تست همراه اول

سرویس خبر
1 تیر 1399 ساعت 13:28
0 نظر

 

اریک اشمیت از علل پنهان تحریم هوآوی توسط آمریکا می‌گوید

مدیرعامل سابق گوگل، اریک اشمیت، در مصاحبه تازه‌ای به علل واقعی فشارهای آمریکا بر شرکت هوآوی اشاره می‌کند و دلیل تحریم‌ها را چیزی فراتر از تهدیدهای امنیتی می‌داند.

از سال‌ها پیش، حتی از زمان ریاست جمهوری اوباما در آمریکا، می‌توانستیم زمزمه‌هایی را بشنویم که می‌گفتند هوآوی از کاربران خود اطلاعات جمع می‌کند و قابل اعتماد نیست. منتقدان باور داشتند که این اطلاعات از درهای پشتی دستگاه‌های مصرفی و تجهیزات شبکه هوآوی به پکن فرستاده می‌شود. در سال ۲۰۱۲، کمیته اطلاعات مجلس آمریکا پیشنهاد داد که دولت ایالات متحده هوآوی و ZTE را تحریم کند.

وزارت بازرگانی آمریکا پارسال هوآوی را به خاطر نگرانی‌های امنیتی در فهرست موجودیت خود قرار داد. این کار باعث شد هوآوی نتواند با زنجیره تامین شرکت‌های آمریکایی ارتباط داشته باشد و در نتیجه به خدمات موبایلی گوگل دسترسی پیدا نکند. با این حال، هوآوی در سال ۲۰۱۹ همچنان توانست فروش خود را ۱۷ درصد افزایش داده و ۲۴۰ میلیون تلفن هوشمند بفروشد تا با پشت سر گذاشتن اپل به دومین فروشنده بزرگ موبایل دنیا تبدیل شود. این شرکت همچنین بزرگ‌ترین تامین‌کننده تجهیزات شبکه در سراسر جهان به حساب می‌آید و نقش مهمی در را‌ه‌اندازی شبکه‌های 5G ایفا می‌کند.

دولت آمریکا پارسال به متحدان خود هشدار داد که در شبکه‌های 5G خود از تجهیزات هوآوی استفاده نکنند؛ برخی کشورها مثل ژاپن و استرالیا به این توصیه گوش دادند ولی برخی مثل آلمان و بریتانیا آن را نادیده گرفتند (البته به نظر می‌رسد که نظر بریتانیا در حال تغییر است). حالا بر اساس تحریم‌های جدید هر شرکتی که از فناوری‌های آمریکایی استفاده می‌کند نمی‌تواند بدون دریافت مجوز از ایالات متحده به هوآوی تراشه بفروشد. اگرچه پیش از این هرگز مدرکی منتشر نشده بود که نشان بدهد هوآوی در محصولات خود در پشتی کار گذاشته و از آن برای جاسوسی استفاده می‌کند، ولی مدیرعامل سابق گوگل، اریک اشمیت، می‌گوید این غول چینی واقعا تهدیدی برای امنیت کاربران است.

اشمیت که چند وقت پیش کاملا از گوگل بیرون رفت و حالا عضو هئیت نوآوری‌های دفاعی پنتاگون شده، در مصاحبه‌ای با رادیو بی‌بی‌سی گفت:

شکی نیست که هوآوی در اقداماتی دخیل بوده که در بحث امنیت ملی پذیرفتنی نیست. شکی نیست که اطلاعات نهایتا از روترهای هوآوی به دست کسانی می‌رسیده که ظاهرا افراد دولت [چین] بوده‌اند. این اتفاق به هر نحوی که افتاده باشد، ما از وقوع آن مطمئنیم.

هوآوی مکررا اتهاماتی نظیر اتهامات اشمیت را رد کرده است. ویکتور ژنگ، مدیر شعبه بریتانیای این شرکت، در پاسخ به مدیرعامل سابق گوگل دوباره به تکذیب نزدیکی هوآوی با دولت چین پرداخت و در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت:

اتهامات وارده از سوی اریک اشمیت، که حالا برای دولت ایالات متحده کار می‌کند، صراحتا حقیقت ندارد و مشابه دفعات قبلی بدون ارائه سند و مدرک بیان می‌شود. هوآوی از هر دولتی از جمله دولت چین مستقل است. چیزی که ما همیشه می‌گوییم این است که اعمال استانداردهای جهانی متضمن نوآوری، رقابت و انتفاع عمومی خواهد شد.

با این حال، در چین قانونی وجود دارد که هوآوی را مجبور می‌کند در صورت درخواست دولت پکن، اطلاعات کاربران و شرکت‌ها را در اختیار دولت قرار دهد.

اشمیت: آمریکا باید محصولاتی به خوبی هوآوی بسازد

هرچند اشمیت به نظر مطمئن است که هوآوی علیه امنیت ملی آمریکا تهدیدی به حساب می‌آید، اما او متذکر می‌شود که مشکل اصلی رهبران ایالات متحده این است که این شرکت در سراسر جهان نامی شناخته شده با محصولاتی بهتر از رقباست. او می‌گوید: «فوق‌العاده مهم است که امکان انتخاب داشته باشیم» اما مجازات کردن شرکت‌ها به خاطر موفقیت‌شان به مصرف‌کنندگان آمریکایی کمک نمی‌کند. اشمیت باور دارد که بهترین «پاسخ به هوآوی رقابت کردن از طریق عرضه محصولاتی است که به اندازه آن‌ها خوب باشند.»

بخشی از دلیلی که باعث می‌شود رهبران آمریکا دوست نداشته باشند پیشرفت هوآوی را ببینند، همان غرور و تعصبی است که اشمیت هم می‌گوید قبلا آن را داشته است. این غرور و تعصب چیست؟ «این که [می‌گوییم] آن‌ها در کپی کردن خیلی خوب هستند، این که آن‌ها در سازمان‌دهی چیزها خیلی خوب عمل می‌کنند، این که آن‌ها شمار بسیار زیادی از مردم را روانه محصولات خود می‌کنند. اما آن‌ها کار جدیدی انجام نمی‌دهند. آن‌ها در دزدی از دستاوردهای ما بسیار بسیار ماهرند. این تعصب باید کنار گذاشته شود. چینی‌ها به خوبی ما هستند، و شاید حتی در برخی از نقاط کلیدی تحقیق و نوآوری از غرب بهتر باشند. آن‌ها سرمایه‌گذاری بیشتری در این بخش انجام می‌دهند. آن‌ها به شکل متفاوتی این کار را انجام می‌دهند، این امر با حمایت دولت [چین] به شکلی انجام می‌شود که با غرب متفاوت است. ما باید برای رقابت با آن‌ها با یکدیگر متحد شویم.»

البته اشمیت اظهار دارد که آمریکا و چین باید در زمینه فناوری با یکدیگر همکاری کنند و زمانی که روی یک پلتفرم مشترک فعالیتی انجام می‌شود آمریکا هم از آن منتفع خواهد شد. او می‌گوید چین سرمایه، منابع و فناوری کافی برای مسلط شدن را دارد و «سوال این است که آیا آن‌ها روی پلتفرم‌های جهانی کار می‌کنند یا روی پلتفرم‌های خودشان متمرکز می‌شوند؟ هرچه پلتفرم‌ها بیشتر از هم فاصله بگیرند، خطرناک‌تر می‌شوند. به نفع غرب است که تمامی پلتفرم‌های فناوری دارای ارزش‌های غربی باشند.»  1 تیر 1399
0 نظر
4.33
  3 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری