جی پلاس

تست همراه اول

سرویس خبر
28 فروردین 1399 ساعت 13:29
0 نظر

 

فاصله‌گذاری اجتماعی تا چه زمانی ممکن است ادامه پیدا کند؟

محققان دانشگاه هاروارد با اجرای شبیه‌سازهای کامپیوتری دریافته‌اند که با توجه به شرایط بحرانی فعلی تنها راه موجود تداوم شکلی از فاصله‌گذاری اجتماعی تا سال 2022 است.

گروهی از محققان دانشگاه هاروارد روز سه‌شنبه در گزارشی اعلام کردند که مردم سراسر دنیا احتمالا باید تا سال ۲۰۲۲ اشکال مختلفی از فاصله‌گذاری اجتماعی را به کار بگیرند تا مانع از شیوع مجدد کووید-۱۹ و اعمال فشار بر سیستم‌های بهداشت و درمان شوند.

این محققان در مقاله‌ای که دیروز در ژورنال Science منتشر کردند هشدار دادند که برداشتن یکباره تمام تدابیر مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی صرفا باعث به تعویق انداختن نقطه اوج اپیدمی ویروس کرونا و احتمال افزایش شدت درگیری این بیماری می‌شود.

مسیر پیش روی همه‌گیری کووید-۱۹ وابسته به سوالاتی است که هنوز پاسخی برای آن‌ها وجود ندارد: آیا میزان شیوع ویروس کرونا با توجه به فصول مختلف تغییر می‌کند؟ افراد پس از ابتلا به این ویروس تا چه اندازه در برابر آن مصون خواهند شد؟ و آیا قرار گرفتن در مقابل ویروسی که موجب بروز سطح پایینی از این بیماری شده می‌تواند به ایمنی در برابر پاتوژنی کمک کند که عامل کووید-۱۹ است؟

در حال حاضر رهبران کشورها در حال ارزیابی پاسخ این سوالات هستند تا تدبیری برای وضعیت اقتصاد خود بیاندیشند. تدابیر مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی سبب رکورد و وارد آمدن آسیب‌های شدید به پیکره اقتصاد شده است. با توجه به این که میلیون‌ها نفر از کار بیکار شده و مجبور به خانه‌نشینی هستند، فشارها برای کنار گذاشتن قرنطینه در آمریکا و سایر کشورها رو به افزایش است. کارشناسان می‌گویند برداشتن قرنطینه وابسته به در نظر گرفتن تدابیری به منظور کنترل بیماری، مثلا از طریق افزایش ظرفیت آزمایشات عمومی است.

محققان هاروارد از مدل‌های کامپیوتری برای شبیه‌سازی چگونگی آینده این همه‌گیری استفاده کرده‌اند. یکی از این احتمالات شامل فاصله‌گذاری شدید اجتماعی همراه با کار مضاعف بخش درمان است که با شناسایی بیماران این ویروس را ریشه‌کن خواهد کرد. در زمان شیوع ویروس SARS-CoV-1 همین اتفاق افتاد. ولی محققان می‌گویند که با توجه به نزدیک شدن شمار مبتلایان کووید-۱۹ به ۲ میلیون نفر در سراسر دنیا، دستیابی به چنین هدفی بسیار بعید به نظر می‌رسد.

یکی از احتمالات قوی این است که ویروس کرونا هم مثل آنفلوآنزای فصلی در سراسر دنیا باقی بماند و با فصول مختلف بین کشورها جابجا شود. در یکی از مدل‌ها، پس از ۲۰ هفته اعمال تدابیر شدید به منظور محدودسازی شیوع بیماری، این ویروس به سطحی از همه‌گیری بازگشته که گویی هیچ کنترلی برای پیش‌گیری از شیوع آن اتخاذ نشده است.

محققان درباره این سناریو می‌گویند: «فاصله‌گذاری اجتماعی در این ابعاد چنان اثرگذار است که به طور کلی مانع از شکل‌گیری مصونیت می‌شود.» اگر ویروس در ماه‌های سرد سال قابلیت شیوع بیشتری داشته باشد، به تاخیر انداختن اوج همه‌گیری به فصل پاییز باعث تشدید فشار بر سیستم‌های بهداشت و درمان می‌شود.

برای جلوگیری از این مشکل، احتمالا باید تا سال ۲۰۲۲ تدابیر گاه و بیگاه فاصله‌گذاری اجتماعی به کار گرفته شود. در غیر این صورت باید به فکر افزایش ظرفیت بیمارستان‌ها باشیم یا واکسن و روش درمان جدیدی را تولید کنیم. نویسندگان این مقاله راهکار به‌خصوصی را مورد تایید قرار نداده و صرفا سعی کرده‌اند که سناریوهای احتمالی پیش روی همه‌گیری ویروس کرونا را شناسایی کنند.  28 فروردین 1399
0 نظر
5.00
  1 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری