تست همراه اول

سرویس خبر
28 مرداد 1397 ساعت 17:15
4 نظر

 

کدام خودروهای مطرح در بازارهای جهانی فاقد توربوشارژر هستند؟

در حالی که بسیاری از خودروها برای قدرت بیشتر و مصرف سوخت کمتر به توربوشارژر مجهز می‌شوند، برخی از محصولات مطرح بازار فاقد آن هستند.

در سال‌های اخیر شرکت‌های زیادی محصولات خود را به موتور توربوشارژر مجهز کرده‌اند. در حالی که توربوشارژرها فواید زیادی دارند، تاخیر در آن‌ها و صدای متفاوت تولیدی در مقایسه با موتورهای تنفس طبیعی مورد علاقه برخی رانندگان نیست. در توربوشارژرهای جدید و پیشرفته مشکل لگ تا جای ممکن کاهش پیدا کرده است.

توربوشارژرها در شرایط رانندگی خاصی می‌توانند مصرف سوخت را کاهش دهند ولی در تمامی شرایط قدرت و گشتاور بیشتری را در اختیار راننده قرار می‌دهند. در بازار چندین محصول مطرح وجود دارد که در صورت استفاده از موتور مجهز به توربوشارژر عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند و می‌توانند خریداران بیشتری را جذب کنند. در ادامه به معرفی این خودروها می‌پردازیم.

تویوتا  GT86

لیست خود را با یکی از محصولاتی شروع می‌کنیم که با انتقادهای زیادی در زمینه قدرت تولیدی موتور از سوی علاقه‌مندان به صنعت خودرو مواجه است. تویوتا GT86 یا همان تویوتا 86 از سال 2012 در خط تولید این شرکت ژاپنی حضور دارد. در این خودرو از موتور 4 سیلندر تنفس طبیعی با حجم 2.0 لیتر استفاده شده که قادر به تولید 200 اسب بخار قدرت است. موتور تخت مورد استفاده در این محصول تویوتا عملکرد روان و مناسبی دارد با این حال قدرت تولیدی توسط آن می‌تواند افزایش پیدا کند تا سرعت و شتاب بهتری را برای این خودرو به ارمغان آورد.

تویوتا کمری

محبوب‌ترین خودروی سدان در بازار ایالات متحده آمریکا فاقد توربوشارژر است. تویوتا کمری در دو نسخه مجهز به موتور 4 سیلندر 2.5 لیتری و 6 سیلندر 3.5 لیتری در اختیار خریداران قرار می‌گیرد که هر دو نسخه از توروبوشارژر بی‌بهره هستند. استفاده از توربوشارژر می‌تواند برای این خودرو مزیت‌هایی داشته باشد و باعث بهبود عملکرد و برتری آن در مقایسه با رقیبان خود شود. شرکت‌ هوندا به تازگی در خودروهای آکورد و سیویک از موتور توربوشارژر استفاده کرده است که چنین اقدامی می‌تواند تویوتا را نسبت به تجهیز کمری به موتور توربوشارژر ترغیب کند.

هوندا اودیسی

نسخه‌ای از هوندا سیویک به موتور 1.5 لیتری توربوشارژر مجهز شده است و نمونه Type R آن نیز از موتور توربوشارژر بهره می‌برد. در این میان جدیدترین نسل از مینی ون هوندا اودیسی همچنان از موتور تنفس طبیعی 6 سیلندر با حجم 3.5 لیتر بهره می‌برد. بسیاری از مینی ون‌ها موجود در بازار دارای موتورهای مشابه با اودیسی هستند. با این حال استفاده از توربوشارژر در این خودروها باعث‌ کاهش حجم موتور، افزایش قدرت تولیدی و مصرف کمتر سوخت می‌شود که این موارد برای اکثر خانواده‌ها خوشایند خواهد بود. 

نیسان 370Z

نیسان یکی از شرکت‌هایی بوده که یک محصول را برای چندین سال در خط تولید خود نگه می‌دارد که این موضوع می‌تواند به معنای اطمینان آن به مهندسان خود باشد. خودروی نیسان 370Z از سال 2009 و خودروی نیسان GT-R از سال 2007 در بازار حضور دارند. در حالی که نیسان GT-R یک هیولا در صنعت خودرو محسوب می‌شود، نیسان 370Z قادر به رقابت با رقیبان خود نیست. این خودرو به موتور تنفس طبیعی 6 سیلندر با حجم 3.7 لیتر مجهز شده که قادر به تولید 332 اسب بخار قدرت است. این موتور با بهینه‌سازی و همچنین استفاده از توربوشارژر قادر به تولید بیش از 450 اسب بخار قدرت خواهد بود.

لکسوس  LC 500

این خودروی لکسوس طراحی جذابی دارد و از فناوری‌های پیشرفته‌ای بهره می‌برد. با این حال لکسوس LC 500 در مقایسه با رقیبان خود دارای یک نقص بزرگ است. این خودروی سوپراسپرت به موتور تنفس طبیعی 8 سیلندر با 5.0 لیتر مجهز شده است. لکسوس می‌تواند با استفاده از توربوشارژر در موتور این خودرو، قدرت تولیدی توسط آن را افزایش دهد. این تغییر در موتور می‌تواند علاوه بر افزایش شتاب، حداکثر سرعت آن را نیز بهبود دهد.

آئودی  R8

از چندین سال پیش تا به امروز شرکت آئودی محصولات خود را به توربوشارژر مجهز کرده است، با این حال خودروی آئودی R8 فاقد این ویژگی است. موتور 10 سیلندر مورد استفاده در این خودرو توسط شرکت لامبورگینی طراحی شده و عملکرد بی‌نظیری دارد. شرکت آئودی در حال حاضر قدرتمندترین نسخه این خودروی سوپراسپرت را با نام V10 پلاس روانه بازار کرده که قدرتی برابر با 610 اسب بخار را در اختیار راننده خود قرار می‌دهد. شرکت آئودی می‌تواند از نسخه آئودی R8T رونمایی کند و با استفاده از توربوشارژر قدرت آن را به بیش از 700 اسب بخار افرایش دهد. این تغییرات در خودروهای لامبورگینی نیز می‌تواند ایجاد شود که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

لامبورگینی هوراکان

لامبورگینی می‌تواند با اضافه کردن توربوشارژر به هوراکان پرفورمانته قدرت آن را به صورت چشمگیری افزایش دهد. در حال حاضر موتور مورد استفاده در این خودرو قدرتی برابر با 631 اسب بخار تولید می‌کند. در صورت تجهیز این موتور به توربوشارژر، قدرت تولیدی آن حداقل به 750 بخار افرایش پیدا می‌کند. فراری 488 GTB به موتور توربوشارژر مجهز شده با این حال لذت رانندگی آن تفاوت چندانی با خودروهای تنفس طبیعی این برند ایتالیایی ندارد. لامبورگینی هوراکان پرفورمانته از سیستم چهار چرخ محرک بهره می‌برد و در صورت استفا‌ه از توربوشارژر در موتور آن، می‌تواند به رکورد جدیدی در پیست نوربرگ رینگ دست پیدا کند.

لامبورگینی اونتادور

بدون هیچ شکی لامبورگینی اونتادور یک هیولا در صنعت خودرو محسوب می‌شود. در این خودرو از موتور تنفس طبیعی 12 سیلندر با حجم 6.5 لیتر استفاده شده است که قدرت کافی در اختیار راننده خود قرار می‌دهد. با این حال در صورت استفاده از توربوشارژر قدرت تولیدی توسط موتور این خودرو افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. لامبورگینی می‌تواند با استفاده از توربوشارژر دوقلو قدرت تولیدی توسط موتور این خودرو را به بیش از 900 اسب بخار افزایش دهد. در صورتی که اونتادور به چنین قدرتی دست پیدا کند، قادر به رقابت با هایپرکارهای مطرح در بازار می‌شود.

فراری GTC4 لوسو

فراری برای علاقه‌مندان به خودروهای مجهز به توربوشارژر چندین محصول را در نظر گرفته که برای نمونه می‌توان به فراری 488 GTB و فراری GTC4 Lusso T با موتور 8 سیلندر توربوشارژر اشاره کرد. در این میان فراری GTC4 Lusso از موتور تنفس طبیعی 12 سیلندر با حجم 6.5 لیتر بهره می‌برد که قادر به تولید 681 اسب بخار قدرت است. در حالی که‌ این خودرو از سیستم چهار چرخ محرک بهره می‌برد، نمی‌تواند با خودروهای مجهز به توربوشارژر رقابت کند. این موتور 12 سیلندر در مقایسه با نمونه 8 سیلندر گشتاور کمتری ( 697 نیوتون متر در برابر 760 نیوتون متر) تولید می‌کند. برای رفع این مشکل فراری می‌تواند از توربوشارژر استفاده کند. این موتور 12 سیلندر در صورت تجهیز به توربوشارژر تبدیل به یک هیولا می‌شود.

فراری لافراری

برای آخرین محصول موجود در این لیست به سراغ یک خودروی افسانه‌ای می‌رویم. فراری لافراری اولین هایپرکار هیبریدی این کمپانی ایتالیایی محسوب می‌شود. این خودرو به موتور تنفس طبیعی 12 سیلندر با حجم 6.3 لیتر مجهز شده که به وسیله یک موتور برقی قدرتی برابر با 950 اسب بخار را در اختیار راننده خود قرار دهد. این قدرت موتور، فراری لافراری را تبدیل به رقیبی قدرتمند برای محصولاتی مانند مک‌لارن P1 و‌ پورشه 918 اسپایدر می‌کند. این خودرو می‌تواند با استفاده از توربوشارژر و بهبود در موتور برقی خود به قدرتی بیش از 1100 اسب بخار دست پیدا کنند  28 مرداد 1397
4 نظر
5.00
  12 رای

نظرات کاربران

در حال بارگذاری