تست همراه اول

سرویس خبر
28 خرداد 1398 ساعت 15:11
0 نظر

 

اینتل و کوآلکام در حال لابی‌گری علیه تحریم هوآوی هستند

تراشه‌سازان بزرگ آمریکایی مثل اینتل و کوآلکام سعی دارند تا پشت درهای بسته با لابی‌گری علیه تحریم هوآوی خطر بالقوه افت درآمدهای ناشی از قطع ارتباط با این غول بزرگ چینی را کاهش دهند.

اگرچه هدف آمریکا از تحریم شرکت‌های چینی از جمله هوآوی ضربه زدن به اقتصاد این کشور است، اما نباید فراموش کرد که بسیاری از طرف‌های آمریکایی هم از معامله با غول‌های بزرگ چینی بهره‌مند می‌شوند و اگر فرمان اجرایی ترامپ لغو نشود، آن‌ها بسیاری از منافع خود را از دست خواهند داد.

حالا به گزارش رویترز به نظر می‌رسد که تراشه‌سازان بزرگ آمریکایی از جمله اینتل، کوآلکام و Xilinx به صورت مخفیانه در حال لابی کردن با دولت آمریکا هستند تا بتوانند تحریم هوآوی را از پیش رو بردارند.

به گفته منابع نزدیک به ماجرا، مدیران شرکت‌های اینتل و Xilinx در اواخر ماه مه با مسئولان وزارت بازرگانی ایالات متحده دیدار داشته‌اند تا در خصوص اضافه شدن نام هوآوی به فهرست سیاه این وزارت‌خانه گفتگو کنند. این اتفاق مانع از برقراری ارتباط میان شرکت‌های آمریکایی و هوآوی می‌شود.

طبق اعلام چهار منبع دیگر، کوآلکام هم با وزارت بازرگانی در این باره مذاکره کرده است. از سوی دیگر، انجمن صنایع نیمه‌رسانا نیز به نیابت از تراشه‌سازان آمریکا دیدارهایی با مقامات آمریکایی داشته تا در خصوص وضعیت موجود با آن‌ها گفتگو کند.

تراشه‌سازان آمریکایی هرچند منکر تهدید بالقوه فناوری‌های شبکه 5G هوآوی علیه امنیت ملی آمریکا نیستند، اما طبق اعلام برخی منابع، آن‌ها باور دارند که سرورها و تلفن‌های هوشمند این شرکت از قطعات رایجی استفاده می‌کنند که کمتر در معرض خطر قرار دارند.

البته رویترز می‌گوید با وجود این که مقامات دولتی به صحبت شرکت‌های بزرگ آمریکایی گوش می‌دهند و نقطه نظرات آن‌ها می‌پذیرند اما این گفتگوها تاثیری بر اقدامات نهادهای اجرایی قانون ندارد.

نکته قابل ملاحظه‌ای که نباید فراموش شود این است که دلیل اصلی تراشه‌سازان آمریکایی در خصوص این لابی‌گری‌ها این است که آن‌ها نمی‌خواهند به لحاظ درآمدی میلیاردها دلار متضرر شوند. یکی از منابع رویترز می‌گوید: «این مسئله برای کمک به هوآوی نیست. موضوع جلوگیری از متضرر شدن شرکت‌های آمریکایی است.»

در گزارش این خبرگزاری آمده که هوآوی در سال ۲۰۱۸ حدود ۷۰ میلیارد دلار خرج تهیه قطعات کرده که ۱۱ میلیارد دلار از این رقم به جیب شرکت‌های آمریکایی نظیر کوآلکام، اینتل و مایکرون تکنولوژی رفته است.

شرکت برادکام هم که مقر اصلی آن در کشور آمریکا قرار دارد، در گزارش درآمدهای سه‌ماهه دوم افت قابل توجهی را به ثبت رسانده و انتظار دارد که با توجه به تحریم هوآوی این تنزل در دنباله سال نیز ادامه پیدا کند.نظرات کاربران

در حال بارگذاری