جی پلاس

تست همراه اول

سرویس خبر
24 بهمن 1398 ساعت 19:21
0 نظر

 

آمریکا می‌گوید از درهای پشتی شبکه‌های هوآوی مدرک دارد

بر اساس گزارش جدید وال استریت ژورنال، ظاهرا دولت ایالات متحده مدارکی در دست دارد که نشان می‌دهد شبکه‌های هوآوی دارای درهای پشتی است تا اطلاعات را گردآوری کند.

شماری از آمریکایی‌ها از سال ۲۰۱۲ معتقد بودند که هوآوی تهدیدی برای امنیت ملی این کشور به حساب می‌آید چون قانونی در چین وجود دارد که این شرکت را به جمع‌آوری اطلاعات (بخوانید جاسوسی) برای دولت چین وادار می‌کند. در نتیجه، قانون‌گذاران آمریکایی این تولیدکننده بزرگ موبایل را به ایجاد درهای پشتی در تلفن‌های هوشمند و تجهیزات شبکه به منظور ارسال اطلاعات به پکن متهم کردند.

طبیعتا هوآوی این ادعاها را تکذیب کرده است. اما امروز وال استریت ژورنال در گزارشی می‌گوید مقامات اطلاعاتی ایالات متحده مجددا بر ادعای قبلی خود مبنی بر وجود درهای پشتی در محصولات هوآوی تاکید دارند. در این گزارش آمده هوآوی برای بیش از یک دهه از درهای پشتی به منظور گردآوری اطلاعات استفاده کرده و مقامات آمریکایی از این موضوع خبر داشته‌اند اما آن را به صورت محرمانه حفظ کرده‌اند. البته منابع آگاه به ماجرا می‌گویند دولت ایالات متحده پارسال این اطلاعات را با آلمان و بریتانیا در میان گذاشت تا آن‌ها را از همکاری با هوآوی به منظور راه‌اندازی شبکه‌های 5G منصرف کند.

دولت ترامپ مدت‌هاست که درباره استفاده از تجهیزات هوآوی به متحدان خود از جمله فرانسه، استرالیا و ژاپن هشدار داده است. آلمان و بریتانیا به هشدارهای آمریکا بی‌توجه بوده‌اند چون جایگزین مناسبی را برای هوآوی در نظر ندارند. این غول چینی بزرگ‌ترین تامین‌کننده تجهیزات شبکه دنیاست و گفته می‌شود که فناوری‌های آن حدود یک تا دو سال از رقبای این شرکت نظیر اریکسون و نوکیا جلوتر است. علاوه بر این، همکاری نزدیک هوآوی با بانک دولتی چین به این شرکت اجازه می‌دهد تا شرایط مالی جذابی را برای مشتریان این کمپانی ارائه کند.

وال استریت ژورنال می‌گوید شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات شبکه موظف به فراهم‌سازی روشی برای دسترسی نیروهای اجرایی دولت به داخل شبکه هستند. هر کشوری در این زمینه قوانین مختلفی دارد و کارمندان مجاز اپراتورهای بیسیم نیز امکان دسترسی به این «رابط‌های مداخله قانونی» را دارند. با این حال، مقامات آمریکایی می‌گویند هوآوی موقعیت این رابط‌ها را حتی از مشتریان خود مخفی نگه می‌دارد.

یکی از مقامات آمریکایی در یادداشتی می‌نویسد: «هوآوی این دسترسی مخفیانه را برای مشتریان وفادار خود یا سازمان‌های امنیت ملی کشور میزبان فاش نمی‌کند.» سایر شرکت‌های رقیب توانایی مخفی‌سازی این رابط‌ها را از اپراتورها یا دولت‌های کشور میزبان ندارند. مشاور امنیت ملی آمریکا، رابرت اوبرایان، می‌گوید: «شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد هوآوی به صورت مخفیانه قادر به دستیابی به اطلاعات حساس و خصوصی سیستم‌هاست و آن‌ها را در سراسر جهان می‌فروشد.»

هوآوی در بیانیه‌ای در این خصوص می‌گوید آن‌ها «هرگز کاری انجام نداده و نخواهند داد که امنیت شبکه‌ها و اطلاعات مشتریان آن‌ها را به خطر بیندازد. ما این ادعاهای جدید را به صراحت رد می‌کنیم. اتهامات بی‌پایه و اساس مجددا تکرار می‌شوند بدون این که هیچ مدرک مستدلی برای اثبات آن‌ها ارائه شود.» یکی از مقامات بلندپایه هوآوی هم در رد این ادعاها گفت: «استفاده از رابط‌های مداخله قانونی به شدت توسط قوانین محدود شده و صرفا در دسترس پرسنل مجاز شبکه‌های ارتباطی قرار دارد. هیچ‌یک از کارمندان هوآوی نمی‌توانند بدون کسب مجوز از شبکه‌های ارتباطی به این شبکه‌ها دسترسی داشته باشند.دسترسی به شبکه بدون کسب مجوز از اپراتورها شدیدا نامحتمل است و می‌تواند به سرعت افشا شود.»

هوآوی ماه مه سال ۲۰۱۹ به دلیل ترس مقامات آمریکایی از جاسوسی در فهرست سیاه وزارت بازرگانی ایالات متحده قرار گرفت. این اتفاق باعث شد چینی‌ها به زنجیره تامین آمریکا که سالانه ۱۱ میلیارد دلار روی آن هزینه می‌کردند دسترسی نداشته باشند. علاوه بر این، این شرکت دیگر نتوانست از خدمات موبایلی گوگل در تلفن‌های هوشمند خود استفاده کند. این مسئله شاید در چین موضوع مهمی نباشد، اما روی فروش جهانی محصولات این شرکت تاثیر بسزایی گذاشته است. هوآوی سری میت ۳۰ را بدون خدمات و اپلیکیشن‌های گوگلی عرضه کرد و حالا انتظار می‌رود که سری P40 را هم با HMS یا همان خدمات موبایلی هوآوی روانه بازار کند.  24 بهمن 1398
0 نظر
5.00
  1 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری