تست همراه اول

سرویس خبر
14 مرداد 1398 ساعت 15:09
0 نظر

 

کو: اپل تعرفه‌های آمریکا را رفع و روی خطوط تولید غیرچینی سرمایه‌گذاری می‌کند

مینگ-چی کو، تحلیل‌گر معروف شرکت TF International Securities، با انتشار یادداشت جدیدی اعلام کرده که قیمت محصولات اپل به خاطر تعرفه‌های وارداتی آمریکا افزایش نخواهد یافت و این کمپانی به دنبال احداث خطوط تولید غیرچینی خواهد رفت.

تحلیل‌گر سرشناس و معتبر مسائل اپل، مینگ-چی کو، امروز در خصوص زنجیره تامین این شرکت و تعرفه‌های تازه دولت ترامپ یادداشت جدیدی منتشر کرده است. کو می‌گوید معتقد است که این تعرفه‌ها احتمالا تاثیری روی قیمت محصولات اپل در آمریکا نخواهند گذاشت.

هفته گذشته اعلام شد که دولت آمریکا می‌خواهد از ۱ سپتامبر تعرفه‌ای ۱۰ درصدی روی ۳۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین اعمال کند. انتشار این خبر باعث شد ارزش سهام اپل افتی ۲ درصدی داشته باشد.

کو می‌گوید اپل به احتمال زیاد آماده‌سازی‌هایی را برای این تعرفه‌ها انجام داده و پیش‌بینی می‌کند که کوپرتینویی‌ها در میان‌مدت اکثر این هزینه‌های اضافی را دفع خواهند کرد. بنابراین قیمت محصولات و میزان فروش آن‌ها در ایالات متحده بدون تغییر باقی می‌ماند.

با این حال کو معتقد است که در بلندمدت خطوط تولید غیرچینی اپل می‌توانند در ظرف دو سال آینده به اکثر نیاز بازار ایالات متحده پاسخ دهند. این نظریه از ترکیب «توان اتوماسیون تولید» و سهم بازار اپل در آمریکا حاصل شده است. کو می‌گوید اگر سهم بازار آمریکا پایین‌تر و توان اتوماسیون تولید بالاتر باشد، گسترش ظرفیت تولید غیرچینی برای پاسخگویی به نیاز بازار ایالات متحده آسان‌تر خواهد شد.

پیش‌بینی کو برای محصولات مختلف به شرح زیر است:

آیفون: گسترش ظرفیت تولید غیرچینی چالش‌برانگیز است چون توان اتوماسیون تولید کمی وجود دارد. انتظار داریم خطوط تولید غیرچینی تا سال ۲۰۲۰ با نیاز بازار آمریکا هماهنگ شود.

آیپد: گسترش ظرفیت تولید غیرچینی برای پاسخگویی به نیاز بازار آمریکا خیلی سخت نیست چون توان اتوماسیون تولید بالاست و سهم بازار آن در آمریکا کوچک‌تر است.

مک: هرچند توان اتوماسیون تولید آن از آیفون بالاتر است، ولی خطوط تولید غیرچینی مک نمی‌تواند تا سال ۲۰۲۱ به نیاز بازار آمریکا پاسخ دهد، زیرا سهم بازار این محصول در آمریکا بالاست.

اپل واچ: انتظار داریم از ابتدای سال ۲۰۲۰ شاهد فعالیت خطوط تولید غیرچینی باشیم.

ایرپاد: پیش‌بینی می‌کنیم که تغییر طراحی داخلی ایرپاد از SMT به SiP باعث بهبود توان اتوماسیون تولید این محصول شود.

 سهم بازار آمریکا (٪)توان اتوماسیون تولیدنسبت تامین خطوط تولید غیرچینی
۲۰۱۹ (٪)۲۰۲۰ (٪)تامین‌کننده (محل)
آیفون۴۰-۴۵پایین۳-۵۱۲-۲۵Hon hai (هند، ویتنام)، Wistron (هند)
آیپد۲۵-۳۰بالا۰۱۰-۲۰Hon hai (نامشخص)
مک۴۰۴۵متوسط۰۱۰-۲۰Quanta (نامشخص)
اپل واچ۶۰-۷۰پایین۰۱۰-۲۰Luxshare ICT (نامشخص)
ایرپاد۲۵-۳۰پایین۰۲۰-۳۰Luxshare ICT (ویتنام)، Goertek (ویتنام)

تیم کوک در گزارش مالی چند روز پیش اپل به مشکل زنجیره تامین این شرکت پرداخت و اعلام کرد که این خط تولید به سایر کشورها توسعه می‌یابد. کوک متذکر شد که اپل در حال حاضر نوعی زنجیره تامین «جهانی» دارد:

می‌دانم گمانه‌زنی‌های زیادی پیرامون اتفاقات و اقدام‌های گوناگون وجود دارد. اگر من جای شما بودم توجه زیادی به این مسائل نمی‌کردم. از دیدگاه من، اکثر محصولات ما به نوعی در همه جا تولید می‌شوند. بخش قابل ملاحظه‌ای از این محصولات از آمریکا، ژاپن، کره، چین و اتحادیه اروپا می‌آید. این مسئله در ذات یک زنجیره تامین جهانی نهفته است.

اپل تاکنون تا حد زیادی از تعرفه‌های وارداتی آمریکا در امان بوده چون محصولات این شرکت در دسته محصولات وارداتی از چین قرار نگرفته است. با این حال باید منتظر بمانیم تا ببینیم در آینده چه اتفاقات خواهد افتاد.  14 مرداد 1398
0 نظر
5.00
  1 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری