تست همراه اول

سرویس خبر
4 تیر 1399 ساعت 00:28
0 نظر

 

پس از تحریم TSMC، هوآوی به دنبال چیپ‌ست‌های مدیاتک است

به‌عبارت‌دیگر هوآوی بدون TSMC حتی یک اسمارت‌فون جدید هم نمی‌تواند بسازد. یک مشکل بزرگ، حتی از بزرگ‌تر از ممنوعیت استفاده از سرویس‌های گوگل.


 

شرایط برای هوآوی در حال بدتر شدن است. TSMC قبلاً اعلام کرده بود که به هوآوی اجازه استفاده از  محصولات خود را نمی‌دهد و هیچ سفارشی هم از این کمپانی چینی قبول نمی‌کند.

یک اتفاق برای هر دو طرف ماجرا : هوآوی و TSMC. هوآوی آسیب بیشتری می‌بیند چراکه در حال طراحی چیپ‌ست‌های خود در بخش HiSilicon بود که TSMC تولیدکننده آن چیپست‌ها بود. TSMC بیش از 95% از چیپست‌های HiSilicon Kirin را تولید کرده بود.

 

MediaTek شاید به‌عنوان ناجی عمل کند

یک خبر خوب برای مدیاتک

هوآوی متوجه تأثیرات تحریم TSMC  بود پس قبل از شروع تحریم تعداد بسیار زیادی چیپست Kirin برای استفاده در تلفن‌های آینده را جمع‌آوری کرد بااین‌حال هوآوی باید آینده‌نگری کند. چراکه چیپ‌ست‌های انبارشده روزی تمام خواهند شد.

پس از تحریم TSMC، هوآوی به دنبال چیپست‌های مدیاتک است. مدیاتک در یک دوره زمانی در دنیای پردازنده‌ها خیلی قوی عمل‌نکرده و معمولاً در برخی اسمارت‌فون‌های ارزان‌قیمت (و دیگر محصولات) به چشم می‌خورد. در حال حاضر کوالکام به‌شدت به دنبال مدل‌های 5G است که این خبری خوب برای مدیاتک است چراکه چیپست‌های آن‌ها ارزان‌تر هستند و بیشتر برای محصولات میان‌رده و مقرون‌به‌صرفه به کار گرفته می‌شوند. امکان جایگزینی با سری اسنپ‌دراگون 400 و 600 کوالکام.

مدیاتک برخی طرح‌های 5G هم در دست دارد، مانند Dimensity 800 که یک پردازنده 7 نانومتری است و در هوآوی Enjoy Z مورداستفاده قرارگرفته است.


 

این امکان برای مدیاتک وجود دارد تا نیازهای چیپست هوآوی حتی در تجهیزات پیشرفته  را مرتفع کند. اما هوآوی فعلاً ترجیح می‌دهد تا ازچیپست‌های میان‌رده استفاده کند.

پس خبر خوب برای مدیاتک چیست؟ استفاده در تعداد بیشتری از تلفن‌ها. اگر هوآوی از چیپست‌های مدیاتک برای تمام اسمارت‌فون‌هایش استفاده کند، مدیاتک شاهد یک رشد بی‌سابقه خواهد بود. چه‌بسا در رقابت با کوالکام به مدیاتک کمک کند، اتفاقی که در چند سال گذشته با موفقیت همراه نبوده است.

اگر واقع‌بین باشیم هیچ جایگزینی برای اسنپ‌دراگون کوالکام وجود ندارد و چیپست‌های Kirin نزدیک‌ترین رقابت با اسنپ‌دراگون را داشتند. حال باوجود شرایط فعلی دیگر اسنپ‌دراگون و Kirin از گزینه‌های هوآوی نیستند. چقدر بدتر که هوآوی حتی از چیپست‌های خودش هم نمی‌تواند استفاده کند.


   4 تیر 1399
0 نظر
5.00
  2 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری