تست همراه اول

سرویس خبر
24 خرداد 1398 ساعت 15:49
3 نظر

 

S&P می‌گوید تحریم هوآوی به ضرر شرکت‌های آمریکایی است

سازمان اعتبارسنجی S&P با انتشار گزارشی اعلام کرد که تحریم هوآوی به ضرر شرکت‌های فناوری آمریکایی است و مانع از رشد و درآمدزایی بیشتر این شرکت‌ها می‌شود.

با قرارگیری نام هوآوی و چند شرکت چینی دیگر در فهرست سیاه وزارت بازرگانی ایالات متحده، این شرکت نمی‌تواند بدون کسب مجوز از دولت ترامپ از فناوری‌های آمریکایی استفاده کند؛ اکنون سازمان اعتبارسنجی S&P می‌گوید این تحریم به ضرر خود شرکت‌های آمریکایی تمام خواهد شد.

در حال حاضر به مدت ۹۰ روز به هوآوی مجوز موقت داده شده تا بتواند تجهیزات لازم برای شبکه‌های کشور آمریکا را تامین کند، اما پس از پایان این ۹۰ روز، ارتباط این شرکت با تمام شرکت‌های آمریکایی قطع می‌شود و حتی برای تولید تلفن‌های هوشمند جدید هم قادر به استفاده از سیستم عامل اندروید نخواهد بود. علاوه بر این، با توجه به این که هوآوی در تراشه‌های Kirin و Balong از معماری ARM استفاده می‌کند و شرکت ARM این کمپانی را تحریم کرده است، این غول بزرگ چینی در زمینه تولید پردازنده نیز به مشکل خواهد خورد.

شکی نیست که همه این تحریم‌ها ضربه شدیدی به هوآوی وارد می‌کند و دیگر اجازه نمی‌دهد که این شرکت به بزرگ‌ترین تولیدکننده موبایل در سراسر دنیا تبدیل شود. هوآوی هم‌اکنون دومین تولیدکننده بزرگ تلفن هوشمند جهان است که در سه‌ماهه نخست سال ۲۰۱۹ توانسته رشدی ۵۰.۳ درصدی را نسبت به سال قبل تجربه کند. ولی با توجه به وقایع اخیر، طبق محاسبات شرکت Strategy Analytics، در بدترین شرایط، میزان فروش گوشی‌های این شرکت از ۲۰۶ میلیون دستگاه در سال گذشته به ۱۲۵ میلیون در سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا خواهد کرد.

با این حال S&P می‌گوید که تحریم‌های آمریکا می‌تواند بر صنعت فناوری خود این کشور هم تاثیر منفی داشته باشد. هوآوی در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۱ میلیارد دلار صرف خرید تجهیزات از آمریکا کرده است. شرکت‌هایی مثل گوگل، کوآلکام و مایکرون درآمدهای حاصل از همکاری با هوآوی را از دست خواهند داد. و حتی اگر نام این شرکت از فهرست سیاه وزارت بازرگانی آمریکا پاک شود، آن‌ها باز هم به دنبال تامین‌کنندگان جدید خواهند رفت و سیستم عامل و معماری پردازنده‌های مخصوص خودشان را طراحی خواهند کرد. در نتیجه، حتی اگر تحریم‌ها برداشته شود، این شرکت دیگر می‌داند که باید خودکفایی داشته باشد و برای تامین نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای خود به شرکت‌های آمریکایی تکیه نکند.

سازمان S&P در تاریخ ۱۲ ژوئن در گزارشی در این باره نوشت:

به نظر ما، تحریم تجهیزات به عنوان کاتالیزگری برای هوآوی و دولت چین عمل می‌کند تا فرآیند سرمایه‌گذاری روی فناوری‌های جدید را سریع‌تر کنند و وابستگی کمتری به منظور تامین قطعات ضروری از تامین‌کنندگان خارجی داشته باشند. این اتفاق می‌تواند رقابت را در حوزه فناوری افزایش داده و به کاهش رشد شرکت‌های فناوری آمریکایی منجر شود.

اگرچه دونالد ترامپ ماه پیش اعلام کرد که امنیت آمریکا دلیل تحریم هوآوی بوده، اما او همچنین اظهار داشت که از این شرکت می‌توان به عنوان اهرمی برای دستیابی به شروط مطلوب‌تر در مذاکره با چین استفاده کرد. هوآوی سال‌هاست که به عنوان تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا شناخته می شود، چون بسیاری باور دارند که دولت چین می‌تواند با اعمال فشار بر این کمپانی به اطلاعات کاربران آن دسترسی داشته باشد. البته این ادعاها هرگز ثابت نشده و همیشه از سوی مقامات هوآوی تکذیب شده است. با این حال، ایالات متحده از متحدان خود خواسته تا به این شرکت اجازه آماده‌سازی تجهیزات مربوط به شبکه‌های 5G را ندهند.

هوآوی ۱ میلیارد دلار از ورایزن غرامت می‌خواهد

در گزارش دیگری به نقل از رویترز، هوآوی می‌خواهد مبلغی بیش از ۱ میلیارد دلار از ورایزن غرامت بگیرد. این شرکت مدعی است که اپراتور ورایزن بدون کسب مجوز از بیش از ۲۳۰ پتنت مربوط به تجهیزات شبکه هوآوی استفاده کرده است. این پتنت‌ها شامل تجهیزات مرکزی شبکه، زیرساخت‌های کابلی و فناوری‌های IoT می‌شود. نمایندگان این دو کمپانی هفته گذشته در شهر نیویورک دیدار کردند تا درباره این پتنت‌ها با یکدیگر گفتگو کنند. سخنگوی ورایزن، ریچ یانگ، در خصوص این مسئله گفت: «موضوع فراتر از ورایزن است. با توجه به زمینه ژئوپولتیک ماجرا، هر مسئله‌ای که به هوآوی ربط داشته باشد پیچیدگی‌های زیادی برای تمام صنعت ما خواهد داشت و نگرانی‌های زیادی را در سطح ملی و بین‌المللی به وجود می‌آورد.»  24 خرداد 1398
3 نظر
5.00
  2 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری