تست همراه اول

سرویس خبر
22 مهر 1398 ساعت 14:55
0 نظر

 

گزارش: چراغ سبز دولت ترامپ به شرکت‌های آمریکایی برای همکاری با هوآوی

به گزارش نیویورک تایمز، دونالد ترامپ از مقامات کشور آمریکا خواسته تا به برخی از شرکت‌های آمریکایی برای همکاری مجدد با هوآوی چراغ سبز نشان دهند.

بر اساس گزارشی که چند روز پیش در خبرگزاری نیویورک تایمز منتشر شد، شاید هوآوی به‌زودی بتواند در زنجیره تامین خود به برخی از منابع تامین‌کننده آمریکایی دست پیدا کند. همان طور که احتمالا می‌دانید، دولت آمریکا چند ماه پیش به دلایل امنیتی نام هوآوی را در فهرست سیاه وزارت بازرگانی قرار داد تا این شرکت دیگر امکان مراوده با شرکت‌های آمریکایی را نداشته باشد. هوآوی در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۱ میلیارد دلار صرف خرید تجهیزات از شرکت‌های آمریکایی کرده بود. این تحریم باعث شد این شرکت نتواند از خدمات و اپلیکیشن‌های گوگل در گوشی‌های سری میت ۳۰ استفاده کند.

هوآوی قبلا پیش‌بینی کرده بود که تا پایان امسال با فروش ۳۰۰ میلیون موبایل می‌تواند با پشت سر گذاشتن سامسونگ و اپل به بزرگ‌ترین تولیدکننده تلفن هوشمند در دنیا تبدیل شود. اما بدون برخورداری از خدمات گوگل بعید است که پرچمداران این شرکت در خارج از چین با استقبال چندانی مواجه شوند. این شرکت در نیمه نخست ۲۰۱۹ حدود ۱۱۸ میلیون دستگاه فروخت که اگرچه این رقم ۲۴ درصد بیشتر از بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۸ است، اما پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال شرایط تغییر کند. البته این شرکت در بازار خانگی خود عملکرد خوبی داشته اما این آمار برای تصاحب جایگاه اپلی که با معرفی آیفون ۱۱ بالاتر از انتظارات عملکرد کرده کافی نخواهد بود.

برخی شرکت‌های آمریکایی به تامین قطعات برای هوآوی ادامه داده‌اند

نیویورک تایمز می‌گوید دونالد ترامپ هفته گذشته در جلسه‌ای به اعضای دولت دستور داده که به بعضی از شرکت‌های آمریکایی برای شروع همکاری مجدد با هوآوی چراغ سبز نشان دهند. البته این گزارش ممکن است نتیجه خاصی به دنبال نداشته باشد، چون اگر به خاطر داشته باشید در تیر ماه امسال هم اعلام شد که به دنبال توافق چین و آمریکا بخشی از تحریم‌های هوآوی برداشته می‌شود، ولی عملا اتفاقی نیفتاد. به دنبال این رخداد بسیار به این نتیجه رسیدند که تحریم هوآوی صرفا اهرمی برای چانه‌زنی در مذاکرات با چین است و از آن‌جایی که چین محصولات زراعی مورد نظر آمریکا را خریداری نکرده، ایالات متحده نیز تحریم‌های این کمپانی را برنداشته است.

با این حال در گزارش نیویورک تایمز آمده که علی‌رغم وجود تحریم‌ها برخی از شرکت‌های آمریکایی توانسته‌اند محصولات خود را به عنوان کالاهای غیرآمریکایی معرفی کرده و آن‌ها را برای این غول بزرگ چینی ارسال کنند. یکی از این شرکت‌ها مایکرون تکنولوژی است که هوآوی را از بزرگ‌ترین مشتریان خود معرفی کرده و در ماه ژوئن گفته بود که با بررسی قوانین فهرست سیاه وزارت بازرگانی به این نتیجه رسیده که همچنان می‌تواند به طور قانونی محصولات خود را برای این کمپانی بفرستد.

دولت ایالات متحده هوآوی را به عنوان تهدیدی برای امنیت ملی این کشور می‌داند زیرا در چین قانونی وجود دارد که به این کشور اجازه می‌دهد از شرکت‌ها اطلاعات جمع‌آوری کند. به همین خاطر بسیاری بر این باورند که چین از گوشی‌ها و تجهیزات شبکه هوآوی به عنوان راهی برای دستیابی به اطلاعات شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان آمریکایی استفاده می‌کند. البته که هوآوی تاکنون بارها این ادعاها را رد کرده است.

چند روز پیش در خبری به شما گفتیم که دولت آمریکا به دنبال اعطای تسهیلات به برخی شرکت‌های آمریکایی مثل سیسکو و اوراکل بوده تا آن‌ها را جایگزین هوآوی کند، اما این شرکت‌ها پیشنهاد دولت را رد کرده‌اند. طرح دیگر دولت ترامپ کمک به نوکیا و اریکسون است تا آن‌ها بتوانند با کمک تسهیلات مالی آمریکا محصولات خود را با قیمت مناسب‌تری روانه بازار کنند. هوآوی از کمک‌های مالی بانک‌های دولتی چین استفاده می‌کند و از این طریق می‌توانند پیشنهادات جذاب‌تری به مشتریان خود ارائه کند. حالا دولت ترامپ امیدوار است که با کمک به نوکیا و اریکسون بتواند آن‌ها را به رقیب و جایگزین مناسبی برای این غول بزرگ چینی تبدیل کند.  22 مهر 1398
0 نظر
0.00
  0 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری