تست همراه اول

سرویس خبر
30 شهریور 1397 ساعت 15:00
5 نظر

 

عربستان سعودی با تسلا رقابت می‌کند؛ سرمایه‌گذاری 1 میلیارد دلاری در لوسید موتورز

عربستان سعودی در گذشته خواهان خریداری شرکت تسلا بود. با این حال این کشور تصمیم به سرمایه‌گذاری 1 میلیارد دلاری در شرکت لوسید موتورز گرفته است.

لوسید موتورز یک استارتاپ در زمینه تولید خودروهای تمام الکتریکی بوده که قصد دارد با تسلا به رقابت بپردازد. بر اساس اعلام عربستان سعودی در روز دوشنبه، این کشور مبلغ 1 میلیارد دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. این سرمایه‌گذاری به شرکت لوسید موتورز اجازه می‌دهد در سال 2020 اولین خودروی تجاری خود، Lucid Air  را روانه بازار کند. با انتشار اخبار مربوط به این سرمایه‌گذاری، ارزش سهام تسلا کاهشی 2 درصدی را در بازار تجربه کرد. 

این سرمایه‌گذاری یک پیروزی بزرگ برای شرکت Lucid Motors محسوب می‌شود. این کمپانی در سال‌های گذشته در زمینه پیدا کردن سرمایه‌ای مطمئن برای تولید اولین محصول خود با مشکلاتی روبه‌رو شده بود. اخبار مربوط به این سرمایه‌گذاری چندین هفته پس از خرید 5 درصد سهام تسلا توسط عربستان سعودی به اینترنت راه پیدا کرد. ایلان ماسک به دنبال خصوصی سازی شرکت تسلا بود که در این زمینه با شکست مواجه شد. 

بر اساس قراردادی که میان عربستان سعودی و لوسید موتورز منعقد شده است، این شرکت مراحل توسعه مهندسی خودروی لوسید ایر را به پایان می‌رساند و همچنین آن را مورد آزمایش قرار می‌دهد. این کمپانی در ایالت آریزونا در ایالات متحده آمریکا کارخانه خود را تاسیس خواهد کرد و در این کارخانه Lucid Air را تولید می‌کند. شرکت لوسید موتورز باید استراتژی مناسبی برای فروش محصولات خود در آمریکای شمالی داشته باشد.

شاید جالب باشد بدانید که مدیر ارشد بخش فناوری لوسید موتورز در گذشته به عنوان یک مقام اجرایی در شرکت تسلا حضور داشته است. پیتر رالینسون به این موضوع اشاره کرده که خودروهای تمام الکتریکی آینده صنعت خودرو را شکل می‌دهند. این کمپانی به دنبال پیشرفت در زمینه خودروهای برقی بوده و خواهان استفاده از تمام پتانسیل خود برای تولید محصولاتی با فناوری‌های جدید است. 

شرکت Lucid Motors در نمایشگاه خودروی لس آنجلس در سال 2016 از خودروی لوسید ایر به صورت رسمی رونمایی کرد. در نمایشگاه CES 2017 با نمونه اولیه این خودرو ملاقات کردیم. شرکت لوسید در سال گذشته میلادی اطلاعات مربوط به اولین محصول تمام الکتریکی خود را در اختیار رسانه‌ها قرار داد. بر اساس اطلاعات سال گذشته، این خودرو در نسخه پایه خود قیمتی برابر با 60 هزار دلار دارد و در سال 2019 در اختیار خریداران قرار می‌گیرد. این کمپانی در رابطه با عملکرد خودروی لوسید ایر اطلاعات کمی را در فضای مجازی منتشر کرده است. 

در حالی که سال گذشته به تولید لوسید ایر در سال 2019 اشاره شده بود، کمپانی صاحب لوسید موتورز نتوانست سرمایه کافی برای تولید آن را تامین کند. Atieva به عنوان کمپانی مادر لوسید موتورز شناخته می‌شود. این شرکت به دنبال تاسیس کارخانه‌ای به ارزش 700 میلیون دلار در آریزونا بود که در زمینه تامین بودجه با مشکلاتی مواجه شد. در تابستان سال گذشته شایعات به تصاحب این استارتاپ به وسیله شرکت فورد اشاره کرده بودند که چنین اتفاقی رخ نداد.

با توجه به سرمایه‌گذاری 1 میلیارد دلاری عربستان در لوسید موتورز، انتظار می‌رود تمام برنامه‌های این شرکت بر اساس زمان‌بندی به واقعیت بپیوندد. این میزان سرمایه‌گذاری می‌تواند باعث تسریع در تاسیس کارخانه این کمپانی و همچنین تولید اولین خودروی تجاری آن، Lucid Air شود. برای بررسی واکنش خریداران به این محصول باید منتظر ورود آن به بازار باشیم. در حال حاضر نمی‌توان در رابطه با موفقیت این خودرو اظهار نظر قطعی کرد چرا که هم اکنون شرکت تسلا عملکرد بسیار مناسبی در بازار دارد.  30 شهریور 1397
5 نظر
5.00
  9 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری