جی پلاس

تست همراه اول

سرویس خبر
9 مهر 1398 ساعت 18:02
0 نظر

 

دولت آمریکا مهلت همکاری با هوآوی را تمدید نخواهد کرد

معاون وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا در مصاحبه‌ای اعلام کرده که مهلت 90 روزه برای همکاری شرکت‌های آمریکایی با هوآوی ابدی نخواهد بود و نباید انتظار داشته باشید که این پنجره زمانی موقت دوباره تمدید شود.

به فاصله کوتاهی پس از آن که وزارت بازرگانی آمریکا نام هوآوی را در فهرست موجودیت قرار داد تا این شرکت دیگر امکان دسترسی به فناوری‌های آمریکایی را نداشته باشد، دولت آمریکا با صدور حکمی اعلام کرد که هوآوی می‌تواند به طور موقت به فعالیت‌های خود ادامه دهد. این حکم به شرکت‌های آمریکایی اجازه می‌داد به مدت ۹۰ روز بتوانند سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای ضروری برای نگهداری و پشتیبانی از شبکه‌ها را به دست هوآوی برسانند.

پس از پایان این بازه ۹۰ روزه، وزارت بازرگانی آمریکا مجددا سه ماه دیگر به این شرکت اجازه داد تا امکان همکاری محدود با شرکت‌های آمریکایی را داشته باشد. به گزارش این وزارت‌خانه، ۱۳۰ شرکت آمریکایی برای ارسال قطعات در طول این پنجره ۹۰ روزه از آن‌ها درخواست مجوز داشته‌اند. این بازه ثانویه در ماه نوامبر به پایان می‌رسد و ممکن است برای همیشه بسته شود.

به گزارش بلومبرگ، راب استریر (Rob Strayer)، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاست‌های سایبری می‌گوید: «گواهی‌های موقت عمومی معمولا تا ابد پایدار نمی‌مانند. [این گواهی‌ها به منظور] فراهم‌سازی راهکاری فوری برای جلوگیری از اخلال در بازار تدوین می‌شوند.»

دولت آمریکا با متحدانی که به همکاری با هوآوی ادامه دهند برخورد می‌کند

استریر همچنین می‌گوید که دولت ترامپ در نظر دارد تا با متحدانی که برای تجهیز شبکه‌های 5G خود با هوآوی همکاری می‌کنند برخورد کند. ایالات متحده از چندی قبل به متحدان خود هشدار داده بود که از تجهیزات هوآوی استفاده نکنند، با این حال به جز چند کشور معدود کسی به این هشدارها توجه‌ای نداشته است.

شایان ذکر است که هوآوی بزرگ‌ترین تامین‌کننده تجهیزات شبکه در سراسر دنیاست، ولی آمریکا می‌گوید این شرکت خطری برای امنیت ملی آن‌ها به حساب می‌آید چون ممکن است تحت فشار دولت کمونیستی چین مجبور به ارائه اطلاعات کاربران به سازمان‌های دولتی شود. بدیهی است که هوآوی تاکنون بارها این ادعاها را رد کرده است.

اتحادیه اروپا قرار است تا چند هفته دیگر گزارشی از ارزیابی خطرات امنیتی شبکه‌های 5G در میان کشورهای این اتحادیه منتشر کند. این گزارش می‌تواند اعضای اتحادیه اروپا را به کسب مجوز برای برپایی شبکه‌های 5G ملزم و در عین حال استفاده از برخی تجهیزات شبکه را ممنوع اعلام کند. ولی این اتفاق ممکن است مشکل‌ساز باشد، چون بعضی از اعضای اتحادیه اروپا هوآوی را به عنوان یکی از تامین‌کنندگان اصلی تجهیزات شبکه خود به حساب می‌آروند. برای مثال مجارستان که ارتباط خوبی با چین و وزیر اقتصاد این کشور دارد، چندی قبل آن‌ها را به عنوان یکی از شرکای مهم استراتژیک خود معرفی کرده بود.

هوآوی کمتر از دو هفته پیش سری میت ۳۰ رونمایی را  بدون استفاده از اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های گوگل معرفی کرد. این سری به جای اندروید گوگل از نسخه منبع باز اندروید استفاده می‌کند، و همین مسئله ممکن است روی فروش جهانی میت ۳۰ اثر بگذارد. مدیرعامل هوآوی در مصاحبه‌ای گفته بود که در صورت برداشته شدن تحریم‌ها آن‌ها یک شبه می‌توانند اپ‌ها و خدمات گوگل را برگردانند. ولی مشخص نیست که برداشته شدن نام هوآوی از فهرست تحریم‌ها مستلزم چیست. مدیرعامل هوآوی می‌گوید آن‌ها ابزاری برای چانه‌زنی در مذاکرات میان آمریکا و چین هستند. اما در هر صورت با پایان دوره این دوره ۹۰ روزه شرایط برای دومین تولیدکننده بزرگ تلفن‌های هوشمند سخت‌تر از قبل خواهد شد.  9 مهر 1398
0 نظر
4.00
  3 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری