختصاص داده و می‌گوید ذرات ریز معلق در هوا می‌توانند به ویروس آلوده شده و با شناور ماندن افراد دیگر را مبتلا کنند. با این حال، این سازمان تصریح می‌کند که انتقال ویروس از طریق هوا فقط در شرایط خاصی رخ می‌دهد. به‌گفته کارشناسان WHO کووید-۱۹ در فرآیندهای پزشکی که منجر به تولید ذرات ریز معلق می‌شوند امکان انتقال ویروس از طریق هوا به وجود می‌آید. سازمان بهداشت جهانی به همراه جامعه متخصصان در تلاش است تا امکان انتقال SARS-CoV-2 از طریق ریزذرات هوایی در شرایط غیرپزشکی و در محیط‌های بسته را ارزیابی کند.

این سازمان می‌گوید امکان انتقال از طریق این ذرات بسیار ریز وجود دارد، اما با توجه به پیچیدگی‌های انتقال ویروس از این طریق باید تحقیقاتی بیشتری انجام شود. با این وجود، در بخش دیگری از مقاله WHO آمده است:

انتقال ویروس از طریق هوا می‌توانند در محیط‌های درمانی به هنگام انجام فرآیندهای مشخص پزشکی، موسوم به فرآیندهای سازنده ائروسل، صورت پذیرد و قطرات بسیار کوچکی به نام ائروسل را بسازد. برخی از گزارش‌های شیوع [کووید-۱۹] در فضاهای شلوغ داخلی حاکی از احتمال انتقال با ائروسل در ترکیب با انتقال به‌واسطه قطرات تنفسی در جاهایی مثل تمرین گروهی آواز، رستوران‌ها یا باشگاه‌های ورزشی است.

سازمان جهانی بهداشت در خصوص اهمیت ماسک زدن می‌گوید:

با توجه به این‌که افراد مبتلا می‌توانند بدون علامت ناقل ویروس باشند، احتیاط شرط می‌کند که در مکان‌های عمومی که رفت و آمد وجود دارد و سایر تمهیدات پیش‌گیرانه نظیر فاصله‌گذاری ممکن نیست، از ماسک پارچه‌ای استفاده شود. اگر ماسک‌های پارچه‌ای به‌درستی تهیه و استفاده شوند می‌توانند به‌عنوان مانعی در برابر انتشار قطرات تنفسی به هوا و محیط عمل کنند. با این حال، ماسک باید به‌عنوان بخشی از تدابیر جامع پیش‌گیرانه در نظر گرفته شود که شامل شستشوی مرتب دست‌ها، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در صورت امکان، رعایت موازین تنفسی [در بحث سرفه و عطسه] و ضدعفونی کردن محیط است. توصیه می‌شود که موارد احتیاط در خصوص اجتناب از گردهمایی‌های پرجمعیت در محیط‌های بسته، خصوصا در شرایطی که امکان حفظ فاصله وجود ندارد، رعایت شود و مطمئن شویم که تهویه هوا در تمامی محیط‌های سرپوشیده به‌درستی انجام می‌گیرد.

سازمان جهانی بهداشت توضیح می‌دهد که افراد مبتلای دارای علامت عمدتا از طریق قطرات تنفسی و تماس نزدیک می‌توانند سایرین را آلوده کنند. این سازمان همچنین اعلام می‌کند که ویروس کرونا می‌تواند از طریق ناقلان بدون علامت یا مبتلایانی که علائم آن‌ها هنوز هویدا نشده منتقل شود. WHO در بخش دیگری از این مقاله اذعان دارد که هنوز سوالاتی درباره نحوه انتقال کووید-۱۹ بی‌پاسخ باقی مانده است:

سوالات زیادی درباره انتقال SARS-CoV-2 بی‌پاسخ باقی مانده، و تحقیقاتی که به منظور کشف پاسخ این سوالات صورت می‌گیرد در حال انجام است و تشویق می‌شود. شواهد فعلی نشان می‌دهد که SARS-CoV-2 عمدتا از طریق قطرات تنفسی و راه‌های ارتباطی بین افراد منتقل می‌شود؛ هرچند تولید ریزذرات در محیط‌های درمانی هم روش احتمالی دیگری برای انتقال [ویروس] است. انتقال کووید-۱۹ از طریق تماس نزدیک افراد بی‌علامت یا علامت‌داری رخ می‌دهد که تجهیزات حفاظتی شخصی (PPE) نپوشیده باشند (تماس فیزیکی مستقیم یا چهره‌به‌چهره در فاصله یک متری و در مدت زمان طولانی رخ دهد). انتقال همچنین از طریق افرادی اتفاق می‌افتد که آلوده هستند و بی‌علامت باقی می‌مانند، اما میزان وقوع چنین مواردی به‌طور کامل مشخص نیست و نیازمند تحقیقات بیشتر است. نقش و گستره انتقال ویروس از طریق هوا در خارج از محیط‌های درمانی، به‌ویژه در محیط‌های سرپوشیده با تهویه ضعیف، نیز نیازمند تحقیقات بیشتر است.

دکتر دونالد میلتون، متخصص دانشگاه مریلند که سرپرست نویسندگان نامه سرگشاده ۲۳۹ دانشمند به سازمان جهانی بهداشت بوده، در واکنش به این دستورالعمل جدید می‌گوید خوشحال است که آن‌ها رویکرد خود را کمی تغییر داده‌اند، ولی در عین حال از این که اقدامات جدی‌تری در این زمینه صورت نگرفته، مایوس شده است.  23 تیر 1399
0 نظر
0.00
  0 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری