تست همراه اول

سرویس خبر
11 دی 1398 ساعت 13:29
2 نظر

 

گوشی‌های سال 2020 با این ویژگی‌ها کامل می‌شوند!

شرکت‌ها سالانه ویژگی‌های جدیدی به گوشی‌های هوشمند خود اضافه می‌کنند. در این مطلب به بررسی قابلیت‌هایی می‌پردازیم که می‌توانند گوشی‌های سال 2020 را کامل‌تر کنند.

در سال‌ 2020 تولیدکنندگان می‌توانند با افزودن ویژگی‌های جدید به محصولات خود، قدم در راه درست بگذارند. در سال 2019 شاهد نوآوری‌های زیادی بودیم که برخی از آن‌ها به موفقیت دست پیدا کردند و برخی نیز ناموفق بودند. با ورود به سال 2020 انتظار داریم برخی ویژگی‌ها به گوشی‌های هوشمند اضافه شده و یا با بهبود همراه شوند. در ادامه ویژگی‌هایی که امیدواریم به گوشی‌های 2020 اضافه شوند را مشاهده می‌کنید.

شارژدهی بهتر باتری

اولین ویژگی که علاقه داریم به گوشی‌های سال 2020 اضافه شود، شارژدهی بهتر باتری است. در حال حاضر برخی از پرچمداران به باتری 4000 میلی آمپر ساعتی مجهز شده‌اند که شارژدهی یک روزه آن‌ها را در پی دارد. با این حال، بسیاری از گوشی‌های هوشمند با یکبار شارژ نمی‌توانند تا یک روز کامل صاحبان خود را همراه کنند. امروزه بسیاری از مردم بیشتر کارهای خود را با گوشی انجام می‌دهند، بنابراین شارژدهی بالا از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از کاربران به جای ضخامت کم گوشی خود، دنبال افزایش شارژدهی آن‌ها هستند؛ بنابراین شرکت‌ها می‌توانند با افزایش اندک ضخامت، از باتری با ظرفیت بالاتر استفاده کنند.

سنسورهای دوربین بزرگتر

منظور افزایش مگاپیکسل دوربین‌ها نیست، بلکه افزایش اندازه سنسور برای ما مهم است. در حالی که برخی کاربران حضور دوربین 108 مگاپیکسلی در گوشی خود را مهم می‌دانند، پیکسل این سنسورها کوچک بوده و باعث ایجاد نویز در تصاویر می‌شوند. در صورتی از عکاسی اطلاعات پایه داشته باشید، می‌دانید که اندازه سنسور برای بهبود کیفیت عکس اهمیتی بالایی دارد. انتظار می‌رود شرکت‌ها بیشتر روی اندازه سنسور به‌جای افزایش رزولوشن آن‌ها تمرکز کنند.

بدنه پلاستیکی یا پلی کربناتی

در حالی که بسیاری از ما به گوشی‌های هوشمند با پنل شیشه‌ای علاقه داریم، این محصولات هزینه تعمیر بالایی دارند. در حالی که شاید پلاستیک چندان باکیفیت نباشد، اما هزینه ساخت دستگاه را کاهش داده و همچنین در برابر ضربه مقاوم‌تر است. در صورتی که یک گوشی با بدنه پلاستیکی دچار مشکل شود، هزینه تعمیر آن کمتر از گوشی با پنل پشتی شیشه‌ای خواهد بود. بسیاری از کاربران به استفاده از گوشی هوشمند خود بدون کاور و قاب علاقه دارند؛ بنابراین استفاده از پلاستیک و یا فلز برای پنل پشتی می‌تواند راه‌حل مناسبی تلقی شود.

حذف بریدگی نمایشگر

اپل با معرفی آیفون X بریدگی نمایشگر یا همان ناچ را به صورت گسترده وارد دنیای گوشی‌های هوشمند کرد. در سال 2019 بسیاری از گوشی‌های هوشمند دارای بریدگی با ابعاد مختلف بودند. برخی کاربران به این سبک طراحی علاقه ندارند و از حذف بریدگی از صفحه نمایش گوشی خود استقبال می‌کنند؛ بنابراین شرکت‌ها باید در طراحی محصولات خود تجدیدنظر کنند.

دوربین زیر نمایشگر

استفاده از دوربین زیر نمایشگر به معنای عدم نیاز به بریدگی صفحه نمایش است. برای اینکه دوربین زیر نمایشگر به صورت تجاری مورد استفاده قرار بگیرد، باید به فناوری‌های جدیدی دست پیدا کرد. با استفاده از سنسور زیر نمایشگر، گوشی‌های تمام صفحه بدون بریدگی و یا حفره وارد بازار می‌شوند. انتظار می‌رود سال 2020 شاهد معرفی محصولات مفهومی بیشتری با این فناوری باشیم.

کاهش برنامه‌های پیش فرض

زمانی که کاربران یک گوشی هوشمند جدید خریداری می‌کنند، نیازی به برنامه‌های پیش فرض ندارند. شرکت‌ها باید در رابطه با این موضوع اقدامی انجام داده و تعداد برنامه‌های پیش فرض را کاهش دهند. البته آن‌ها می‌توانند با عدم تغییر در تعداد این برنامه‌ها، امکان حذف این اپلیکیشن‌ها را فراهم کنند. این برنامه‌ها برای بسیاری از کاربران کاربردی نبوده و تنها فضای ذخیره سازی گوشی را کاهش می‌دهند.

عدم استفاده از دکمه نرم افزاری

در سال 2019 بسیاری از شرکت‌ها محصولات خود را به نمایشگر خمیده مجهز کردند. یکی از این نوع نمایشگرها با نام آبشاری شناخته می‌شود که خمیدگی زیادی دارد. این خمیدگی به گونه‌ای بوده که امکان استفاده از دکمه‌های فیزیکی وجود ندارد. این موضوع باعث شده سازندگان گوشی‌های هوشمند از دکمه‌های نرم افزاری استفاده کنند. این دکمه‌ها که در سمت راست یا چپ گوشی قرار می‌گیرند، امکان تنظیم صدا و فعالیت‌های دیگر را فراهم می‌کنند. امیدواریم سال آینده هیچ شرکتی از دکمه‌های نرم افزاری در محصولات خود استفاده نکند.

حذف دکمه‌های مربوط به دستیارهای صوتی

برخی شرکت‌ها برای دستیارهای صوتی از یک دکمه اختصاصی و جداگانه روی فریم محصولات خود استفاده می‌کنند. در حالی که شاید تعدادی از کاربران به دکمه مخصوص گوگل اسیستنت و یا بیکسبی سامسونگ علاقه داشته باشند، اما شمار آن‌ها چندان چشمگیر نیست. بسیاری از کاربران به اشتباه این دکمه‌های اختصاصی را فشار داده و برنامه مربوط به دستیار صوتی را اجرا می‌کنند. با توجه به این موضوع، انتظار می‌رود شرکت‌های کمتری در سال 2020 از چنین دکمه‌ای در محصولات خود استفاده کنند.

بازگشت جک 3.5 میلی‌متری هدفون به گوشی‌های هوشمند

در حالی که جک 3.5 میلی‌متری هدفون یکی از فناوری‌های مربوط به قرن بیستم محسوب می‌شود؛ با این حال به یک دلیل مهم باید در گوشی‌های قرن 21ام نیز حضور داشته باشد. این پورت جهانی بوده و بسیاری از کاربران در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند. این پورت در مقایسه با بلوتوث کیفیت صوتی بهتری در اختیار شما قرار می‌دهد. سال 2020 بسیاری از گوشی‌های میان رده با این پورت وارد بازار می‌شوند؛ با این حال باید منتظر حذف آن از گوشی‌های پرچمدار بیشتری در مقایسه با 2019 باشیم.

اسپیکر استریو

در حال حاضر بسیاری از پرچمداران بازار به اسپیکر استریو مجهز شده‌اند؛ با این حال کیفیت مناسبی ندارد. در حقیقت شرکت‌ها یک بلندگو در بخش زیرین دستگاه قرار داده و از اسپیکر مکالمه نیز برای تولید صدای استریو استفاده می‌کنند که این خود باعث کاهش کیفیت صدا می‌شود. در حالی که از نظر تئوری با اسپیکر استریو روبه‌رو هستیم، اما صدای تولید شده نامتعادل است. در گذشته اچ‌تی‌سی از BoomSound در محصولات خود استفاده می‌کرد که قیمت صدای فوق العاده‌ای داشت. انتظار می‌رود سال آینده شرکت‌ها در این زمینه تمرکز بیشتری داشته باشند.

عدم عرضه گوشی‌ها به صورت انحصاری

برخی گوشی‌های هوشمند به صورت انحصاری توسط یک اپراتور خاص به فروش می‌رسند. این موضوع به معنای آن بوده که کاربران برای تصاحب برخی دستگاه‌ها باید اپراتور خود را تغییر دهند. شرکت‌ها می‌توانند با عدم انجام این کار، امکان خرید آن‌ها را برای شمار بیشتری از کاربران فراهم کنند.

دکمه سایلنت کردن گوشی

اپل و وان پلاس محصولات خود را به دکمه سایلنت کردن مجهز کرده‌اند. تمام آیفون‌ها و گوشی‌های هوشمند وان پلاس از این ویژگی بهره می‌برند. توسط این دکمه می‌توان به راحتی گوشی را سایلنت کرده و یا از حالت بی صدا خارج کرد. اضافه شدن این قابلیت به گوشی‌های برندهای دیگر می‌تواند یک اقدام مثبت باشد.

آپدیت بلوتوث و وای فای

وای فای 6 به تازگی وارد دنیای فناوری شده و بلوتوث 5 نیز در برخی از گوشی‌های هوشمند مورد استفاده قرار گرفته است. این دو ویژگی باید در تمام گوشی‌های 2020 حضور داشته باشند. وای فای 6 در مقایسه با گذشته از امنیت بالاتری برخوردار بوده و بلوتوث 5 نیز نسبت به نسخه قبلی خود مصرف انرژی کمتری داشته و عملکرد بهینه‌تری دارد. این دو فناوری شارژدهی گوشی‌های 2020 را افزایش می‌دهند.

سنسور اثر انگشت عادی

در حال حاضر شرکت‌ها بسیاری از گوشی‌های هوشمند خود را به سنسور اثر انگشت زیر نمایشگر مجهز کرده‌اند. این سنسورها در مقایسه با سنسور معمولی که روی پنل پشتی دستگاه‌ها قرار می‌گیرد، عملکرد ضعیف‌تری دارند. با توجه به این موضوع امیدواریم شرکت‌ها دوباره به سمت استفاده از سنسورهای عادی بروند، البته بهبود کیفیت و دقت سنسور اثر انگشت زیر صفحه نمایش هم می‌تواند اقدام مناسبی تلقی شود.

اندازه متفاوت نمایشگر

عرضه گوشی‌های هوشمند با نمایشگرهای مختلف ایده جذابی است. برای مثال در اوایل سال 2019 سامسونگ از گوشی‌های سری گلکسی اس 10 شامل گوشی‌های گلکسی S10، گلکسی S10e و گلکسی اس 10 پلاس رونمایی کرد. اپل نیز در اواخر 2019 گوشی‌های آیفون 11، آیفون 11 پرو و آیفون 11 پرو مکس را در معرض دید عموم قرار داد. این موضوع باعث افزایش حق انتخاب کاربران می‌شود. با توجه به این موضوع انتظار می‌رود سال آینده شرکت‌های بیشتری این رویه را در پیش بگیرند.

حذف فناوری‌های غیرضروری

 شرکت‌ها باید ویژگی‌ها و فناوری‌های غیرکاربردی را از محصولات خود حذف کنند. برای مثال گوشی ال جی G8 ThinQ به قابلیت ایر موشن مجهز شده است، ویژگی که کارایی بسیار ضعیفی دارد. با توجه به این موضوع، شرکت‌ها با حذف چنین قابلیت‌هایی می‌توانند از سردرگمی کاربران جلوگیری کرده و حتی قیمت محصولات خود را کاهش دهند.

سنسور اولترا واید، واید و تله فوتو

در حال حاضر اکثر پرچمداران حاضر در بازار از دوربین اصلی سه گانه بهره می‌برند. آن‌ها معمولا به سنسور اولترا واید، سنسور واید و تله فوتو مجهز شده‌اند. برخی دارای سنسور چهارمی نیز هستند که برای تشخیص عمق کاربرد دارد. محصولات کمی در بازار از سنسور ماکرو بهره می‌برند. باید شرکت‌ها در گوشی‌های 2020 از سنسورهای اولترا واید، واید و تله فوتو استفاده کنند تا کارایی مناسبی داشته باشند.

فیلم‌برداری 4K با سرعت 60 فریم بر ثانیه

در حال حاضر بسیاری از پردازنده‌ها از فیلم‌برداری 4K با سرعت 60 فریم بر ثانیه پشتیبانی نمی‌کنند. این موضوع نقص چندان بزرگی محسوب نمی‌شود، چرا که ویدیوهای 4K با سرعت 30 فریم بر ثانیه نیز کیفیت مناسبی دارند. با این وجود، ویدیوهای 60 فریم عملکرد روان‌تری داشته و برای کاربر جذاب‌تر هستند. انتظار می‌رود سال آینده گوشی‌های بیشتری قادر به ضبط ویدیو با رزولوشن 4K و سرعت 60 فریم بر ثانیه باشند.

مقاومت در برابر نفوذ آب

در حال حاضر بسیاری از گوشی‌های بالارده بازار فاقد استانداردهای IP67 و یا IP68 هستند. برای مثال محصولات وان پلاس و موتورولا در برابر نفوذ آب مقاوم نیستند. انتظار می‌رود سال آینده گوشی‌های با قیمت بالای 500 دلار، دارای یکی از این استانداردها باشند.

گوشی‌های انعطاف پذیر مقرون به صرفه

هوآوی میت ایکس یک گوشی هوشمند بسیار جذاب است و گلکسی فولد نیز کاربران زیادی را جذب خود می‌کند. با این وجود، این محصولات با قیمت بسیار بالایی به فروش می‌رسند. موتورولا ریزر در مقایسه با دو گوشی هوشمند دیگر قیمت کمتری دارد؛ با این حال این دستگاه هم ارزان نیست. عرضه گوشی‌های انعطاف پذیر با قیمت کمتر از 1000 دلار یک اقدام مناسب از سوی تولیدکنندگان محسوب می‌شود.

کدام یک از ویژگی‌های این لیست برای شما جذاب هستند؟ اضافه شدن کدام یک از آن‌ها می‌تواند شما را به خرید یک گوشی جدید ترغیب کند؟ نظر خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

   11 دی 1398
2 نظر
4.75
  4 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری