تست همراه اول

سرویس خبر
13 خرداد 1398 ساعت 17:31
2 نظر

 

افزایش فروش گوشی‌های سامسونگ و اپل به دنبال تحریم هوآوی

با اعمال تحریم‌ها علیه هوآوی، پیش بینی می‌شود میزان فروش رقیبان اصلی این برند یعنی اپل و سامسونگ افزایش پیدا کند. اگر هوآوی نتواند تا پایان سال 2019 سیستم عامل اختصاصی خود را عرضه کند، متحمل ضررهای بیشتری خواهد شد.

کمپانی هوآوی در حال حاضر در میان فهرست بزرگترین سازندگان گوشی‌های هوشمند در رتبه دوم پس از سامسونگ و البته پیش از اپل قرار دارد. از طرفی پس از حذف هوآوی از ادامه فعالیت در بازار آمریکا، این سازنده متوجه خطری جدی شده است براساس ادعای مینگ چی کو، تحلیل گر معروف مسائل اپل، مشکل تازه هوآوی به نفع نزدیک‌ترین رقیبانش خواهد شد.

میزان عرضه گوشی‌های هوآوی به 180 میلیون دستگاه کاهش می‌یابد

تحلیل گران پیش از قطع همکاری گوگل و سایر کمپانی‌های با هوآوی پیش بینی کرده بودند که این سازنده چینی در سال 2019 میلادی تعداد حدودی 270 میلیون دستگاه از گوشی‌های خود را روانه بازار می‌کند. حالا گمانه‌زنی‌ها و بحث‌های اخیر حول محور خبر قطع فعالیت هوآوی در آمریکا نشان می‌دهد که این تعداد پیش بینی شده به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.


 

اگر هوآوی موفق شود سیستم عامل اختصاصی و جایگزین اندروید را برای گوشی‌های هوشمند خود تا ماه ژوئیه عرضه کند، تعداد دستگاه‌هایی که قادر خواهد بود تا پایان 2019 روانه بازار سازد در بهترین حالت حدوداً 240 تا 250 میلیون واحد خواهد بود. از طرف دیگر، متاسفانه هوآوی اخیرا اعلام کرده است که سیستم عامل تولید خودش متاسفانه پیش از 2020 آماده انتشار نخواهد بود. بدین ترتیب احتمال کاهش تعداد دستگاه‌هایی که عرضه می‌شوند هم قوت می‌گیرد.

هر ماه که می‌گذرد و سیستم عامل اختصاصی هوآوی معرفی نمی‌شود، پیش بینی می‌شود که میزان فروش محصولات این سازنده هم در مقیاس ماهانه تقریباً 8 تا 10 میلیون دستگاه کاهش پیدا کند. اگر هوآوی واقعا نتواند به روند توسعه و آماده سازی سیستم عامل خود تا اواخر 2019 سرعت ببخشد، با کاهش فروش دستگاه‌های هوشمند جایگاه دوم را از دست می‌دهد و اپل از آن پیشی می‌گیرد.

هوآوی علاوه بر کاهش فروش چشمگیر و از دست دادن جایگاه خود در فهرست مذکور، همچنین با مشکل «اعتماد به برند» مواجه شده است. حتی اگر مشکلش با آمریکا حل شود هم مشتریان دوباره خرید را از سر نمی‌گیرند. حتی گزارش شده است که برخی کمپانی‌های تأمین کننده قطعات محصول و اپراتورهای بین المللی هم دچار تردید در ادامه همکاری با هوآوی شده‌اند. درواقع برخی از اپراتورها روند فروش گوشی‌های هواوی را متوقف کرده‌اند.


 

مشکل هوآوی به نفع سامسونگ و اپل است

البته مشکل پیش امده برای هوآوی چندان هم به نفع مشتریان و کاربران نیست؛ زیرا قطع فعالیت آن در آمریکا به معنی توقف رقابت سایر برندها با این سازنده و همچنین ابداع‌های کمتر است. سرانجام دلیلی پیدا شده است تا سامسونگ و اپل از آن خوشحال شوند. تحریم هوآوی در امریکا بیش از هر چیز به وضعیت سامسونگ و اپل کمک می‌کند.

اگر براساس پیش بینی‌ها کمپانی هوآوی سهم بیشتری از بازارهای غیرچینی مانند اروپا و هند از دست بدهد، سامسونگ قادر خواهد بود در سال جاری میلادی حداقل 300 میلیون و حداکثر 320 میلیون دستگاه گوشی هوشمند خود را روانه بازار کند. پیش از طرح مسئله تحریم هوآوی رقم پیش بینی شده برای دستگاه‌های سامسونگ 290 میلیون بود.

میان رده‌های Galaxy A و Galaxy M تازه و سطح بالای سامسونگ حالا بسیار محبوب و پرفروش شده‌اند و گفته می‌شود که سهم افزون شده بر پیش بینی تعداد دستگاه‌ها احتمالا به افزایش فروش از این خانواده‌ها مربوط خواهد شد. همچنین گلکسی نوت 10 و نوت 10 پرو هم از تحریم هوآوی بهره خواهند گرفت. این پرچمداران هنوز معرفی نشده‌اند و در نیمه دوم سال روانه بازار می‌شوند. پیش بینی می‌شود کاربران خرید این دو پرچمدار تازه سامسونگ را به میت 30 هوآوی ترجیح دهند.

کو درباره اپل می‌گوید تعداد دستگاه‌های آیفون که امسال به فروش می‌رسند، حدوداً 200 میلیون واحد خواهد بود. پیش از این پیش بینی شده بود اپل بتواند 185 میلیون دستگاه را روانه بازار سازد. مینگ چی کو پیش از تحریم هوآوی در آمریکا گفته بود که پیش بینی می‌شود اپل در سال 2020 و با عرضه آیفون‌های 5G بتواند به رقم 200 میلیون دستگاه دست پیدا کند.

از طرفی برخلاف سامسونگ انتظار می‌رود که افزایش فروش در تعداد آیفون‌های اپل به مدل‌های سطح بالای این برند مربوط شود. وقتی پای فروش پرچمداران به میان می‌آید، هوآوی همچنان در رتبه سوم و پس از سامسونگ و اپل دیده می‌شود، اما کاهش تمایل کاربران به خرید پرچمداران سری‌های پی و میت این سازنده به افزایش فروش آیفون‌های اپل ختم می‌شود.


   13 خرداد 1398
2 نظر
4.00
  4 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری