تست همراه اول

سرویس خبر
18 اردیبهشت 1399 ساعت 12:07
2 نظر

 

راهنمای قدم‌به‌قدم تعویض پلاک خودرو و مدارک لازم آن

اگر این روز‌ها می‌خواهید برای تعویض پلاک به این مراکز مراجع کنید، جی‌اس‌ام، راهنمای کاملی برای شما فراهم کرده است.

اگر تابه‌حال به مراکز تعویض پلاک مراجع کرده باشید، احتمالاً با ترافیک طولانی خودروهای صف‌کشیده مواجه شده‌اید. برای اینکه با یک‌بار مراجعه کارتان را انجام دهید و نیازی به بازگشت به مرکز تعویض پلاک نباشد، در این نوشته راهنمای قدم‌به‌قدم تعویض پلاک و مدارک لازم را برای شما آماده کرده‌ایم، پس با ما همراه باشید.

هرچند در بسیاری از کشورها، ارائه مدارک و انجام روند اداری تعویض پلاک در بستر اینترنت انجام می‌شوند، اما به دلایل قانونی مثل صدور هم‌زمان برگ سبز این پروسه فعلاً باید به شکل حضوری در کشورمان صورت پذیرد.

مدارک لازم برای تعویض پلاک

 1. اگر خریدار هستید:
 • مدارک هویتی شخصی خودتان (شناسنامه و کارت ملی)
 • مدرکی که سکونت شمارا در آن شهر احراز کند؛ مثل قبض برقی که به نام خودتان یا پدرتان باشد یا هر مدرک دیگری مثل اجاره‌نامه ملک مسکونی (برای مشاهده لیست کامل مدارک احراز سکونت به سایت راهور مراجعه کنید.)

 

 1. اگر فروشنده هستید:
 • اصل مدارک هویتی خودتان (شناسنامه و کارت ملی)
 • شخصاً باید در مرکز تعویض پلاک حاضر شوید و یا اینکه به کسی که می‌تواند خود خریدار باشد وکالت تعویض پلاک دهید.
 • اصل کارت خودرو و اصل بیمه‌نامه شخص ثالث
 • اصل برگ سبز
 • اگر خودروی‌تان شخصی است و بیش از 4 سال از تولیدش گذشته می‌بایست اصل تأییدیه معاینه فنی را نیز همراه داشته باشید و اگر خودروی‌تان پلاک عمومی دارد، این عدد یک سال بعد از تولید است.
 • اگر خودرو داخلی است، اصل سند فروشی که از کارخانه تحویل گرفته‌اید.
 • ارائه برگ عدم خلافی (در خود مرکز تعویض پلاک هم می‌توانید خلافی را بپردازید)

 

پروسه اداری و فنی تعویض پلاک در مراکز مربوطه:

قبل از مراجعه به مرکز تعویض پلاک محلی خود، حتماً با شماره تلفن‌های این مراکز که در سایت پلیس راهور به تفکیک استان موجود است تماس بگیرید و از باز بودن آن‌ها مطمئن شوید چراکه به دلیل فاصله‌گذاری اجتماعی ممکن است برخی به‌صورت شیفتی یا زوج و فرد فعالیت کنند. همین‌طور به گفته سردار هادیان فر، نوبت‌دهی این مراکز در تهران به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود هرچند که به نظر می‌رسد سامانه مزبور فعلاً از دسترس خارج باشد.

در استان تهران در حال حاضر، ساعات کاری مراکز تعویض پلاک و نقل‌وانتقال در روزهای عادی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 07:00 لغایت 14:00 و در روز پنج‌شنبه از ساعت 07:00 لغایت 12:00 مقررشده است.

 1. برگه اجازه ورود به مرکز را دریافت می‌کنید و داخل می‌شوید.
 2. بعد از اخذ نوبت به‌صورت اینترنتی یا حضوری (بسته به شهر محل سکونتتان)، به ساختمان اداری مرکز مربوطه داخل شوید و بعدازاین که نوبتتان شد، مدارک خود را در پوشه‌ای که معمولاً ارائه می‌شود قرار داده و جهت بررسی به کارشناس حقوقی تحویل دهید.
 3. سپس می‌بایست خودروی خود را جهت بازدید توسط مأمور حاضر، بر روی چاله قرار دهید. معمولاً این چاله به‌صورت سطح شیب‌دار بلندی است که باید خودروی خودتان را بر روی آن قرار دهید تا مأمور شماره شاسی و بدنه و شماره موتور خودروی‌تان را با مشخصاتی که تحویل داده‌اید تطبیق دهد.
 4. اگر خلافی پرداخت‌نشده باشد، در همان مرکز با استفاده از دستگاه‌های موجود می‌توانید اقدام به پرداخت خلافی نمایید.
 5. هزینه تعویض پلاک را پرداخت می‌کنید.
 6. در آخر، اگر همه‌چیز درست باشد، برگ سبز صادر و دستور فک پلاک قدیمی صادر می‌شود که باید بعد از فک، آن را به انبار تحویل داده و پلاک جدید را دریافت کنید.
 7. پلاک را نصب  و بعد از ارائه همان برگه‌ای که ابتدا برای ورود دریافت کردید، خارج می‌شوید.

پرداخت تعرفه و کلیه هزینه‌های تعویض پلاک باکارت اعتباری انجام می‌شود و خصوصاً این روزها لطفاً برای عدم گسترش شیوع کرونا از وجه نقد به هیچ شکل استفاده نکنید. از منظر حقوقی می‌توانید هزینه‌های تعویض پلاک را هر طور که بخواهید با طرف معامله خود طی کنید اما در صورت سکوت، تنها پرداخت خلافی بر عهده فروشنده است و سایر هزینه‌های تعویض پلاک با خریدار است هرچند که در محضر سند رسمی، هزینه نقل‌وانتقال سند نیز با فروشنده است.
نظرات کاربران

در حال بارگذاری