تست همراه اول

سرویس خبر
6 آبان 1398 ساعت 00:43
0 نظر

 

ARM می‌تواند به همکاری با هوآوی ادامه دهد

شرکت ARM در بیانیه‌ای اعلام کرد که آن‌ها می‌توانند با هوآوی همکاری داشته باشند و تحریم‌های آمریکا را نقض نکنند. این کمپانی طراح معماری چیپست‌های محبوب بازار است که مجوز استفاده از این معماری را به سایر شرکت‌ها واگذار می‌شود.

وقتی هوآوی در اواسط ماه مه در فهرست سیاه وزارت بازرگانی ایالات متحده قرار گرفت، این بدان معنا بود که آن‌ها دیگر امکان همکاری با شرکت‌های آمریکایی را نداشتند. شرکت‌هایی مثل گوگل و کوآلکام به فاصله کوتاهی اعلام کردند که روابط خود را با هوآوی قطع می‌کنند، اما در این میان اطلاعیه هولدینگ بریتانیایی ARM مبنی بر قطع روابط با این غول بزرگ چینی کمی عجیب بود. ARM شرکتی است که مجوز استفاده از معماری پردازنده‌های خود را به تراشه‌سازان می‌دهد و هسته‌های کورتکس آن‌ها در چیپست‌های محبوبی همچون اسنپدراگون کوآلکام و سری A بایونیک اپل استفاده می‌شود.

احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که چرا ARM باید از تحریم‌های وزارت بازرگانی آمریکا تبعیت کند. این شرکت در همان ماه مه اعلام کرده بود که طراحی‌هایش حاوی فناوری‌های اصیل آمریکایی است. در نتیجه واحد HiSilicon هوآوی که وظیفه تولید چیپست‌های Kirin را برعهده دارد باید به فکر جایگزینی برای طراحی تراشه‌هایش می‌بود چون این تراشه‌های از هسته‌های کورتکس ARM استفاده می‌کنند.

ولی به گزارش رویترز، این نگرانی دیگر برای هوآوی موضوعیت ندارد، چون ARM دریافته که فناوری‌اش نه از آمریکا، بلکه از خود بریتانیا آمده است. بر این اساس، ARM می‌تواند بدون نقض تحریم‌های آمریکا با این تولیدکننده بزرگ چینی همکاری کند. یکی از سخنگویان ARM امروز با ارسال ایمیلی به رویترز تایید کرد که فناوری هسته‌های v8 و v9 این شرکت منشا بریتانیایی دارد.

آمریکا می‌گوید هوآوی تهدیدی برای امنیت ملی این کشور است چرا که دولت چین می‌تواند به اطلاعات کاربران آمریکایی دسترسی داشته باشد. هوآوی تاکنون بارها این ادعا را رد کرده و حتی پیشنهاد داده تا با کشورهایی که نسبت به فعالیت‌های این شرکت مشکوک هستند قرارداد عدم جاسوسی امضا کند. با این حال بسیاری می‌گویند که تحریم هوآوی به عنوان اهرمی در جنگ تجاری میان آمریکا و چین در نظر گرفته می‌شود. این شرکت در روز ۲۲ اکتبر به مرز فروش ۲۰۰ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۹ رسید و از این نظر ۶۴ روز از سال گذشته جلوتر افتاد. این کمپانی در سال ۲۰۱۸ در تاریخ ۲۵ دسامبر به این آمار دست یافته بود.  6 آبان 1398
0 نظر
0.00
  0 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری