سرویس خبر
1 دی 1397 ساعت 13:40
0 نظر

 

تصاویر جدید از وجود آب یخ زده در مریخ خبر می‌دهد

در جدیدترین تصاویری که توسط آژانس فضایی اروپا منتشر شده، عکسی از یک گودال عظیم آب دیده می‌شود که ظاهرا در تمام طول سال در وضعیت یخ‌زده قرار دارد.

آژانس فضایی اروپا دو تصویر جدید منتشر کرده که وجود گودالی عظیم از آب یخ‌زده را بر سطح مریخ نشان می‌دهد. اندازه‌ این گودال ۸۳ کیلومتر است و در تمام طول سال به عمق ۱.۸ کیلومتر آب یخ‌زده دارد.

بر اساس محاسبات آژانس فضایی اروپا در این گودال حدود ۲۲۰۰ کیلومتر مکعب آب یخ‌زده وجود دارد.

تصاویر این گودال که «کورولف» نام دارد در یکی از گردش‌های مدارگرد مریخ به دور سیاره‌ سرخ در سال ۲۰۱۸ و توسط یک دوربین استریوی با وضوح بالا (HRSC) تهیه شده است. این دوربین در هر مرتبه از گردش به دور این سیاره مجموعه‌ای از تصاویر را به ثبت رسانده. دو تصویری که در بالا می‌بینید حاصل ترکیب پنج مورد از این تصاویر است.

آژانس فضایی اروپا می‌گوید: «علت یخ‌زدگی همیشگی این گوال به خاطر پدیده‌ی جالبی موسوم به تله‌ سرد است که نام آن گویای همه چیز می‌باشد. کف این گودال عمیق است و به صورت عمودی حدود دو کیلومتر با لبه‌ی آن فاصله دارد. عمیق‌ترین بخش گودال کورولف، که حاوی یخ می‌باشد، شبیه یک تله‌ سرد طبیعی عمل می‌کند: هوایی که از بالای این توده‌ یخ می‌گذرد سرد شده و فرو می‌نشیند، در نتیجه‌ی لایه‌ی سردی از هوا ایجاد می‌شود که مستقیما بالای این یخ قرار می‌گیرد.»

«این لایه مثل سپری عمل می‌کند که یخ را پایدار نگه می‌دارد و مانع از افزایش دمای آن می‌شود. هوا رسانای خوبی برای گرما نیست، بنابراین این شرایط را تشدید می‌کند و باعث می‌شود که گودال کورولف همواره یخ‌زده بماند.»  1 دی 1397
0 نظر
5.00
  2 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری