سرویس خبر
18 شهریور 1397 ساعت 17:25
17 نظر

 

۱۰ صفحه بوت برتر در کنسول‌های بازی

در این قسمت از سری مطالب ۱۰ برتر، نگاهی خواهیم داشت به ۱۰ صفحه بوت برتر که در کنسول‌های بازی استفاده شده اند.

به قسمت چهارم از سری مطالب اختصاصی ۱۰ برتر خوش آمدید. جایی که در آن به معرفی ۱۰ برتر در حوزه گیم و بازی‌های کامپیوتری می‌پردازیم. هفته گذشته، برایتان ۱۰ مرگ غم انگیز در بازی‌های کامپیوتری را بر شمردیم. حال این هفته قصد داریم که مطلب را با کمی چاشنی نوستالوژی ادغام کنیم. یک‌ مورد جالب در کنسول‌های بازی، این است که با روشن کردن آن‌ها شاهد یک نوع خو‌ش‌آمدگویی یا همان صفحه بوت هستیم که قطعا تنوع زیادی هم در آن‌ها وجود دارد. در این قسمت، قصد داریم ۱۰ صفحه بوت برتر کنسول‌های بازی را از نگاه جی اس ام برای شما بازگو کنیم. 

۱۰- Nintendo Switch

رتبه دهم این لیست را به یکی از جذاب ترین کنسول‌های بازی نسل هشتم می‌دهیم. نینتندو سوییچ، کنسول بازی یک ساله نینتندو است که پس از شکست کنسول بازی WiiU روانه بازار شد. اصولا این کنسول جدید است و صفحه بوت آن شاید چندان شناخته شده نباشد، اما قطعا یکی از بهترین هاست. وقتی که کنسول بازی را روشن می‌کنید، پس از ظاهر شدن لوگوی نینتندو، صفحه قرمز رنگی ظاهر شده و لوگوی نینتندو سوییچ بر روی صفحه ظاهر می‌شود. سپس دسته سمت راست با انیمیشنی جالب در جایگاه خود قرار گرفته و صدای “کلیک” رضایت بخشی پخش می‌شود. از نظر ما این صفحه بوت بخاطر سادگی و صدای رضایت بخش “کلیک” اش لیاقت حضور در جایگاه دهم را دارد.

۹- Sega Saturn

درست که سگا دیگر کنسول بازی تولید نمی‌کند، اما نمی‌توان این شرکت خاطره ساز را فراموش کرد. Sega Saturn کنسول بازی نسل پنجم این شرکت بود که به طور مستقیم با کنسول‌هایی همچون پلی استیشن ۱ رقابت داشت. متاسفانه این کنسول نتوانست به اندازه رقبا فروش داشته باشد اما این موضوع دلیلی بر حضورش در این لیست نیست. صفحه بوت Sega Saturn با تکه‌های نقره‌‌ای رنگی شروع می‌شد که در فضا معلق بودند. سپس دوربین به سمت چپ می‌چرخید و این تکه‌ها با چسبیدن به یک دیگر، یک صفحه با لوگوی Sega Saturn را ایجاد می‌کردند. موسیقی پس زمینه این منوی بوت نیز تا حدی جالب و دلنشین بود و با جلوه‌های بصری کاملا هماهنگی داشت. 

۸- Xbox

نوبتی هم باشد، نوبت به مایکروسافت می‌رسد. ردموندی‌ها در سال ۲۰۰۱ برای ورود به عرصه بازی‌های ویدویی، اپلین کنسول خود را با نام Xbox روانه بازار کردند. این کنسول در زمان خود ویژگی‌های فراوانی داشت اما مایکروسافت چندان در این زمینه تجربه کافی نداشت و از طرفی، سونی با کنسول بازی پلی استیشن ۲ به شدت گرد و خاک به پا کرده بود. صفحه بوت کنسول ایکس باکس در نوع خود بسیار جالب بود؛ در یک فضای تاریک و حتی فضایی (!) یک ماده سبز رنگ شروع به حرکت می‌کند، تا جایی که فضا روشن شده، دوربین به سمت عقب آمده و لوگوی ایکس باکس نمایان می‌شود. این صفحه بوت کمی عجیب هست، اما همین عجیب بودن و صداگزاری جالب آن باعث می‌شود که رتبه هشتم را به اولین کنسول بازی Xbox بدهیم.

۷- Sega Dreamcast

دریمکست، کنسول بازی نسل ششم سگا بود که بنابر دلایلی به آخرین کنسول بازی سگا تبدیل شد و پس از آن، میدان رقابت تنها برای نینتندو، سونی و مایکروسافت باز شد. دریمکست مشکلات سخت افزاری متعددی داشت اما بازهم با این وضع، شاهد بازی‌‌های بسیار جذابی از سوی سگا برای این کنسول بودیم. صفحه بوت کنسول سگا دریمکست در نوع خود ساده و جالب است؛ در یک صفحه‌ سفید رنگ، یک نقطه نارنجی رنگ ظاهر شده و بر روی یک سری حروف انگلیسی می‌پرد که در واقع عبارت Deamcast را تشکیل می‌داد. سپس نقطه نارنجی رنگ به وسط صفحه پریده و لوگوی سگا دریمکست را شکل می‌دهد. این قطعا یکی از جالب ترین منو‌های بوت در میان کنسول‌های بازی و خصوصا برای طرفداران سگا است.

۶- PS3

حالا نوبت به سونی و کنسول بازی پرحاشیه پلی استیشن ۳ می‌رسد. این کنسول نسل هفتم سونی است که در ابتدای عرضه شاهد مشکلاتی از جمله هزینه تولید بالا و برخی مشکلات سخت افزاری بود که بعد ها با عرضه مدل‌های جدیدتر، این ایرادات کمرنگ و کمرنگ تر شدند. منوی بوتی که سونی برای پلی استیشن ۳ طراحی کرده بود، تفاوت‌های خاصی با کنسول‌های قبلی این شرکت داشت؛ در واقع پلتفرمی که در کنسول بازی نسل هشتم این شرکت می‌بینیم، ابتدا در پلی استیشن ۳ شکل گرفت. با روشن کردن کنسول، یک نوای آرام و البته قدرتمند در پس زمینه پخش شده و سپس یک موج آرامش بخش در صفحه دیده می‌شود. در نهایت لوگوی PS3 ظاهر شده و کاربران می‌توانند وارد حساب کاربری خود شوند. قطعا این صفحه بوت به لطف آوای جذاب و جلوه‌های بصری مناسب به عنوان یکی از بهترین صفحات بوت شناخته می‌شود. 

۵- Nintendo 64

نینتندو ۶۴، اولین تلاش ژاپنی‌ها برای ورود به عرصه بازی‌های سه بعدی بود؛ کنسول بازی که به لطف عرضه بازی‌های سه بعدی جذاب و سخت افزاری مناسب توانست نظر هواداران را به سوی خود جلب کند. صفحه بوت نینتندو ۶۴ در نگاه اول شاید بسیار ساده به نظر برسد و حضورش در این لیست کمی عجیب باشد، اما اجازه دهید کمی بیشتر در این باره صحبت کنیم. با روشن کردن دستگاه، لوگوی ۳ بعدی نینتندو ۶۴ به صورت چرخان از زمین به بیرون می‌آمد و قطعا این انیمیشن با یک صدای جذاب همراهی می‌شد. تا اینجا همه چیز ساده به نظر می‌رسد، اما اگر دیسکی درون کنسول وجود نداشته باشد، ماریوی سه بعدی از پشت لوگو بیرون آمده و شروع به بازیگوشی می‌کند!

۴- Xbox 360

ایکس باکس ۳۶۰ دومین کنسول بازی مایکروسافت بود که بر خلاف نسل قبلی به لطف ویژگی‌های خوب و شرایط رقبا توانست به بهترین کنسول بازی مایکروسافت تبدیل شود. این کنسول بازی جذاب در واقع دو صفحه بوت متفاوت داشت، اما مقصود ما، صفحه بوت متعلق به سال ۲۰۱۰ است. در این صفحه بوت، یک گوی سفید درحال حرکت در یک فضای سفید رنگ است و از طرفی، یک موج سبز رنگ در اطراف آن پرسه می‌خورد. سپس این موج سبز رنگ وارد گوی سفید رنگ شده و لوگوی ایکس باکس را تشکیل می‌دهد. جلوه‌های بصری و صداگذاری آن به گونه‌ای گیمر را برای تجربه کردن بازی آماده می‌کرد و به جرات می‌توان گفت که این یکی از بهترین صفحه‌های بوت در میان کنسول‌های بازی است. 

۳- PS2

رتبه سوم این لیست به یکی از موفق‌ترین کنسول‌های بازی تاریخ یعنی پلی استیشن ۲ می‌رسد. این کنسول بازی سونی نسبت به رقبای خود به موفقیت‌های بسیار زیادی کسب کرد و باعث شد که برند پلی استیشن بیشتر از هر زمان دیگری شناخته شده تر شود. صفحه بوت متعلق به پلی استیشن ۲ در نوع خود جالب است؛ با روشن کردن دستگاه، فضایی سیاه و با امواج آبی را شاهد بودیم که در کنارش، یک صدای هیجان انگیز پخش می‌شد. پس آن، دوربین به سرعت به سوی این فضا رفته و بعد شاهد ظهور لوگوی پلی استیشن ۲ بودیم. (رو راست بگویم، توصیف کردن این منوها کمی سخت است، پس بهتر است خودتان هم آن‌ها را تماشا کنید!) جالب است بدانید که ستون‌های درون صفحه هربار متناسب با اطلاعات درون کارت حافظه دستگاه تغییر می‌کرد.

۲- GameCube

کنسول بازی نسل ششم نینتندو قطعا لایق حضور در جایگاه برترین هاست. این کنسول بازی نینتندو که ظاهری جالب داشت در زمینه فروش نتواسنت به اندازه ایکس باکس و البته پلی استیشن ۲ موفق باشد، اما وقتی بحث صفحه بوت جذاب باشد، ماجرا متفاوت است! صفحه بوت GameCube نینتندو در فضایی سیاه شروع می‌شود. ناگهان شاهد یک مکعب کوچک هستیم که با حرکت کردن خود، لوگوی کنسول بازی GameCube را تشکیل داده و در نهایت روی لوگو می‌پرد. از نظر جلوه‌های بصری، این صفحه بوت واقعا جالب است، اما جالب تر از آن این است که فشردن دکمه‌های مختلف، کاربر می‌توانیت صدای بوت را تغییر دهد که در نوع خود واقعا جذاب بود. 

۱- PS1

آخر مگر کنسولی به جز پلی استیشن ۱می‌تواند در این جایگاه قرار بگیرد؟ از نظر جی اس ام، صفحه بوت پلی استیشن ۱، بهترین صفحه بوت موجود در بین تمامی کنسول‌های بازی تاریخ به شمار می‌آید. زمانی که شما کنسول بازی را روشن می‌کردید، ابتدا لوگوی نارنجی رنگ Sony Computer Entertainment ظاهر می‌شد و در پس زمینه، یک صدای بسیار هیجان انگیز پخش می‌شد. اگر بازی به درستی اجرا شود، ناگهان صفحه سیاه شده و لوگوی پلی استیشن ظاهر می‌شود. شاید جلوه‌های بصری آن قدر پر زرق و برق نباشند، اما صدایی که در پس زمینه به گوش می‌رسد بی‌نهایت جذاب است؛ به گونه ای که هر بار این صدا را می‌شنویم، هیجان بیشتری برای بازی کردن به ما منتقل می‌شود. 

 

درکل این لیست ما بود از ۱۰ صفحه بوت برتر در میان کنسول‌های بازی. نظر شما چیست؟ شما بیشتر با کدام یک از این انیمیشن‌ها و صفحه‌های بوت خاطره دارید؟ فراموش نکنید که از کنسول‌های بازی قدیمی‌تان برایمان بگویید.   18 شهریور 1397
17 نظر
4.77
  13 رای
نظرات کاربران

در حال بارگذاری