تست همراه اول

سرویس خبر
29 فروردین 1399 ساعت 21:45
0 نظر

 

هوش مصنوعی MIT از بروز فاجعه در صورت حذف زودهنگام قرنطینه خبر می‌دهد

محققان MIT با سیستم هوش مصنوعی خود موفق به پیش‌بینی آینده همه‌گیری ویروس کرونا شده‌اند، اما می‌گویند اگر قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی خیلی زود کنار گذاشته شود به خانه اول برمی‌گردیم.

انستیتو فناوری ماساچوست موسوم به MIT اخیرا با تعلیم یک مدل یادگیری ماشینی سعی کرده شیوع کووید-۱۹ را به طور دقیق پیش‌بینی کند. طبق اعلام هوش مصنوعی این موسسه، در هفته آینده شاهد صاف شدن نمودار شیوع ویروس کرونا در آمریکا و ایتالیا خواهیم بود. ولی این خبر خوب هشدار بسیار مهمی را بیان می‌کند: اگر تدابیر قرنطینه‌ای خیلی زود کنار گذاشته شده، فاجعه به بار می‌آید.

مهندسان پشت این هوش مصنوعی می‌گویند نتایج این تحقیق شباهت زیادی به شرایط رخ داده در سنگاپور دارد. در این کشور، تدابیر مربوط به قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی توانست تقریبا به طور کامل منحنی شیوع کووید-۱۹ را کنترل کند، اما تصمیمات عجولانه برای بازگشایی کسب و کارها باعث گسترش مجدد موارد ابتلا به ویروس کرونا شد.

تیم تحقیقاتی MIT این هوش مصنوعی را با اطلاعات موجود در دسترس عموم آموزش داده و سازوکارهای گوناگونی را در نظر گرفته‌اند که هر کشور برای فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه اعمال کرده است. این تیم برای کسب اطمینان از این بابت که مدل آن‌ها قادر به کسب نتایج دقیق است، داده‌های خود را از ماه ژانویه تا اوایل مارس گسترش داده و سپس نتایج پیش‌بینی ماه آوریل را با آمارهای موجود از شرایط جهانی مقایسه کرده‌اند.

نتیجه این بود که هوش مصنوعی MIT توانست به طور دقیق منحنی تمام کشورهای مدنظرش را پیش‌بینی کند. در مقاله این تیم تحقیقاتی آمده است:

ما با استفاده از مدل تکمیلی شبکه عصبی‌مان بر تحلیل شرایط چهار منطقه تمرکز کردیم: ووهان، ایتالیا، کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا، و نقش قرنطینه و ایزوله‌سازی را بر کنترل موثر روند افزایشی آمار مبتلایان در هر کشور مقایسه کردیم.

نتایج ما به صراحت نشان می‌دهد که در کشورهایی که مداخله دولتی به سرعت انجام گرفته و محدودیت‌های سخت‌گیرانه به منظور قرنطینه و ایزوله‌سازی اجرا شده، توقف گسترش آلودگی و جلوگیری از انفجار رشد نماییِ آمار موفقیت‌آمیز بوده است.

به‌علاوه، این اطلاعات نشان می‌دهد که آمریکا، حادترین منطقه کنونی از نظر همه‌گیری، باید تا حوالی ۲۰ آوریل به توقف رشد آلودگی برسد. با این حال، گزارش MIT به وضوح بیان می‌دهد که نباید این زمان را به عنوان زمان مناسب برای برداشتن قرنطینه و تدابیر مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی در نظر بگیریم:

ما همچنین نشان دادیم که برداشتن قرنطینه در حال حاضر به افزایش نمایی آمار موارد ابتلا منجر خواهد شد، و این کار تمام تلاش‌هایی که از اواسط ماه مارس ۲۰۲۰ در آمریکا صورت گرفته را خنثی خواهد کرد.

به عبارت دیگر، قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی جواب داده و احتمالا نتایج آن بهتر از چیزی بوده که بسیاری از متخصصان پیش‌بینی می‌کردند. ولی اگر در این برهه حساس زودتر از موعد به سراغ حذف قرنطینه و تدابیر مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی برویم، احتمالا به خانه اول برمی‌گردیم و تمام تلاش‌های صورت گرفته را از بین می‌بریم.  29 فروردین 1399
809 بازدید
0 نظر
5.00
  1 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری