تست همراه اول

سرویس خبر
25 مهر 1398 ساعت 11:52
1 نظر

 

آلمان اجازه می‌دهد از تجهیزات هوآوی در شبکه‌های 5G استفاده شود

به موجب تصویب قوانین جدید، اپراتورهای کشور آلمان می‌توانند از تجهیزات هوآوی در راه‌اندازی شبکه‌های 5G استفاده کنند، اما هوآوی ابتدا باید از نهادهای مربوطه مجوز بگیرد.

آمریکا از حدود یک سال پیش به متحدان اروپایی خود هشدار داده بود که برای تامین تجهیزات و برپایی شبکه‌های 5G با هوآوی همکاری نکنند. چون این غول بزرگ چینی که ۲۸ درصد از سهم بازار تجهیزات شبکه را در اختیار دارد، از نظر دولت ترامپ تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا محسوب می‌شود. قانون‌گذاران آمریکایی معتقدند که این دولت چین می‌تواند با اعمال فشار به هوآوی از شرکت‌ها و کاربران آمریکایی جاسوسی کند. اگرچه هوآوی تاکنون بارها این ادعاها را رد کرده، اما مسئولان ایالات متحده قانع نمی‌شوند که این شرکت برای ارسال اطلاعات به پکن در پشتی نداشته باشد.

با این حال، شمار معدودی از متحدان آمریکا به این هشدار توجه کرده‌اند. رویترز امروز در گزارش جدید خود به قانون تازه‌ای در کشور آلمان اشاره می‌کند که مطابق آن همکاری با هوآوی برای دریافت تجهیزات شبکه مانعی نخواهد داشت. 5G جدیدترین نسل ارتباطات همراه است که سرعت را به ۱۰ برابر 4G می‌رساند. اقتصاد جهانی با ورود این فناوری متحول خواهد شد چرا که با 5G مشاغل و کسب و کارهای تازه‌ای به وجود می‌آید. بر همین اساس، کشورهایی که زودتر از بقیه این شبکه را پیاده‌سازی کنند، جای پای محکم‌تری در اقتصاد 5G خواهند داشت.

اپراتورهای آلمانی نگران تحریم هوآوی هستند

سخنگوی دولت آلمان، استفن سایبرت، امروز در کنفرانسی خبری در شهر برلین گفت: «ما هیچ تصمیم پیش‌گیرانه‌ای برای خارج کردن بازیگران یا شرکت‌های مختلف اتخاذ نمی‌کنیم.» دولت آمریکا به دنبال فراهم‌سازی بستر ظهور رقیبان قدرتمند برای هوآوی است. مقامات آمریکایی از تلاش این کشور برای همکاری با سیسکو و اوراکل خبر داده بودند، اما این دو شرکت پیشنهاد دولت ترامپ را رد کرده‌اند. آمریکا حالا به نوکیا و اریکسون چشم دوخته تا بتواند با اهدای تسهیلات مالی آن‌ها را به رقیبی برای هوآوی تبدیل کند.

اپراتورهای آلمانی از مشتریان هوآوی هستند و اعلام کرده بودند که تحریم این شرکت باعث تاخیر در پیاده‌سازی شبکه‌های 5G و افزایش چند میلیارد دلاری هزینه‌های تکمیل این پروژه‌ها خواهد شد. همان طور که گفتیم، هر کشوری که زودتر از بقیه بتواند این فناوری را در کشور خود پیاده‌سازی کند، دست بالاتری نسبت به رقبا برای تصاحب بازارهای 5G خواهد داشت.

حالا بر اساس این قوانین جدید اپراتورهای آلمانی باید استانداردهای امنیتی پیشرفته‌تری برای قطعات مهم شبکه خود وضع کنند. تامین‌کنندگانی مثل هوآوی نیز باید از دفتر فدرال امنیت اطلاعات آلمان مجوز بگیرند. اگر تجهیزاتی از یک تامین‌کننده برای جاسوسی استفاده شود، فعالیت آن شرکت ممکن است ممنوع اعلام شود و اپراتورها از شرکت مزبور درخواست غرامت کنند.

هفته گذشته، اتحادیه اروپا به اعضای خود هشدار داد که به موجب راه‌اندازی شبکه‌های 5G مراقب افزایش احتمال حملات سایبری باشند. در این هشدار به احتمال حمله از سوی کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و یا بازیگرانی اشاره شده بود که تحت حمایت دولت متبوع خود فعالیت می‌کنند. با این همه، اتحادیه اروپا اشاره‌ای به نام هوآوی یا چین نکرده است.

به جز ایالات متحده، استرالیا و ژاپن هم استفاده از تجهیزات شبکه هوآوی را ممنوع کرده‌اند. اپراتورهای بریتانیایی از پارلمان این کشور خواسته‌اند که با توجه به وعده تحقق اقتصاد 5G به هوآوی اجازه دهند تا از تجهیزاتش برای راه‌اندازی شبکه‌های 5G استفاده کند. بریتانیا نیز مثل سایر کشورها از جمله آمریکا می‌داند که هوآوی از جمله معدود شرکت‌هایی است که دانش فنی لازم برای راه‌اندازی شبکه‌های 5G را در اختیار دارد. در نتیجه این طور به نظر می‌رسد که کمتر کشوری در اروپا به هشدارهای ایالات متحده توجهی خواهد کرد.  25 مهر 1398
1 نظر
0.00
  0 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری