تست همراه اول

سرویس خبر
20 تیر 1398 ساعت 16:39
0 نظر

 

شرکت‌های آمریکایی هنوز نمی‌دانند که می‌توانند چه محصولاتی به هوآوی بفروشند

علی‌رغم آن که حدود دو هفته از اعلام خبر لغو بخشی از تحریم‌های هوآوی می‌گذرد، ولی شرکت‌های آمریکایی هنوز درباره همکاری مجدد با هوآوی اظهارنظر نکرده‌اند چون نمی‌دانند که می‌توانند چه محصولاتی به این شرکت بفروشند.

وقتی در روز ۹ تیر اعلام شد که به‌دنبال توافق با چین، دونالد ترامپ اجازه داده تا شرکت‌هایی آمریکایی بتوانند محصولات خود را به هوآوی بفروشند، منظور او محصولاتی بود که خطر بزرگی برای امنیت ملی این کشور نداشته باشد. با این حال، این اظهار نظر فاقد روشنی کافی بود تا شرکت‌های آمریکایی متوجه شوند که امکان فروش چه محصولاتی را به این غول بزرگ چینی دارند. به همین دلیل است که تاکنون واکنشی از سوی گوگل یا سایر شرکت‌های بزرگی نشنیده‌ایم. چند روز پیش، لارنس کودلو، مشاور اقتصادی کاخ سفید، اعلام کرد که نام این شرکت هنوز از فهرست موجودیت آن‌ها حذف نشده و وزارت بازرگانی هم در ایمیلی این موضوع را تایید کرد.

حالا امروز به گزارش رویترز وزیر بازرگانی ایالات متحده، ویلبر راس، در این رابطه صحبت کرده است. راس با تکرار سخنان ترامپ گفت دولت آمریکا به شرکت‌هایی که خواهان ارسال قطعات و نرم‌افزارهایی برای هوآوی هستند که تهدیدی برای امنیت ملی این کشور حساب نمی‌شود، مجوز خواهد داد. ولی این سخنان شرایط حاضر را به هیچ وجه روشن‌تر نکرده چون مشخص نیست که کدام محصولات و قطعات برای امنیت ملی آمریکا تهدید به حساب می‌آیند. آیا خدمات گوگل پلی تهدید هستند؟ اگر به خاطر داشته باشید، دلیل اصلی قرارگیری نام هوآوی در فهرست موجودیت این بود که مقامات دولت ایالات متحده نگران اعمال فشار دولت چین برای جاسوسی از مصرف‌کنندگان و شرکت‌های آمریکایی بودند. برخی معتقدند دستگاه‌های هوآوی درهای پشتی ویژه‌ای دارد که اطلاعات کاربر را برای دولت چین می‌فرستد. البته مقامات هوآوی بارها این ادعاها را رد کرده‌اند.

شرایط نامشخص در بحث همکاری شرکت‌های آمریکایی با هوآوی

راس، که این سخنان را در کنفرانس سالانه وزارت بازرگانی به زبان آورد، گفت هوآوی همچنان در فهرست موجودیت باقی می‌ماند و اکثر درخواست‌ها برای همکاری با این کمپانی رد خواهد شد. وی همچنین افزود که هیچ تغییری در نوع محصولاتی که برای فروش به هوآوی مستلزم مجوز هستند ایجاد نشده است. هوآوی سال گذشته ۱۱ میلیارد دلار صرف هزینه نرم‌افزار و تجهیزات از شرکت‌های آمریکایی کرده بود.

وزیر بازرگانی ایالات متحده گفت:

به منظور اجرای فرمان رئیس جمهور در اجلاس گروه ۲۰، وزارت بازرگانی برای محصولاتی که خطری برای امنیت ملی ایالات متحده ندارند مجوز صادر خواهد کرد. بر اساس همین چارچوب‌ها سعی می‌کنیم مطمئن شویم که درآمد شرکت‌های آمریکایی را به راحتی به شرکت‌های خارجی تقدیم نکنیم...بخش خصوصی باید مسئولانه عمل کند و با در نظر گرفتن امنیت ملی از تکنولوژی‌های ما محافظت نماید. [شرکت‌های آمریکایی بدانند] که انجام معاملات مخفیانه برای دسترسی به بازارهای خارجی، صرف‌نظر از میزان جذابیت آن بازار، عملی نادرست است.

پس از ایراد سخنان راس در این کنفرانس، بسیاری از وکلای متخصص در حوزه تجارت اعلام کردند که هنوز نمی‌دانند از نظر دولت ترامپ چه چیزهایی قابل فروش به هوآوی و چه چیزهایی غیرقابل فروش به این شرکت است. یکی از این وکلا به نام داگ جیکوبسن می‌گوید: «خط مشی درستی وجود ندارد که مشخص کند چه چیزهایی برای امنیت ایالات متحده خطرناک نیستند. تنها راه موجود این است که شرکت‌ها درخواست مجوز بدهند تا ببینند درخواست‌شان برای چه نوع محصولاتی تایید و برای چه نوع محصولاتی رد می‌شود.»

در حال حاضر با توجه به این که هوآوی میت ایکس پیش از قرارگیری هوآوی در فهرست موجودیت معرفی شده بود، همچنان با برخورداری از اندروید معرفی خواهد شد، اما وضعیت نرم‌افزاری سری میت ۳۰ این شرکت در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. مدیرعامل هوآوی چند روز پیش گفته بود که سیستم عامل اختصاصی آن‌ها با نام هانگ منگ احتمالا از اندروید و macOS سریع‌تر خواهد بود.  20 تیر 1398
0 نظر
5.00
  1 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری