تست همراه اول

سرویس خبر
17 مهر 1398 ساعت 16:57
2 نظر

 

دولت آمریکا به دنبال اعطای تسهیلات مالی به رقبای هوآوی است

با توجه به تحریم هوآوی و نبود رقیبی مناسب برای پر کردن جای این غول بزرگ چینی، گزارشات از تلاش دولت ترامپ برای اعطای تسهیلات مالی به شرکت‌هایی خبر می‌دهند که می‌توانند پا جای پای این کمپانی بگذارند.

به‌تازگی گزارشی از سوی مجله فاننشال تایمز منتشر شده که نشان می‌دهد ایالات متحده احتمالا با تحریم هوآوی خودش را به تنگنا انداخته است. هوآوی بزرگ‌ترین شرکت تامین‌کننده تجهیزات شبکه در دنیاست و به همین خاطر مسئولان آمریکایی به دولت ترامپ هشدار داده بودند که هیچ شرکتی در آمریکا قادر به تولید تجهیزات شبکه در مقیاس این غول بزرگ چینی نیست. حالا با وجود این که اقتصاد جهانی آماده حرکت به سوی 5G است اما شرایط حداقل در آمریکا به نحو مطلوبی پیش نمی‌رود.

برخی از اعضای دولت معتقدند که بهترین اقدام در شرایط فعلی اعطای تسهیلات به رقبای هوآوی مثل نوکیا و اریکسون است تا آن‌ها بتوانند محصولات و خدمات خود را به قیمت مناسب‌تری به مشتریان ارائه کنند. این تسهیلات معادل کمک‌هایی خواهد بود که هوآوی از سوی بانک‌های دولتی چین دریافت کرده و آن‌ها را در قراردادهای خود با مشتریان اعمال می‌کند.

دولت ترامپ خواهان ورود اوراکل و سیسکو به بازار ارتباطات رادیویی

عده دیگری از مسئولان دولت ترامپ می‌خواهند رقیبی داخلی برای هوآوی بسازند و به همین منظور به سراغ شرکت‌هایی مثل اوراکل و سیسکو رفته‌اند تا ببینند این شرکت‌ها برای ورود به بازار ارتباطات رادیویی میلی دارند یا نه. منابع آگاه به ماجرا می‌گویند هیچ کدام از این شرکت‌ها تمایلی برای ورود به این کسب و کار ندارند، چون این کار برایشان مستلزم صرف هزینه و زمان زیادی است.

در طرح دیگری کنگره آمریکا پیشنهاد داده که به شرکت‌های تامین‌کننده اینترنت شهری میلیون‌ها دلار کمک مالی اهدا شود تا آن‌ها بتوانند با کنار زدن فناوری‌های هوآوی شبکه‌های خود را با تکنولوژی‌های آمریکایی جایگزین کنند.

علاوه بر این، دولت ترامپ از شرکت‌های آمریکایی می‌خواهد روی فناوری 5G سرمایه‌گذاری کنند تا بتوانند نرم‌افزارهایی داشته باشند که اجازه دهد تجهیزات شرکت‌های مختلف با هم کار کند. این راهکار به شرکت‌های سازنده شبکه‌های 5G اجازه می‌دهد برای آماده‌سازی شبکه‌های خود از تامین‌کنندگان مختلف کمک بگیرند و دیگر لازم نباشد که صرفا با یک شرکت مثل هوآوی کار کنند.

در آمریکا شرکتی به نام Altiostar وجود دارد که چنین نرم‌افزارهایی می‌سازد. آن‌ها ظاهرا به دنبال ترغیب دولت ترامپ هستند تا شرکت‌های فناوری را مجبور به حمایت از نرم‌افزارهای خود کنند. معاون اجرایی Altiostar، تیری ماپیل، می‌گوید: «ما نباید هوآوی دیگری خلق کنیم، [چون] برای آن جایگزینی وجود دارد. محصول ما برای اعضای دولت بسیار جذاب است، ولی برای حمایت از زنجیره تامین آمریکا به کمک آن‌ها نیاز داریم.»

یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا می‌گوید:

ما دهه‌ها پیش برتری خود را در زمینه ایجاد تجهیزات تلکام از دست دادیم، و حالا دریافتیم که این اتفاق به دلایل امنیتی بهترین تصمیم ممکن نبوده است. در حال حاضر تقریبا تمام ادارات و سازمان‌های دولتی عاجزانه به دنبال ورود مجدد به این بازی هستند. اگر چنین کاری نکنیم، به‌زودی هوآوی به تنها گزینه‌ای تبدیل می‌شود که امکان فراهم‌سازی بستر استفاده از شبکه‌های 5G را دارد.

آمریکا معتقد است که هوآوی تهدیدی برای امنیت ملی این کشور است، چون دولت چین می‌تواند به اطلاعات کاربران این شرکت دسترسی داشته باشد. البته این ادعا تاکنون بارها توسط هوآوی رد شده و مسئولان این کمپانی گفته‌اند که حاضرند با کشورها قرارداد عدم جاسوسی امضا کنند.

دولت ایالات متحده در ماه مه نام هوآوی را در فهرست سیاه وزارت بازرگانی قرار داد. این تحریم نهایتا باعث شد سری میت ۳۰ هوآوی بدون استفاده از پلی استور، خدمات و اپلیکیشن‌های گوگلی به بازار بیاید.  17 مهر 1398
2 نظر
3.00
  4 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری