تست همراه اول

سرویس خبر
21 اردیبهشت 1399 ساعت 13:51
0 نظر

 

خاص ترین مدل های پورشه 911

911 از آن خودرو هایی است که به راحتی هر چه تمام در هر رقابتی پیروز می شود. از این خودرو تا به حال تعداد زیادی مدل گوناگون ساخته شده است. اگر دوست دارید با خاص ترین 911 های تاریخ آشنا شوید این مطلب را از دست ندهید.

داستان خودروها همیشه جذاب و شنیدنی هستند. این‌ که چگونه به وجود آمدند بسیار جالب است. یکی از خودروهایی که میلیون‌ها نفر را از 1963 تا به اینجا شیفته خود کرده است  پورشه 911 است. این خودرو یک افسانه تمام‌ عیار است. اما چرا افسانه؟ این خودرو اولین خودرو اسپرت تاریخ است. بله اولین خودرو اسپرت تاریخ یک پورشه بوده است. این خودرو تنها اسپرت تاریخ است که از 1963 تا به‌ حال از روی خط تولید کارخانه  کنار نرفته است. حتی نامش هم ‌تغییر نکرده است. اما اگر می‌خواهید بدانید که خالق این خودرو چه کسی است باید بدانید این خودرو ساخته شدندش را مدیون فردیناند الکساندر پورشه است. وی نوه مؤسس پورشه بود و اولین کسی بود که طرح ساخت این خودرو را ارائه داد. جالب است که بدانید اسم این خودرو در ابتدا 901 بود که به خاطر اعتراض شرکت پژو به 911 تغییر کرد. دلیل اعتراض پژو به خاطر این بود که فقط  پژو در نام ‌گذاری ‌هایش از 0 در وسط کدهای 3 رقمی استفاده می ‌کرد ازاین ‌رو پورشه 0 را حذف و به‌جای آن 1 را قرار داد. اما این از تاریخچه 911 اما این مطلب در باره تاریخچه این خودرو نیست. در این مطلب قصد داریم به خاص ترین 911 های تاریخ بپردازیم. از 1963 تا به‌ حال 911 در 7 نسل مختلف حیات داشته است. تا به اینجا بیش از 300 مدل مختلف از 911 ساخته ‌شده است. البته تمامی این مدل‌ها دست‌ کار خود پورشه نیست و شرکت‌های تیونینگ بخش اعظم این کار را انجام دادند. اما اگر دوست دارید با خاص ‌ترین مدل‌های 911 در کل دوران حیاتش آشنا شوید این مطلب را از دست ندهید.


 

2016 Porsche 911 Targa 4S Exclusive Design

اولین خودرو این لیست یکی از برترین مدل ‌های 911 است. تارگا از آن خودروهایی است که هم جذاب است وهم خوش قیمت ‌تر از برادران دیگرش. این مدل در سال 2016 ساخته ‌شده است و یکی از خاص‌ ترین مدل‌های تا گا تا به اینجا محسوب می ‌شود قیمت تارگا های معمولی بین 100 تا 120 هزار دلار است اما قیمت این مدل در حدود 190 هزار دلار است. دلیل خاص بودن این خودرو این است که به‌ طور کاملاً محدود تولید شده و البته تمام فرایند تولید به  صورت دستی  صورت گرفته است. البته تمام خودرو های فروخته‌ شده در این سری از رنگ بسیار زیبای Etna Blue بهره می‌ بردند که خاص این خودرو است. این خودرو درزمینهٔ پیشرانه از همان ترکیب آشنا استفاده می کند. یک موتور 6 سیلندر 3 لیتری و توربو دوقلو. این پیشرانه می ‌تواند برای این خودرو 420 اسب  بخار توان تولید نماید. همان‌ طور که گفته شد تولید این خودرو بسیار محدود بود به ‌طوری‌ که فروشش در 2016 شروع شد و در همان سال هم با پایان تولیدش، کار این خودرو به پایان رسید.


 

Porsche 930 LE

پورشه 930 توربو همان پورشه quintessential 911 است. معنی کلمه قبل اصلی است. این خودرو در آن زمان یکی از سریع‌ ترین و پرخاشگرترین خودروهای اسپرت در جاده بود. مدل 930 1989 LE (نسخه محدود) توسط تیم "خصوصی" در زفنهاوزن در آلمان ساخته شد. این خودرو از امکانات خوبی مانند شیشه‌های برقی با قابلیت خود تنظیمی و مجاری ورودی هوای عقب و قسمت بار بیشتر بهره می برد. این خودرو یک نمونه خاص بود. از این خودرو فقط یک نمونه به هر مرکز موجود پورشه در آن زمان تحویل داده می ‌شد، یعنی فقط 53 مدل از آن ساخته‌ شده است.


 

Porsche 991 50th Anniversary 

یکی از رسومات همیشگی در پورشه ساخت خودروهایی برای گرامیداشت‌ها است. تقریبا می ‌توان پورشه را یکی از جدی ‌ترین خودروسازها در این زمینه نامید. خودرو پورشه 991 به خاطر 50 سالگی 911 دوست‌ داشتنی در سال 2014 معرفی شد. البته هنوز کسی نمی داند چرا نامش را 991 گذاشته اند ولی هر چه که هست دلیلی مهمی پشتش پنهان است. این خودرو بر روی پلتفرم خودرو پورشه کارا 4S ساخته شد. البته ظاهر این خودرو آن چنان ‌که فکر می‌کنید تغییری نکرده و درواقع یک 911 دیگر است. حرف زدن در مورد ظاهر خودروهای پورشه وقت تلفی است چرا که از سری کایمن میان رده گرفته تا 911 های پرچمدار همه طراحی یکسانی دارند. اما درزمینهٔ توان هم این خودرو آن ‌چنان تغییری را تجربه نکرده بود و توان خروجی موتور مانند اکثر 911 ها بر روی 430 اسب بخار مانده بود. شاید بزرگ ‌ترین تغییرات این خودرو به داخل اتاقک مربوط می‌شد. جایی که می توانستید رد پای برندهای لوکس را ببینید. به‌ عنوان ‌مثال از یک ساعت ساخت TAG Heuer's در این خودرو استفاده‌ شده بود. ارزش این ساعت نزدیک 10 هزار دلار برآورد شده بود. پورشه به خاطر این‌که اولین 911 خود را در 1963 ساخته بود 1963 عدد از این خودرو را ساخت که البته تمام آن‌ها از 2014 تاکنون به فروش رفته ‌اند.


 

Porsche 911 Turbo Flachbau (930)

یکی از عجیب‌ ترین پورشه‌های 911 تاریخ همین خودرو است. این خودرو از طراحی تا موتور را از دیگر خودروهای پورشه قرض گرفته است. در سال 1982 روابط  پورشه و گروه TAG Heuer به اوج خود رسیده بود. شرکت TAG Heuer در آن زمان یکی از بزرگ ‌ترین حامیان مسابقات فرمول یک و البته لمانز در کل دنیا به ‌حساب بود. اما خودرو حاصل از همکاری این دو شرکت به دست یکی از بزرگ‌ ترین مهندسان صنعت خودروسازی یعنی منصور اوجه سوری تبار ساخته شد. قرار بود خودرو ساخته‌ شده یک نمونه جاده‌ ای از 935 افسانه ‌ای باشد. 935 در آن زمان ‌ها سلطان بلا منازع لمانز محسوب می ‌شد. این خودرو پلتفرم خود  را از 935 به ارث برده بود. در بخش طراحی خارجی از 930 الهام گرفته شده بود و در بخش پیشرانه از موتور خودرو مسابقه ‌ای 934 استفاده می ‌کرد. موتور این خودرو یک نمونه 6 سیلندر تخت با حجم 3.3 لیتر بود که در کنار آن از یک توربوشارژ استفاده‌ شده بود. این موتور بیش از 400 اسب بخار توان تولید می ‌کرد. این خودرو می ‌توانست 0 تا 100 را در 4.8  ثانیه طی نماید و نهایت سرعت خود را به 280 کیلومتر بر ساعت برساند. از این خودرو تنها 948 نمونه ساخته شد که 160 تای آن‌ها راهی آمریکا شدند. اما شاید بگویید حالا چرا به این مدل می‌گوییم 911 Turbo Flachbau دلیلش به خاطر همان 160 خودرویی است که به آمریکا فرستاده ‌شده‌اند. نام این خودرو در دیگر نقاط جهان 930 بود اما در آمریکا نام 911 TURBO FLACHBAU را روی آن گذاشته اند. از این رو به همین نام معروف شده است.


 

Porsche 911 Turbo S X85 Flachbau

در مورد قبلی یادم رفت  تا در مورد Flachbau صحبت کنم. این کلمه نام یک کارخانه آلمانی است. این کارخانه مسئولیت تامین رنگ و قطعات را برای پورشه به عهده دارد. تولیدات این کارخانه کیفیت بالایی دارند و ازاین رو در محصولات لوکس و بالا رده استفاده می ‌شوند. اما بپردازیم به این خودرو. پورشه عادت عجیبی دارد و آن این است که همه در کارخانه پورشه باید قربانی سری 911 بشوند. تا قبل از این خودرو پورشه برای پر کردن جا های خالی مد نظرش در سری 911 از سری 964 استفاده می ‌کرد. اما زمانی که کار این سری را تمام ‌شده دید آن را از خط  خارج و دست سری S را در دست 911 ها گذاشت. اما مشخصات سری S 911 به موتورهای توانمند تر آن‌ها بازمی‌ گشت به طرزی که این موتورها از پایداری بیشتری بهره می ‌بردند و گشتاور بالا تری نیز تولید می‌ کردند. نتیجه این پیوند تولید چهار مدل مختلف از این خودرو بود که این مدل X85 Flachbau بیشتر از همه  بیشتر مورد توجه قرار گرفت. این خودرو از روی پلتفرم 935 ساخته‌ شده بود. از این خودرو تنها 39 نمونه ساخته شد که همگی رهسپار ایالات متحده آمریکا شدند. توان تولیدی این خودرو به 390 اسب بخار می رسید. در آن موقع قیمت این خودرو در حدود 60 هزار دلار بود در حالی که 911 توربو در حدود 99 هزار دلار قیمت داشت. اما این اوضاع در حال حاضر کاملاً فرق کرده و در حالی که یک 911 توربو نزدیک 200 هزار دلار قیمت دارد یکی از این خودروها چیزی در حدود 600 تا 700 هزار دلار می ‌ارزد.


 

Porsche 911 S Martini Racing 

این خودرو یک یاد بود برای یکی از خودروهای مسابقه‌ای پورشه در سال 1970 است. البته این خودرو در حقیقت یک 911 توربو است که از تجهیزات اضافی و نام خاطره  ساز مارتینی بر روی کاپوتش بهره می‌ برد و در عمل به هیچ عنوان یک خودرو جدید محسوب نمی ‌شود. از این خودرو تنها 80 مدل ساخته شد که 40 تای آن‌ ها به رنگ سفید و 40 تای دیگر به رنگ مشکی هستند.


 

Porsche 911 Carrera GTS B59

باز هم یک خودرو دیگر برای تقدیر اما تقدیر از یک افسانه. این خودرو با همکاری مشترک پورشه و Brumos Racing ساخته‌ شده است. این خودرو برای تقدیر از یک راننده افسانه ‌ای ساخته‌ شده است. هارلی هی وود از آن نام‌ هایی است که ورزش اوتوموبیل سواری جهان هیچ گاه او را فراموش نمی ‌کند. وی یکی از پر افتخار ترین رانندگان جهان محسوب می ‌شود. عمده شهرت او به خاطر 3 قهرمانی ‌اش در مسابقات 24 ساعته لمانز با خودرو های پورشه و 5 قهرمانی ‌اش در مسابقات دایتونا 24 است. اکثر شما لمانز را می ‌شناسید اما دایتوانا 24 یک مسابقه استقامتی است که به سبک لمانز طراحی ‌شده است با این تفاوت که در پیست کوچک‌ تری در فلوریدای آمریکا برگزار می ‌شود. بدون شک پورشه یکی از قدرشناس ترین خودروسازان جهان محسوب می ‌شود چرا که این اولین باری نیست که برای تقدیر از یکی از رانندگان افسانه‌ ای خود دست به چنین کاری می زند.


 

2018 Porsche 911 Turbo S Exclusive Series Coupe

اما نوبتی هم که باشد نوبت قوی ترین 911 توربو حال حاضر جهان است. این خودرو یک نمونه کوپه است و تنها 500 نمونه از آن ساخته‌ شده است. این خودرو در سال 2018 ساخته شد و بیشتر برای رقابت با بالا رده های لوکس مرسدس طراحی ‌شده است. توان این خودرو به خاطر استفاده از موتور 8 سیلندر 5.5 لیتری اش به 620 اسب بخار می رسد. همان طور که از نام‌ گذاری این خودرو متوجه می ‌شویم این خودرو قرار است بیش از اندازه لوکس و دارای امکانات باشد. پورشه برای این خودرو امکانات جالبی در نظر گرفته اما جالب ترین این امکانات به رنگ و جنس بدنه خودرو بر می ‌گردد. این خودرو اولین خودرو پورشه است که از این رنگ استفاده می ‌کند. در حقیقت این خودرو تک رنگ است و آپشن دیگری برای رنگ خودرو در دست شما نیست. اما در مورد جنس بدنه. پورشه اولین تجربه خود را در باره استفاده از فیبر کربن در خودرو هایش را خیلی محتاطانه از این خودرو شروع  کرده و به تنها 2 خط از جنس فیبر کربدن که از روی کاپوت شروع‌ شده و به شیشه عقب ختم می‌ شوند بسنده کرده است. قیمت مدل اصلی این خودرو در حد 200 هزار دلار است  در حالی که قیمت این مدل بیش از نیم میلیون دلار تعیین‌ شده است.


 

Porsche 911R

خودرو GTR 3 پورشه یکی از بهترین و سریع ترین خودروهای 911 محسوب می‌ شود. البته این خودرو از لحاظ  کیفیت رانندگی بسیار فوق‌ العاده بوده و می ‌تواند لذت بسیاری را نصیب راننده ‌اش کند. البته ذکر این نکته لازم است که 911 GTR 3 یک خودرو بسیار گران قیمت است و رانندگی و کنترل آن کار هرکسی نیست در نتیجه پورشه تصمیم گرفته با تولید این خودرو یعنی 911 R علاوه بر این ‌که تمام آن امکانات را با قیمت کمتری ارائه کند، خودریی بسازد که برای استفاده از آن نیاز به مهارت بالایی در رانندگی نداشته باشید. البته ارزان ‌تر بودن این خودرو به این معنی نیست که ضعیف ‌تر است. این خودرو از یک موتور 6 سیلندر تخت 3.3 لیتری استفاده می‌ کند که می ‌تواند 500 اسب بخار توان تولید کند. این خودرو همچنین از یک سقف فیبر کربنی استفاده می ‌کند که البته اگر خریدار مایل باشد می ‌تواند آن را با یک نمونه منیزیمی تعویض کند. در ضمن بر خلاف GTR 3 که صرفا برای شما امکان استفاده از دنده دستی را فراهم  می‌ کرد این خودرو این امکان را به شما می دهد که بتوانید از یک جعبه ‌دنده اوتومات نیز استفاده کنید. درست است که گفتیم این خودرو ارزان ‌تر از GTR 3 است اما اگر نگاهی به قیمت GTR 3 بیندازیم متوجه می ‌شویم که خیلی نمی ‌توان از لحاظ قیمتی به این خودرو دل بست. قیمت GTR 3 در حدود 260 هزار دلار است اما قیمت این خودرو در حدود 184 هزار دلار تعیین ‌شده است.


   21 اردیبهشت 1399
622 بازدید
0 نظر
5.00
  2 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری