سرویس خبر
6 آبان 1398 ساعت 12:31
0 نظر

 

سیستم عامل اختصاصی هوآوی تا سه سال دیگر می‌تواند با iOS اپل رقابت کند

هوآوی در کنفرانس توسعه‌دهندگان خود که چند ماه پیش برگزار شد، سیستم‌عامل اختصاصی HarmonyOS را معرفی کرد؛ سیستم عاملی که قرار است بین تمام دستگاه‌های هوآوی یکپارچگی ایجاد کند. حالا مدیر عامل این شرکت اعلام کرده که دو تا سه سال دیگر می‌توان رقیب سیستم‌عامل iOS باشد.

سیستم‌عامل HarmonyOS که هوآوی آن را در روز 9 آگوست در رویداد توسعه‌دهندگان خود معرفی کرد،  سیستم‌عاملی توزیع شده بر پایه میکروکرنل است که هدف از طراحی آن ایجاد ساختاری برای ارتباط میان‌دستگاهی برای همه ابزارها و راهکارها بوده است.


 

همان‌طور که هوآوی اعلام کرد، هدف از ساخت این سیستم‌عامل فراهم کردن بستری بین پلتفرم‌هاست که بتواند بین تمام دستگاه‌های هوشمند یکپارچگی ایجاد کند؛ با این اوصاف باید منتظر ابزارهایی مانند ساعت هوشمند، دستیارهای هوشمند خانگی و هر دستگاهی باشیم که قصد استفاده از سیستم‌عامل را دارد و مهم‌ترین این دستگاه‌ها گوشی‌های هوشمند خواهند بود.

هوآوی به تازگی گوشی‌های پرچم‌دار سری Huawei Mate 30 را معرفی کرده که در آن از سرویس‌های ویژه موبایل خود با نام HMS استفاده شده که درست همان خدماتی را که گوگل در سرویس‌های خود ارائه می‌دهد، در اختیار کاربران قرار خواهند داد.

 

نکته مهم در مورد این سیستم‌عامل هدفی است که هوآوی از توسعه آن دارد. رن ژنگفی، بنیان‌گذار شرکت نیز در مصاحبه‌ای با مجله Fortune اعلام کرده است که هوآوی هدفی بسیار بزرگ از ساخت و توسعه این سیستم‌عامل دارد تا طی دو تا سه سال آینده بتواند آن را به سیستم‌عاملی در حد سیستم‌عامل اختصاصی اپل iOS برساند.

اگر هوآوی سیستم‌عامل اختصاصی خود را در گوشی‌های هوشمند ساخت خودش مورد استفاده قرار دهد، شاهد دومین ساختار کاملاً یکپارچه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در دنیای موبایل خواهیم بود که با توجه به وسعت کار هوآوی در حوزه توسعه سخت‌افزار، می‌تواند به جایگاه و عملکردی بالاتر از رقیب آمریکایی خود برسد.

نکته دیگری که از برنامه‌های هوآوی برای توسعه HarmonyOS دیده می‌شود، جایگاه آن در میان سیستم‌عامل‌های موبایل در سال‌های آینده است. این شرکت اعلام کرده که سیستم‌عامل HongMengOS یا همان HarmonyOS تا پایان سال جاری میلادی به آمار 0.1 درصد از کل دستگاه‌های هوشمند بر پایه لینوکس در کشور چین خواهد رسید و تا پایان سال آینده میلادی نیز می‌تواند با رشدی بسیار سریع، به 5 درصد از کل دستگاه‌های بازار برسد.

در حال حاضر با جمع تمام دستگاه‌های هوشمند، سیستم‌عامل اندروید با 39 درصد جایگاه اول را در پراستفاده‌ترین سیستم‌عامل به خود اختصاص داده و پس از آن ویندوز با 35 درصد و iOS با 13.87 درصد قرار دارد. سیستم عامل دسکتاپ اپل با 5.92 درصد جایگاه چهارم را داشته و لینوکس نیز با 0.77 درصد رتبه پنجم محبوبیت را دارد.

نکته مهمی که در مورد HarmonyOS وجود دارد، پشتیبانی کامل آن از گستره وسیعی از برنامه‌ها (مثل برنامه‌های نوشته شده برای سیستم‌عامل‌های اندروید و لینوکس و در آینده برنامه‌های بر پایه HTML5) است. همچنین این سیستم‌عامل جدید از کامپایلر ویژه ARK نیز استفاده خواهد کرد که توانایی پشتیبانی از زبان‌های برنامه‌نویسی Koltin، جاوا، جاوا اسکریپت، C و C++ را به آن خواهد داد.

برای افزایش و ارتقای سطح امنیت دستگاه‌هایی که از سیستم‌عامل هارمونی استفاده می‌کنند، از یک محیط امن اجرای نرم‌افزار یا همان TEE استفاده خواهد شد که می‌تواند تضمین‌کننده عملکرد امن همه برنامه‌ها در هر دستگاهی باشد.

رویکرد هوآوی یکپارچگی است و با توجه به پیشرفت بسیار سریع فناوری 5G از یک سو و گسترش استفاده از ابزارهای هوشمند، انتظار داریم این هدف با یک ساختار جذاب مانند سیستم‌عامل هارمونی، به اوج خود برسد.  6 آبان 1398
0 نظر
5.00
  3 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری