جی پلاس

تست همراه اول

سرویس خبر
30 خرداد 1399 ساعت 15:36
0 نظر

 

خاص ترین مدل های بوگاتی ویرون

بوگاتی ویرون از آن خودرو های محشری بود که تا مدت ها نظیر نداشت. اگر می خواهید با خاص ترین مدل های این خودرو آشنا شوید این مطلب را از دست ندهید.

محال است عاشثق  خودرو ها باشید و نام بوگاتی و خودرو های بی نظیرش را نشنیده باشید. بوگاتی از ابتدا تا کنون همواره  مشغول تولید خودرو های بی نظیری بوده است اما در چند سال اخیر دیگر هیچ خودرو سازی  نتوانست در بحث هایپرکار ها جلوی این خودرو ساز فرانسوی عرض اندام کند. داستان شکوه و سلطنت بی چون و چرای بوگاتی بر این بخش پر سود بازار از زمان معرفی ویرون افسانه ای آغاز شد. ویرون خودرویی بود که  معادلات را  تغییر داد و تعریف جدیدی از جنگ اسب بخار ها را عرضه  کرد. تا قبل از ویرون عمده  توان خودرو ها زیر 1000 اسب بخار جریان داشت اما  با ورود  ویرون به بازی  کم کم  دنیای پیشرانه ها هم تغییر کردند. ویرون افسانه ای اولین خودرو جهان بود که به طور رسمی  و در جاده های معمولی از پیشرانه افسانه ای 16 سیلندر فولکس واگن استفاده  می کرد. این پیشرانه هنوز که هنوزه قوی ترین پیشرانه در جهان به حساب می آید و تنها پیشرانه جهان است که  به  صورت تنفس طبیعی می تواند 1000 اسب بخارت توان تولید نماید. درست است که خیلی وقت است  با آمدن شیرون تازه نفس دیگر ویرون  بازنشسته  شده است اما این خودرو معرکه در دوره حضورش در بازار سلطنت بی چون و چرایی داشت. اما ما در این مطلب قصد داریم تا به معرفی برترین و خاص ترین مدل هایی بپردازیم که تا به  حال از روی ویرون دوست داشتنی ساخته شده اند.


 

Bugatti Veyron 16.4 Super Sport World Record Edition


 

اولین خودرو این لیست یکی از خاص ترین مدل های ویرون در کل تاریخ حساب می شود. رنگ مشکی و نارنجی این مدل آن قدر خاصش کرده بود که  مجموعه  داران برایش سر و دست می شکاندند. اما این مدل یک مدل معمولی و گران قیمت نبود. این خودرو  محشر در سال 2009  برای شکستن رکورد سرعت در جهان توسط یک خودرو جاده ای ساخته شده بود. موتور 16 سیلندر این خودرو می توانست 1184 اسب بخار توان تولید کند و این غول نزدیک 2.5 تن را در مدت زمان کمتر از 3 ثانیه از 0 به 100 برساند. رکورد این خودرو در سال 2009  آن قدر محشر بود که  تا آمدن خودرو  بعدی بوگاتی یعنی شیرون هیچ خودرو دیگری نتوانست  آن  را ارتقا دهد. این خودرو محشر توانست با نهایت سرعت 430 کیلومتر برساعت معنای سرعت را به کلی متحول کند. تا قبل از بوگاتی برترین خودرو های آن  زمان تا حد اکثر 360  تا 370 کیلومتر بر ساعت سرعت می گرفتند آن هم  با طراحی های آیرو دینامیک و بدنه های سبک اما ویرون سنگین وزن  بدون هیچ  دردسری با کمک موتور بی نظیرش توانست در سال 2009  به این سرعت حیرت انگیز دست پیدا کند. یکی از دلایل عمده شهرت این خودرو رینگ های نارنجی رنگ آن بودند که جذابیت عجیبی به این خودرو  بخشیده  بودند. استراتژی بوگاتی برای فروش این خودرو بسیار جالب بود. از این خودرو 30 عدد تولید شد  که  تازه سرعت 25  تای آن ها به صورت الکترونیکی بر روی  نهایت 417 کیلومتر بر ساعت تنظیم شده بود اما 5 تای دیگر که  گران قیمت تر بودند نهایت سرعت 430 کیلومتر برساعت داشتند. شکی نیست که این خودرو  تا ابد در تاریخ خودرویی جهان به ماندگار خواهد ماند.

Bugatti Veyron Grand Sport Venet


 

Bernar Venet یک هنرمند و طراح فرانسوی  بسیار مشهور است  که  در زمینه خودرو فعالیت می کند. این نسخه خاص طراحیش  به  دست این هنرمند انجام شده است. البته  که آن چنان تغییر زیادی در این خودرو دیده  نمی شود. شاید عمده تغییراتی که  در این خودرو اتفاق افتاده است در قسمت رنگ خودرو و رینگ ها است. رینگ های این خودرو از طرح های هندسی منظمی تشکیل شده است و در تزیین آن ها از رنگ های سفید و نارنجی  کمک گرفته شده است. در قسمت بدنه نیز رنگ خودرو از عقب تا دماغه  آن مشکی است  اما در جلوی  خودرو رنگ نارنجی کم جانی وجود دارد. البته مرزی که مشکی  و نارنجی بدنه را از هم جدا می کند پر از اعداد و نماد هایی که در هم قرار گرفته اند. زمانی که روی این اعداد و نماد ها دقت می کیند می بینید که این ها  فرمول های ریاضی و فیزیک هستند که به طور در هم آمیخته از دماغه  شروع شده  و بر روی  درب خودرو به صورت کاملا پراکنده قرار گرفته اند. البته می توانید این طراحی  جالب را حتی درون خودرو نیز مشاهده کنید که در نوع خود ابتکار بسیار جالبی است مشخصات فنی این خودرو با خودرو های معمولی  ویرون هیچ  تفاوتی نداشته  و عمده  تفاوت مربوط  به بخش طراحی  خودرو است.

Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse Legend Black Bess


 

بوگاتی به هیچ عنوان برند جدید و نوپایی محسوب نمی شود. تاریخ  آغاز  بوگاتی به قبل از 1900 بر می گردد. درست است بوگاتی هیچ گاه  به بزرگی الانش نبوده  است اما در آن زمان ها هم شرکت خاصی محسوب می شده است.  تعداد سری هایی که بوگاتی در تمام مدت تاسیسش ساخته است به هیچ عنوان بیشتر از 10 تا هم نبوده اما  یکی از این خودرو ها هست که هنوز که هنوزه بوگاتی آن  را  در موزه  خاطراتش  نگه می دارد و مانند جانش از آن  مراقبت می کند. خودرو بی نظیر Black Bess یک افسانه  تمام عیار بود که در فاصله سال های  1912 تا 1914 ساخته می شد و مخصوص مسابقات بود. این خودرو در آن روز ها  جزو سریع ترین خودروهای جهان شناخته می شد و بسیار سریع و قدرتمند بود. راننده افسانه ای بوگاتی Ettore Bugatti توانست با این خودرو برنده مسابقات Mont Ventoux hill climb شود. اما تمام این ها به یک کنار این ویرون اعجاب  آور هم به یک کنار. این ویرون  برای  ادای احترام به این اسطوره ساخته شد. جایی در بدنه این ویرون نیست که از فیبر کربن در آن استفاده نشده باشد. طراحی یک دست مشکی البته به همراه خطوط  طلایی و جذاب در آن این خودرو را به شدت دوست داشتنی کرده است. از این خودرو خاص کمتر از20 عدد تولید شده است  که با قیمت های بالا فروخته شدند. دلیل تولید کم  این خودرو هم بیشتر به خاطر این بود که این خودرو قرار نبود یک  خودرو تجاری باشد بلکه قرار بود یک خودرو برای گرامیداشت خودروی  افسانه ای این شرکت باشد.

Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Sang Bleu


 

این  خودرو محصول یک  کارگاه بسیار قدیمی در فرانسه است. تغییرات روی این خودرو تنها روی بدنه و داخل کابین بوده است  و بخش  پیشرانه دست نخورده باقی مانده است. شاید با خود بگویید معنی bleu چیست. معنی این کلمه  به معنی خون  آبی است. این خودرو  جزو  آخرین  خودرو های  ویرونی بود که تیون می شد. البته این خودرو اولین خودرویی از خودرو های بوگاتی بود که در بدنه آن به طور کامل از آلمینیوم استفاده می شد. تهیه آلمینیومی که در بدنه این خودرو به کار رفته بود بسیار وقت گیر و پر هزینه بوده است برای همین از این خودرو کمتر از 30 عدد تولید شده است. البته از فیبر کربن در این خودرو استفاده شده است. قسمت هایی از داخل کابین والبته سقف خودرو  و رویه موتور نیز از فیبر کربن هستند. از کناره های جلوی  خودرو تا خود درب ها به طور کاملا از آلمینیوم هستند و هیچ رنگی هم روی این قسمت ها زده نشده است تا آلمینیوم به کار رفته در بدنه به راحتی قابل دیدن باشد. اما بقیه بدنه از رنگ  آبی  بسیار کم جانی پوشیده شده است که تهیه آن ظاهرا، آن قدر ها هم ساده نبوده است. البته سطحی که با رنگ آبی  پوشانده شده است صاف و یکدست نبوده و با نگاه دقیق تر یک نوع پوشش شیار شکل روی آن  قرار دارد  تا بتواند از این رنگ  گران قیمت به خوبی محافظت کند. این خودرو یکی از خاص ترین مدل های ویرون و البته  یکی از خاص ترین بوگاتی های تاریخ است.

Bugatti 16.4 Veyron Pur Sang


 

این یکی تقریبا تبلور تکنولوژی در کارخانه بوگاتی بوده است. درست است  با خود می گویید که این خودرو در ظاهر بسیار ساه و همان بوگاتی معمولی است. اما نکته جالب  درباره این خودرو به جنس بدنه آن  باز می گردد. این خودرو جزو اولین خودرو هایی در جهان بود که  در رنگ بدنه آن از تکنولوژی نانو استفاده می شد. رنگ بدنه این خودرو به واسطه  تکنولوژی به روزش تا مدت بسیار بیشتری نسبت به رنگ های یونی تازه و سر حال می ماند و از براقیتش کم  نمی شد. این خودرو  بیشتر برای نشان دادن این تکنولوژی  ساخته  شده  بود و آن چنان هدف تجاری را  دنبال نمی کرد. البته پوشش رنگ  نانویی در دنیای خودرو های گران قیمت امروزه به  شدت فراگیر شده  اما واقعیت این است که برای سال 2010 اتفاق جالب و بی نظیری محسوب می شده است. البته استفاده بوگاتی از نانو در این خودرو محصور به رنگ  خودرو نیست و بوگاتی در قسمت  داخلی بخشی از کنسول را نیز به کمک فناوری  نانو تولید کرده است. از این خودرو  تعداد نا معلومی ساخته  شد اما با توجه به تجاری نبودن این خودرو به طور یقین تعداد کمیس از آن تولید شده است.

Bugatti Veyron Grand Sport L'Or Blanc


 

به یقین می توان  گفت که  این ویرون یکی از زیبا ترین ویرون های تاریخ است. این خودرو آن قدر در زمان عرضه زیبا نمود می کرد که  تبدیل به زیبا ترین خودرو در فرانسه شد. رنگ این خودرو چه در بیرو و چه در  کابین داخلی به شدت زیبا بود والبته  که ابتکار عجیبی همراه آن  بود. گروهی از برترین هنرمندان دور هم جمع شدند و این ترکیب رنگ را برای بدنه انتخاب کردند. رنگ این خودرو هزینه زیادی بر روی دست سازنده آن گذاشته است. این رنگ بی نظیر نزدیک 500 هزار دلار خرج برداشته است و برای تکمیل به حدود 20 روز زمان نیاز داشت. البته سازنده این خودرو در قسمت  ورودی های هوای موتور هم تغییری را ایجاد کرده است. شکستگی معروفی که توسط  خود  بوگاتی به عنوان ورودی هوا  قرار داده شده بودند حذف شده است و به جای آن  دو برجستگی که از روی سقف تا وسط  قسمت پشتی امتداد دارد  وظیفه  ورود هوا به موتور را انجام می دهند. در قسمت  کابین هم تغییرات بی شماری رخ داده است. ویرون ساده کابین ساده ای دارد  این ویرون از چرم های سفید و فوق العاده با کیفیتی استفاده  کرده است که  پرداخت و دوخت آن ها چیزی نزدیک 2 ماه زمان برده است.  در درون کابین هم همان ترکیب رنگی بدنه خودرو تکرار شده است ودر این جا هم می توان تضاد رنگ ها را دید. این خودرو بسیار زیبا است و البته که بسیار گران قیمت هم بود. در حالی که  ویرون معمولی 2 میلیون دلار قیمت داشت این مدل خاص بیش از 2.7 میلیون دلار قیمت داشت.

   30 خرداد 1399
0 نظر
5.00
  1 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری