تست همراه اول

سرویس خبر
25 خرداد 1399 ساعت 10:35
0 نظر

 

هوآوی احتمالا تولید تراشه‌های خود را به سامسونگ محول می‌کند

با توجه به تحریم‌های آمریکا، ظاهرا هوآوی چاره‌ای ندارد جز این که تولید تراشه‌های 5G خود را به سامسونگ محول کند. اما این معامله در ازای یک تعهد مهم صورت خواهد گرفت.

شاید تصادفی نباشد که دقیقا یک سال پس از قرارگیری نام هوآوی در فهرست تحریم‌های وزارت بازرگانی آمریکا، دولت این کشور قوانین صادراتی خود را به‌گونه‌ای تغییر داده تا فشار بیشتری بر این شرکت وارد کند. تحریم هوآوی باعث شد این کمپانی نتواند به زنجیره تامین شرکت‌های آمریکایی و از همه مهم‌تر خدمات و اپلیکیشن‌های گوگل دسترسی داشته باشد.

عدم دسترسی به اپلیکیشن‌های گوگل در چین موضوع مهمی نیست چون اکثر این برنامه‌ها در آن‌جا سانسور شده‌اند. اما این اتفاق قطعا به مذاق طرفداران جهانی هوآوی خوش نیامد. با این حال، هوآوی پارسال توانست ۲۴۰ میلیون تلفن هوشمند بفروشد و برتری خود را از نظر سهم بازار نسبت به اپل حفظ کند. هرچند آن‌ها نتوانستند به هدف پیشی گرفتن از سامسونگ و تبدیل شدن به بزرگ‌ترین فروشنده موبایل دنیا دست یابند.

با این همه، اگر هوآوی پاشنه آشیلی داشته باشد، می‌توانیم آن را واحد تولید تراشه‌های HiSilicon در نظر بگیریم؛ چون این شرکت برای تولید پردازنده‌های خود به شرکت TSMC وابسته است. TSMC بزرگ‌ترین کارخانه تولید تراشه دنیاست که برای شرکت‌های مختلفی از جمله اپل، کوآلکام، مدیاتک و غیره چیپ می‌سازد. در واقع هوآوی پس از اپل دومین مشتری بزرگ TSMC است.

اما آن قانون صادراتی جدیدی که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم، باعث می‌شود که شرکت‌ها حتی برای تولید تراشه‌هایی که در آن‌ها از فناوری‌های آمریکایی استفاده شده، نیازمند دریافت مجوز از دولت ایالات متحده باشند. البته سفارشات فعلی که در دست انجام قرار دارد تا ماه سپتامبر مشکلی نخواهند داشت و به دست هوآوی می‌رسند.

در نتیجه این شرکت احتمالا می‌تواند چیپست ۵ نانومتری Kirin 1000 (یا Kirin 1020) را برای سری میت ۴۰ دریافت کند. اما تراشه‌های سال بعد چه می‌شود؟ و از آن مهم‌تر، هوآوی باید از کجا تراشه‌های لازم برای کسب و کار تجهیزات شبکه 5G خود را تامین کند؟ فراموش نکنیم که این شرکت بزرگ‌ترین فراهم‌کننده تجهیزات شبکه 5G در سراسر دنیاست.

عده‌ای می‌گویند هوآوی می‌تواند با خرید تراشه‌های TSMC از طریق مدیاتک این قوانین را دور بزند. ولی TSMC اعلام کرده که اجازه انجام این کار را نخواهد داد. راهکار منطقی و قانونی بعدی از طریق همکاری با سامسونگ قابل اجراست. سامسونگ دومین تولیدکننده بزرگ تراشه دنیاست و به گفته نشریه Asia Times، این شرکت خط تولید کوچکی را آماده کرده که برای ساخت تراشه‌های ۷ نانومتری از فناوری‌های تراشه‌سازی ژاپنی و اروپایی استفاده می‌کند.

شرکت آلمانی ASML دستگاه‌های لیتوگرافی EUV را در اختیار سامسونگ قرار می‌دهد که الگوی محل قرارگیری ترانزیستورها را بر روی تراشه‌ها مشخص می‌کند. پرتوهای فرابنفش می‌توانند الگوهایی چنان نازک بسازند که امکان قرارگیری ترانزیستورهای بیشتری را درون مدارهای مجتمع فراهم می‌کند. و می‌دانیم که هر چه تعداد ترانزیستورهای درون تراشه بیشتر باشد، قدرت و بهینگی آن افزایش می‌یابد. افزون بر این، دستگاه‌هایی که برای آزمایش تراشه‌ها به کار می‌روند نیز بدون دخالت آمریکا از ژاپن خریده می‌شوند.

گفته می‌شود که سامسونگ و هوآوی فعلا مشغول مذاکره پیرامون مفاد این همکاری هستند که در نهایت موجب تولید تراشه‌های 5G برای هوآوی می‌شود؛ در عوض هوآوی از بخشی از سهم بازار جهانی موبایل خود در برابر سامسونگ صرف‌نظر می‌کند. این توافق احتمالا عملی خواهد شد چون سامسونگ نسبت به هوآوی وابستگی بیشتری به تلفن‌های هوشمند دارد. هوآوی تعهد داده که ۶۰۰ هزار ایستگاه 5G را با کمک تراشه‌های HiSilicon که باید توسط TSMC ساخته می‌شدند راه‌اندازی کند. در نتیجه، این کسب و کار برای آن‌ها اهمیت بسیار بیشتری دارد.

هوآوی همچنین بخشی از سفارشات خود را به کارخانه چینی SMIC محول کرده است. اما پیشرفته‌ترین فناوری تولید این کارخانه ۱۴ نانومتری است که نسبت به TSMC چند نسل عقب‌تر محسوب می‌شود. اگرچه SMIC امیدوار است که تا پایان امسال به فناوری تولید تراشه‌های ۷ نانومتری دست یابد، ولی اگر بخواهد این تراشه‌ها را با فناوری‌های آمریکایی تولید کند باید از دولت ایالات متحده مجوز بگیرد.

چنان‌چه هوآوی بخواهد پیشگامی خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین تامین‌کننده تجهیزات شبکه در دنیا حفظ کند، باید اطمینان یابد که تراشه‌های پیشرفته آن‌ها به طور پیوسته قابل تامین هستند. با این حساب، تا زمانی که هوآوی از خیر پشت سر گذاشتن سامسونگ در بازار موبایل بگذرد، همکاری با کره‌ای‌ها می‌تواند گزینه مناسبی برای ادامه فعالیت‌های آن‌ها باشد.  25 خرداد 1399
0 نظر
5.00
  2 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری