تست همراه اول

سرویس خبر
8 آذر 1398 ساعت 16:47
1 نظر

رپورتاژ آگهی

پیش بینی قیمت بلیط هواپیما با استفاده از هوش مصنوعی برای اولین بار در ایران

قیمت بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهم ترین عامل مسیر پرواز است مثلا قیمت بلیط هواپیمای تهران مشهد با بلیط هواپیمای تهران کیش تفاوت زیادی دارد.

نوسانات قیمت بلیط هواپیما:

قیمت بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهم ترین عامل مسیر پرواز است مثلا قیمت بلیط هواپیمای تهران مشهد با بلیط هواپیمای تهران کیش تفاوت زیادی دارد. این موضوع به فاصله مقصد و مبدا و مدت زمان پرواز بین دو شهر بستگی زیادی دارد. هر سال بازه ای برای قیمت های استاندارد هر مسیر توسط انجمن شرکت های هواپیمایی تعیین و اعلام می شود. اما به خاطر آزادسازی قیمت بلیط هواپیما و وجود پروازهای چارتری در مسیرهای توریستی و پر تردد قیمت بلیط هواپیما میتواند مقدارهای متفاوت تری هم بگیرد. همچنین قیمت بلیط هواپیما در روزهای مختلف سال نوسان زیادی دارد. مثلا قیمت بلیط هواپیما تهران به مشهد در روزهایی که زائران زیادی قصد سفر به مشهد دارند، مثل روز ولادت امام رضا (ع)، تا حد قابل توجهی بالا می رود و جالب اینکه در همین زمان قیمت بلیط هواپیما مشهد به تهران کاهش پیدا میکند. یا هر سال نوروز قیمت بلیط مقاصد گردشگری به میزان قابل توجهی افزایش پیدا میکند.

 

تغییرات قیمت متوسط بلیط تهران مشهد از فروردین تا شهریور
 

 

به شکلی که قبل از نوروز سال 98 قیمت بلیط هواپیمای تهران مشهد در موارد بسیاری بالاتر از میلیون تومان رفت اما در ایام بعد از تعطیلات نوروز بیشتر پروازهای تهران مشهد در حدود 100-150 هزار تومن قیمت داشتند.

علاوه بر موارد فوق عامل دیگری که بر قیمت بلیط هواپیما تاثیر میگذارد زمان باقی مانده تا پرواز است. مثلا خرید بلیط لحظه آخری خیلی وقت ها به شما کمک میکند بلیط ارزان هواپیما تهیه کنید. اما همیشه پرواز لحظه آخری لزوما ارزانترین بلیط هواپیما نیست و گاهی برای پیدا کردن بلیط های بهتر لازم است چند روز قبل از پرواز اقدام به رزرو اینترنتی بلیط هواپیمای خود کنید. مثلا وقتی تقاضای بلیط برای یک روز خاص بالا باشد خیلی بعید است که قیمت ها در روزهای آخر نزولی باشند. در این موارد بهتر است حداقل یک هفته پیش از تاریخ پرواز بلیط هواپیما را جستجو کنید.

 

بلیط های سیستمی و چارتری:

پروازهای سیستمی پروازهایی هستند که توسط خود ایرلاین های برنامه ریزی شده و به فروش می رسند اما پروازهای چارتری توسط آژانس های مسافرتی گارانتی شده و توسط آنها به فروش می رسد. به همین دلیل بلیط پروازهای سیستمی دارای قیمت و شرایط نسبتا ثابتی است و قیمت بلیط هواپیما در این موارد نوسان اندکی دارد. اما قیمت بلیط چارتری با توجه به شرایط و میزان تقاضا می تواند به میزان زیادی نوسان کند. پروازهای چارتری در مسیرهای مهمی مثل پرواز تهران مشهد ، پرواز تهران کیش و … بسیار متداول هستند. در این موارد اگر زمان کمی تا پرواز باقی مانده باشد و چارترکننده هنوز صندلی های هواپیما را نفروخته باشد برای جلوگیری از ضرر بیشتر قیمت بلیط هواپیمای خود را کاهش می دهد و همینجاست که بلیط هواپیما لحظه آخری بسیار ارزانتر از بلیط هواپیما عادی می شود. اما اگر تقاضا برای بلیط هواپیما بالا باشد تا لحظه آخر قیمت بلیط هواپیما صعودی خواهد بود. 

 

نظر چمدون برای زمان مناسب برای خرید بلیط هواپیما
 

 

بهترین زمان خرید بلیط هواپیما:

همانطور که بالاتر هم توضیح دادیم قیمت بلیط هواپیما علاوه بر مبدا و مقصد و زمان پرواز، به مدت زمان باقی مانده تا پرواز هم بستگی دارد. مثلا قیمت بلیط هواپیما تهران مشهد برای یک تاریخ معین در زمان های مختلف نوسان می کند و ارزانترین بلیط هواپیمایی که می توانید رزرو کنید 3 روز قبل از پرواز با 10 روز قبل از پرواز متفاوت خواهد بود.توصیه ما این است برای روزهایی که میدانید مسافر به مقصد شما زیاد است حداقل یک هفته قبل از پرواز و برای روزهای عادی حداقل 3 روز قبل از پرواز برای خرید بلیط هواپیما اقدام کنید. و فقط در صورتی که میدانید در خلاف مسیر شما تقاضا بالاست تا روز آخر صبر کنید. مثلا وقتی همه از کیش به تهران می آیند بلیط تهران کیش روز آخر ارزان تر می شود.

 

چمدون ، سامانه هوشمند پیش بینی قیمت بلیط هواپیما:

چمدون، یک سایت خرید اینترنتی بلیط هواپیماست که از سال 98 شروع به کار کرده و با کمک هوش مصنوعی و تکنولوژی های پیشرفته قیمت بلیط هواپیما برای مسیرهای مختلف را تحلیل کرده و به شما توصیه های هوشمندانه ای میکند که چه موقع اقدام به خرید بلیط هواپیما بکنید. چمدون با تحلیل روند تغییرات قیمت می تواند به شما کمک کند که بهترین زمان خرید بلیط هواپیما را پیدا کرده و ارزانترین بلیط هواپیما را بخرید. فقط کافیست فرودگاه مبدا و فرودگاه مقصد خود را انتخاب کرده و تاریخ را وارد کنید و جستجو را بزنید، چمدون علاوه بر لیست پروازهای موجود به شما خواهد گفت آیا زمان مناسبی برای خرید بلیط هواپیماست یا با صبر کردن می توانید بلیط هواپیما ارزانتری رزرو کنید.  8 آذر 1398
1 نظر
5.00
  2 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری